Atlas psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz vytváříte i vy! Najdete v něm nejen souhrn základních informací o plemeni, ale i osobní zkušenost. Tentokrát jsme se zaměřili na irského setra a jak nám prozradila čtenářka Pajda: „Splní každý povel, ale musí se z něj nejdřív přestat radovat.

Země původu: IrskoIrský setr
Použití: lovecký a rodinný pes
Klasifikace podle F.C.I.:

  • Skupina VII. stavěcí psi
  • Podskupina 2. - britští a irští stavěcí psi
  • S loveckou zkouškou
  • Celý F.C.I. standard č. 120: Irský červený setr (klikni)

Velikost (měřeno od kohoutku přes lokty k zemi):

  • Psi: 58 až 67 cm
  • Fenky: 55 až 62 cm

Hmotnost: 25 až 32 kg
Průměrně se dožívá: 13 let
Chovatelské kluby:

Historie plemene...

Irský červený setr byl vyšlechtěn v Irsku jako pracovní lovecký pes. Pochází pravděpodobně z irských červeno-bílých setrů a neznámých jednobarevných červených psů (je možné, že červenou barvu získal křížením s irským vodním španělem, velššpringršpanělem či bretaňským ohařem). Je také pravděpodobné, že v průběhu času byl přikřížen do plemene i dlouhosrstý chrt. Již v 18. století byl však typově ustálen. Původní název plemene zní „Modder Rhu“, což v překladu znamená „červený pes“. V roce 1882 byl v Británii založen Klub irských červených setrů, který v roce 1886 vydal první standard tohoto plemene a současně organizoval polní lovecké zkoušky a výstavy. Dalším důležitým byl pro plemeno rok 1898, kdy klub uveřejnil směrnice o loveckém využití irského červeného setra.

Za zmínku jistě stojí chov Cecila Moora z hrabství Tyrone, kde se roku 1866 narodil legendární celočervený pes jménem Palmerston, který se největší měrou zasloužil o ustálení typu irčana a až do svých 14 let se aktivně podílel na chovu.

Vzhled psa...

Irský setr

Ušlechtilý a atletický plnokrevný pes přátelského výrazu. Harmonicky vyvážený a souměrný. Nejvýraznější je na irském setrovi asi barva srsti, ta by měla připomínat sytou hněď čerstvě vyloupnutého kaštanu bez jakékoli stopy po černé. Může se objevit i bílá barva, a to na hrudi, pod hrdlem nebo na prstech nebo jako malá hvězdička na čele nebo jako úzký plamínek nebo proužek na nose nebo na líci.

Povaha irského setra...

Živý a pozorný, inteligentní, velice temperamentní, láskyplný a oddaný pes, který se během let se vyvinul v silné, zdravé plemeno, vyznačující se vynikající pracovní způsobilostí a velkou vytrvalostí.

Jak o něj pečovat?

Jde o velice temperamentní zvíře, které vyžaduje s velkou aktivitou. Právě kvůli aktivitě je potřeba počítat s tím, že je pes náročnější na krmení, a to jak na jeho množství, tak na kvalitu - krmení je zkrátka potřeba přizpůsobit zátěži psa. Srst irského setra vyžaduje pravidelné česání, a najdou se i chovatelé, kteří srst upravují.

Irský setr patří mezi ohaře a potřebuje dostatečné množství pohybu, přes to snáší dobře i život v bytě, když s ním páneček chodí na pravidelné dlouhé vycházky, nebo dělá nějaký vhodný psí sport. Protože jde o loveckého psa, má přirozený zájem o zvěř.

Slovo čtenářky Pajdy - paničky irského setra Billa

Jako štěně byl neuvěřitelně živý, ale je oddaný, hodný a neuvěřitelně přítulný ke všemu živému. Rád si hraje a úplně nejraději spí na gauči. Je poslušný, ale vyžaduje trpělivost a laskavé zacházení. Pokud jde o tu trpělivost - on povel splní vždycky, otázkou jenom je, kdy se přestane radovat nad tím, že nějaký dostal. Jinak se mnou chodí všude, kam může - i mezi drůbeží drobotinou. Neublíží ani kuřeti, což máme vyzkoušeno.

Billy

Ve svém věku 8 let už ani neutíká do cizích vesnic a nežebrá tam po hospodách. Ve dvou letech to považoval za geniální nápad - za talíř guláše prý i válel sudy...

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama