c6430e152c00a-blobid0.jpg
Foto: Se svolením Deidre Oman 

Tito psi vynikali při lovu vlků a velké zvěře, včetně jelenů a divokých prasat. Dnes si však nacházejí cestu i do srdcí českých chovatelů a milovníků psů. Mají totiž báječnou povahu.

Od keltských hrdinů po evropskou šlechtu

První zmínky o irských vlkodavech se objevují v irských legendách a kronikách, kde jsou popisováni jako věrní společníci starých Keltů, jak na bojištích, tak při lovu. Jejich ohromná síla a velikost jim umožňovaly zdolávat i ta nejmohutnější zvířata. Když Římané pod vedením Julia Caesara dorazili na britské ostrovy, byli fascinováni nejen keltskými válečníky, ale také jejich majestátními psy. Vlkodavové se rychle stali vysoce ceněnými dary pro evropské panovníky a symbolem prestiže ve šlechtických kruzích.

„Irští vlkodavové sloužili králům v dobách minulých. Jak už napovídá jejich jméno, sloužili pro to, aby chránili lidi proti vlkům,“ řekla chovatelka Deidre Oman z městečka Tullamore, proslaveného výrobou whiskey Tullamore D.E.W., která zde vzniká od roku 1829. Zálibu v těchto psech sdílel i někdejší manažer palírny Daniel E. Williams, jehož rodina vlkodavy milovala. Když později převzal podnik jeho vnuk Desmond, začlenil do značky whiskey i obraz vlkodava, aby připomínal odkaz těchto psích velikánů. „Je to jeden ze symbolů naší země. Tito psi jsou sice velmi silní a samozřejmě velcí vzrůstem. Ale jinak jsou to mazlíčci a dnes patří do rodin s dětmi. Zdání klame,“ dodala Deidre.

Záchrana plemene a jeho současná podoba

V 17. století, kdy začali vlci v Irsku mizet, hrozilo, že irský vlkodav ztratí svůj původní účel a vyhyne. K obnově plemene přispěl až v 19. století kapitán George Graham, který zkřížením s dalšími plemeny, jako byli skotští jelení psi, pomohl vytvořit irského vlkodava v podobě, kterou známe dnes. 

6b699a55af155-FM7B8004.jpg
Deidre Oman je chovatelkou těchto super obříků a nedá na ně v žádném případě dopustit. Jsou symbolem její země.
Foto: Se svolením Deidre Oman 

Jemný obr s laskavou duší

Dospělí irští vlkodavové mohou dorůst až 86 cm a vážit okolo 70 kg, což z nich dělá jedny z největších psů na světě. Přestože jejich mohutná postava budí respekt, jsou pověstní svou klidnou a přátelskou povahou, díky které se výborně hodí i do rodin s dětmi. Jsou oddanými a věrnými ochránci, ale k agresivitě mají daleko. Právě jejich laskavost a vřelost jim vynesly přezdívku „jemný obr“.

Jak se vzali v Česku

Do českých zemí se irští vlkodavové dostali díky šlechticům, kteří obdivovali jejich sílu a vznešený vzhled. Na přelomu 19. a 20. století byli vlkodavové velmi populární mezi aristokracií jako znak prestiže. Během první republiky si získávali oblibu také jako společníci na šlechtických sídlech, což rozšířilo zájem o jejich chov. V dnešní době má irský vlkodav své pevné místo mezi českými chovateli i milovníky psů. V Česku vznikly chovatelské kluby a stanice, které se starají o zachování zdraví a typických vlastností plemene. Český klub irských vlkodavů pravidelně organizuje výstavy, setkání a akce, kde se mohou chovatelé setkávat, sdílet své zkušenosti a prezentovat krásu tohoto plemene.

Péče o zdraví a pohybové potřeby

Ačkoli není péče o srst vlkodavů nijak náročná a vyžaduje jen občasné kartáčování, jejich zdraví potřebuje zvýšenou pozornost. Kvůli své velikosti jsou náchylní ke kloubním problémům, zejména k dysplazii kyčlí, a také k srdečním onemocněním, na která jsou velká plemena citlivější. Vlkodavové potřebují dostatek prostoru k pohybu a pravidelnou fyzickou aktivitu, přesto nejsou nároční na vysokou zátěž. Výborně se hodí pro domy s velkou zahradou, ale pokud mají dostatek pohybu, budou spokojení i v bytě.

Symbol oddanosti a vznešenosti

Irský vlkodav je plemeno, které si získává obdiv nejen vzhledem, ale i povahou. Jeho propojení s českou historií a rostoucí popularita v současnosti potvrzují, že tento „jemný obr“ má své pevné místo i u nás. I když péče o něj vyžaduje určitou zodpovědnost, většina majitelů se shodne, že kdo jednou pozná vlkodava, najde oddaného a jedinečného přítele.

Zdroj: Tisková zpráva