Na Staroměstské náměstí v Praze jsem v neděli 14. 3. vyrazila v očekávání. Spoléhajíc na tutovou informaci rádia City, že v rámci oslav irského svátku sv. Patrika bude se vedle mohutných oslav konat také soutěž v pojídání ústřic…

Ne že bych se chtěla zúčastnit, ač mám ústřice ráda, ale zajímalo mě, kvůli vám, jak bude všechno probíhat.

Svatý Patrik je patronem Irska, je tam velice populární a Irové jsou známí tím, že jeho svátek spojený se „zelenými oslavami“ slaví po celém světě, velmi aktivně a bujaře.

Praha plná krásných Irů

Netajím se se svou úchylkou na irské typy chlapů a miluji irskou muziku, která voní keltskou minulostí, zelenými pláněmi a drsnou energií.

Irskou whisky nepiju, tak ji nepočítám. (Nepiju žádnou.)

Auto jsem zapíchla nedaleko Pařížské na modré zóně, což bylo sice od Irské hospody kousíček, ale byl to značně riskantní kousek. I znásilnila jsem policistu, aby byl ke mně shovívavý, že jsem tady pracovně.

Byl miloučký a měl pochopení jako ostatně všichni policisté.

Atmosféra hospody  - nepopsatelná!

Plný lokál nenuceně se bavících lidí, z nichž jen minimum byli Češi. Z pódia se linula nezaměnitelná hudba. Účinkující byli jen dva, ale dokázali na sebe strhnout pozornost a vybičovat veškeré osazenstvo k aktivní spolupráci, a to bez ohledu na národnost.

Vedle našeho stolu například seděli dokonce dva černoši, kteří ochotně zpívali refrén, který účinkující diváky během písně naučili.

f

Také jsme zpívali. A jak je příjemné, když se z pódia ozve s anglickým přízvukem „A teď vy po česku“, asi nemusím popisovat. Nebyl nikdo, kdo by se nenechal strhnout. Nebylo proč se stydět.

Už dlouho jsem se tak nepobavila a záhy jsem zapomněla, že ústřice jaksi nedorazily.

Ústřice budou až ve středu

Jak jsem se později dozvěděla, ústřice dorazí ve středu 17. 3., kdy svátek svatého Patrika vrcholí.

Přijměte tuhle malou reportáž jako skutečně srdečné pozvání.

V Irské hospodě na Staroměstském náměstí se totiž bude slavit denně až do onoho sedmnáctého března, každý večer.

Pokud se chcete opravdu dobře nenuceně bavit spolu s turisty s mnoha zemí, zajděte se v těchto dnech podívat.

Pokud vás nerozhodí nepříliš lidové ceny, ale zato velmi pozorně vybraný personál na dobré úrovni, záhy zjistíte, že Irové se opravdu pobavit umí. No a co, že matonka stojí 75 Kč.

d

A jak vnímají oni nás?

Henri měl v sobě jen pár černých piv. Byl milý, usměvavý a nesmírně hovorný.

Jste v Praze poprvé?
Nejsem, já jsem tady už byl před asi třema lety s bývalou přítelkyní a teď jsem sem vzal kamaráda, protože to tu mám rád.

Co se vám tady líbí?
Vedle žen, o kterých si myslím, že v sobě mají nějakou zvláštní zdrženlivost a slušnost, což se mi líbí, mám rád atmosféru tohohle města. A taky mi přijde, že je tady večer bezpečno.

A jací podle vás Češi jsou, jako třeba tady v restauraci, jako publikum?
Vy se dlouho rozehříváte. Stydíte se, ale potom je to skvělé. Mám vás i pro váš humor, který je velmi odlišný od toho našeho. Líbí se mi, jak často se smějete hlavně sobě.

A máme důvod?
To máme všichni.

A je něco, co se vám tady nelíbí?
No, jestli můžu, tak tedy taxikáři, to jsem zkusil jednou a už nechci. A já nejsem lakomý člověk, jen umím počítat. A také jsem se setkal s tím, že jídelní lístek v restauracích je v angličtině o jiných cenách. Tedy ne tady, tady je prima – no tohle je taky hospoda irská (smích). Já vím, majitel je Čech, já jen žertuji.

Hele, jestli ještě můžu, nikde na světě jsem neviděl tolik krásné místo, jako je tam pod tím mostem, co se jmenuje Karlův. To je jako odskok do času dlouho před tímhle divným stoletím!


Později nás skupinka irských turistů pozvala k sobě ke stolu se slovy, které pronesla jedna z žen. Ta slova si budu pamatovat. Je to moudrá žena podle mého. Řekla něco jako: Svět je moc malý na to, abychom si v něm dělali hranice, a vesmír moc velký, aby byly důležité.“

Kdybych nemusela druhý den do práce, zůstali bychom určitě déle.

Doporučuji všem!

Reklama