shutterstock-1164650809.jpg
Foto: Shutterstock

Od středy 14. září nemusejí ženy ve věku od 17 do 25 let v Irsku platit za antikoncepci. Cena za pilulky proti početí není zrovna malá, a tak především studentkám jistě přijde vhod, že nějakou tu korunu ušetří.

Doposud byly v Irsku náklady na antikoncepci hrazené držitelkám zdravotních průkazů, avšak ty, které je neměly, zaplatily za ochranu před nechtěným otěhotněním nemalé částky. Do bezplatné antikoncepce jsou zahrnuty pilulky a dlouhodobé antikoncepce včetně tělísek. Dr. Ciara McCarthy v rozhovoru pro RTÉ’s Morning Ireland uvedla, že schéma bude zahrnovat také nouzovou antikoncepci ve formě pilulky, která se bere po nechráněném styku. Tu může poskytnout praktický lékař nebo lékárník.

Vedoucí lékař v oblasti zdraví žen pro Irish College of General Practitioners a Health Service Executive uvedl, že primárním cílem systému je odstranit náklady, které mohou být pro mladé překážkou k pořízení antikoncepce.

Ministr zdravotnictví Stephen Donnelly říká, že je to poprvé, co je v Irsku zavedena bezplatná antikoncepce pro ženy, a dodal, že v historii Irska byla ženám odpírána základní reprodukční práva. Poukázal na to, že v roce 1935 stát zakázal prodej a používání antikoncepce.

Zdroje: RTE, RTÉ‘s Morning Ireland