Rod Este máme v našich zeměpisných šířkách tak nějak spjatý s rakouským následníkem trůnu Františkem Ferdinandem d'Este, jehož smrt v Sarajevu byla záminkou k rozpoutání první světové války. Jenže to je minulost poměrně nedávná. Rodokmen tohoto severoitalského rodu sahá až do doby Karla Velikého. Jeho nejznámější členkou, která si rozhodně zaslouží naši pozornost, byla Isabella d'Este.

Světlo světa spatřila tato dívenka 18. května 1474 ve Ferraře, krásném historickém severoitalském městě, na jehož tváři se tento mocný rod výrazně podepsal. Příchod prvorozené dcerušky ferrarského vévody Ercola d'Este a jeho manželky Eleonory Aragonské, dcery neapolského krále, všichni vítali s nadšením. Dostala krásné jméno: isa znamená stejně, bella je krásná. Vůbec nevadilo, že se nenarodil syn a dědic!

Rodiče byli vzdělaní, uměnímilovní a na svou dobu i pokrokoví lidé a jejich manželství, postupně obdařené šesti dětmi, patřilo k těm mimořádně šťastným. Isabella vyrůstala s o rok mladší Beatricí a bratrem a dědicem Alfonsem (1476), který se oženil s Lukrécií Borgiou. Později se manželům narodili ještě další tři synové, z nichž jeden se stal kardinálem. Rodiče vsadili na sice univerzální, ale uvolněnou výchovu, čímž umožnili svým bystrým dětem prožít pestré dětství.

Ačkoli byla děvčátka ještě velmi malá, začali rodiče brzy sledovat evropský sňatkový trh a přemýšleli o jejich vhodných budoucích partnerech. Když bylo Isabelle šest let, dorazila do Ferrary žádost o její ruku od mantovského markraběte Federika Gonzagy pro jeho tehdy čtrnáctiletého syna Franceska (1466-1519). Isabellini rodiče byli lákavou nabídkou potěšeni. Jednání byla úspěšná, smlouva o budoucím sňatku podepsána. A navíc i děti v sobě nalezly zalíbení. Isabellu tedy čekala skvělá budoucnost, aspoň tak si to všichni ve Ferraře malovali…

Jenže co se nestalo? Milánský vévoda, bohatý Lodovico Sforza, zvaný „il Moro“, jednoho dne požádal Ercola d'Este o ruku jeho dcery. Opět lákavá nabídka! Brzy se ukázalo, že si Lodovico myslí právě na Isabellu! Že by se nedozvěděl o jejích zásnubách? Ve Ferraře mají vážný problém. Do debat je zasvěcena i malá Isabella. Od útlého dětství miluje luxus a Sforzovo nebývalé bohatství ji tolik láká! Jenže je zasnoubená a dané slovo už nelze vzít zpět, pokud si nechtějí znepřátelit Mantovské.

IsabellaNejslavnější Isabellin portrét namaloval Tizián v době, když jí bylo už šedesát let. Isabella nebyla spokojena, a tak malíři přikázala, aby ji namaloval o čtyřicet let mladší…

Po důkladném zvážení rodiče nabídnou milánskému vévodovi o rok mladší, zdaleka ne tak přitažlivou Beatrici, která odmalička stojí ve stínu zlatovlasé Isabelly. A Isabella? Žárlí a závidí! Těchto pocitů se už nezbaví. Ještě ale uplyne mnoho let, než dojde k oběma domluveným svatbám.

Z Isabelly vyrostla krásná dívka. Vzdělaná a na svůj věk moudrá. Zastiňovala většinu žen své doby. Ideál renesančních umělců. Takovou si ji odváděl od oltáře Francesco Gonzaga. Byli nádherný pár. Francesco tušil, že bude Isabella náročná manželka a měl v plánu jí splnit každé její přání. Isabela se nikterak neomezovala. Zpočátku zamilovaný manžel vyrovnával Isabelliny dluhy. Později odmítal, jeho dědictví se povážlivě tenčilo.

Po nějaké době se chystala svatba i v Miláně. Byla to událost roku! Lodovico il Moro se ženil s o třiadvacet let mladší Beatricí d'Este, Isabellinou sestrou. Na svatbě však nikdo neobdivoval nevěstu Beatrici, ale její krásnou sestru. A Isabella si toho byla zatraceně vědoma! Okouzlovala celou svatební společnost, v níž byl i Leonardo da Vinci, po jehož portrétu Isabella tolik toužila. A zanedlouho sestře opět záviděla! Beatrice porodila syna - vytouženého následníka, pak i druhého, zatímco Isabelliny první tři děti byly k jejímu zoufalství „jen“ dcery!

Teprve když Beatrice v roce 1497 v pouhých dvaadvaceti letech po potratu zemřela, začala Isabella litovat svého chování vůči sestře a litovala toho do konce svého života. Ono mít v té době dítě – ať bohatá či chudá – znamenalo vždy boj o život.

Isabellino manželství bylo zpočátku šťastné. Vzájemné zalíbení a obdiv postupně přerostly ve skutečnou vášnivou lásku. Ale Francesco byl nejen mantovským markrabětem, ale i benátským kondotiérem. Isabella se tak často ocitá osamocena na mantovském dvoře. A tak se zapojuje do politického dění. Jako vášnivá sběratelka a mecenáška umění zve na svůj dvůr věhlasné umělce, básníky, malíře, učence.

Když došlo k vpádu Francouzů do severní Itálie, byl Francesco Gonzaga zajat, a tak se musí Isabella ujmout vlády v Mantově naplno. A ukázala se jako velmi schopná žena! Mantovu zachránila před francouzským drancováním, když dokázala svou brilantní diplomacií nejen zachovat mír, ale dosáhnout i propuštění svého manžela.

Po návratu však byl Francesco jako vyměněný. Viděl, co Isabella v době jeho nepřítomnosti dokázala, a začal na její úspěchy žárlit. Přidávají se finanční problémy. A ještě něco! Při jednom dobrodružství si přivodil syfilidu. Důsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Dochází k razantnímu ochlazení již tak zevšednělého vztahu. Isabella Mantovu opouští a vydává se do Říma. Chce znovu žít! Chce se v Římě stýkat s velkými malíři své doby – Michelangelem a Rafaelem. Fascinovali ji, a tak je chtěla pozorovat při práci.

Když v roce 1519 Francesco umírá, Isabella se vrací z Říma a s manželem na smrtelné posteli se nakonec usmiřuje. Markrabětem se stává Isabellin nejstarší syn Federico. Není však zatím plnoletý, a tak se vlády ujímá opět Isabella. I v dalších letech hraje tato stále nádherná a žádoucí žena v Mantově prim. A to i tehdy, když už Federico dosahuje plnoletosti a je právoplatným markrabětem. Tedy alespoň zpočátku. Prominentní postavení matky a její známosti mu vyhovují, a tak nechává činorodou Isabellu se nadále podílet na vládě města.

Nic však netrvá věčně. Postupně dávají Isabelle její synové najevo, že už o její péči nestojí. Je zklamána a znovu odebírá do Říma. Tam prožije drancování francouzské armády, hrůzyplný masakr, který vešel do dějin pod názvem „sacco di Roma“ neboli plenění Říma. Strašná zkušenost! Jde doslova o život! Podaří se jí podplatit drancující žoldnéřská vojska a vrátit se domů, do Mantovy. A zde vidí zpustošenou zem, povražděné obyvatele, zničená umělecká díla…Ferrara

Historické centrum Ferrary, rodiště Isabelly d'Este

Když se jí však dostalo od obyvatel nadšeného uvítání, věděla, že je její místo právě tu. Ještě dlouho městu spoluvládla se svým synem Federikem. Na stáří se však odebrala do malého městečka Solarolo v odlehlejší oblasti Romagna. Vážená a obdivovaná zde v roce 1539 umírá... 

Zítra se můžete těšit na povídání o historické i současné Ferraře, jak jsme ji poznali při našem letním putování po severní Itálii.

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

 

Reklama