Tento rozhovor vznikl spontánně, Irena Vavrušková je totiž moje kamarádka. Seděla jsem u ní v salonu a pozorovala jsem šikovné ruce kadeřnice Aleny, která mi barvila vlasy a tvořila účes. Vedle nás stříhala a barvila Irena svoji klientku. Chvílemi jsme si povídaly, ale Irena byla jako pravý profesionál ponořená do práce, povídání jsme si nechaly až na potom…

Irena Vavrušková

Vnímala jsem cvrkot u ní v salonu, který už dvacet let najdete v pražských Dejvicích a v současné době ho vede se svou sestrou Petrou Vavruškovou. V salonu je plno, každý si hledí své práce, na stěně visí televize, ve které můžete sledovat sestřih zajímavých módních přehlídek, akcí, proměn a focení pro módní časopisy, soutěží – na všech se podílelo Vlasové studio Vavruškovi, nebo přímo Irena Vavrušková. Zadívala jsem se na krátké reportáže – vše je o účesech a výsledku práce Ireny. Jak takový účes vzniká, jak se rodí nápad a jak nakonec vypadá. Objímačka s Lucií Bílou, její dřívější stálou klientkou. České i světové modelky s účesy, které buď češe, nebo dozoruje Irena. Svět módy na nejvyšší úrovni…

Mezitím odchází klientka Ireny Vavruškové se skvělým účesem a s úsměvem na rtech. Vypadá nádherně, přitom to není žádná slavná osobnost, ale „obyčejná“ žena. Pro Irenu je nejlepší ocenění, když její klientky odcházejí ze salonu spokojené a nadšené. Další klientka usedá Ireně do křesla a slyším, jak říká: „Paní Vavrušková, prosím, udělejte mi něco podobného, chci taky vypadat tak dobře.“ To už Irenino zkušené oko prohlíží odrosty barvy, volí odstín a domlouvá se s paní na střihu.¨

Irena Vavrušková

Druhý den píšu Ireně esemesku. „Ireno, já s tebou musím udělat rozhovor. Celý večer mi to leží v hlavě. Ty to možná nevnímáš, ale se stejnou lehkostí učešeš stejně Lucii Bílou, světovou modelku i paní, která se zastaví u vás v salonu, protože bydlí o dvě ulice vedle. Bylo to vidět i na tom filmu. To světlo, štěstí v očích tvých zákaznic, které děláš krásnými, mluví za vše...“ Takhle vznikl rozhovor, který vám nyní napíšu.

Jak vzpomínáš na svoje kadeřnické začátky, proč sis vybrala tuto profesi?
Pocházím z rodiny, kde všichni byli kadeřníci a dělali v prestižních holičstvích nebo salonech. Moje maminka si vzala holiče, takže se nám náš rodinný „cech“ rozrostl ještě dál. Jasná volba tedy byla, že já i sestra budeme také kadeřnice. Já jsem se ze začátku vzpouzela, chtěla jsem být všechno, jen ne kadeřnice, ale nakonec jsem na kadeřnickou školu šla taky. Byla jsem trochu rebel, měla jsem různé průšvihy, ale vždy se to naštěstí vyřešilo. Nechtěla jsem být ta hodná holčička z tý skvělý rodiny. Musela jsem dokázat, že něco umím. (směje se)

Irena Vavrušková

To byste mohli mít rodinný erb s nůžkami a břitvou...?
No to určitě mohli, už můj pradědeček byl kadeřník, v salonu máme vystavený jeho tovaryšský list.

Jak vnikl salon a jak na to vzpomínáš?
Jo, začátky byly dost zajímavé. Bydleli jsme v Dejvicích a první salon vznikl vlastně hned po revoluci v bytě u mojí mámy. Měli jsme tam normálně mycí pulty, foukací helmy, zrcadla… Prostě porevoluční euforie. Šlo to takhle asi rok. S naší klientelou jsme měli tak dobré vztahy, že už k nám chodila jako na návštěvu. Zákaznice si třeba přivedla děti a ty koukaly na video, než maminku učešeme. Neustále jsme měli v bytě spoustu lidí – zajímavých lidí. Jenže pak nastaly situace, kdy já už jsem šla k sobě domů a moje máma chtěla „zavřít“ a na návštěvě seděli zákazníci, kteří třeba sledovali filmy nebo se jinak bavili. Ono to bylo skvělé, spontánní atmosféra, ale držet to takhle dál nešlo. Tak maminka našla prostor v místě dnešního salonu, ten jsme předělali na salon podle našich představ, vzali jsme si půjčku a začali fungovat jako normální firma. Na stejném místě už pracujeme dvacet let.

Irena Vavrušková

Co pro tebe bylo výzvou?
Měla jsem štěstí, že jsem se díky mému dobrému renomé a mezinárodním zkušenostem propojila s firmou Loreal, která tady v devadesátých letech začínala. Nabídli mi titul ambasadora pro Českou republiku, tudíž vyslance pro naši zem. Byla to velmi prestižní nabídka a poté přišly další. Jednou z nich bylo školit v akademii Loreal kadeřníky z celé republiky: „A téma školení si vyberte sama.“ Nabídla jsem, že budu školit to, co nikdo nedělá. A byla tu výzva − na trhu chyběly drdoly a společenské účesy. Tak jsem hned navrhla, ať si mě tam na to napíší. Jenže, jen co jsem zavěsila, zpotila jsem se, jestli to zvládnu. Hned jsem tedy zavolala svému letitému idolu, světově známé kadeřnici Laetitii Gueanou, jestli by mi neudělala soukromý seminář. Sice si řekla pro mne tenkrát velkou částku, musela jsem si zaplatit tlumočnici, ale to byly věci, které jsem neřešila. Prostě jsem se chtěla naučit exkluzivní účesy. Mimochodem minulý rok jsem jí již v roli organizátorky pozvala na velkolepou oslavu 10. výročí české sekce Haute Coiffure Francaise, Vysokého kadeřnického umění – a ona pozvání přijala − bylo to moc milé setkání, tentokrát vedle sebe na pódiu. Samozřejmě se stále „dovzdělávám“, když se dostanete na světové soutěže nebo přehlídky, je to neskutečná škola – seznámit se s tím, jaké trendy, styly a techniky mají jinde ve světě, obohacuje a nabíjí každého kreativního člověka.

Já vím, že jsi také získala ocenění na světových soutěžích a máš titul Mistr České republiky.
Ano, to je pravda. V roce 1992 jsem byla 6. na mistrovství světa. Přiznám se, že je to hodně dobrý pocit, když na té výsledkové tabuli, kde jsou v top desítce samí kadeřníci-muži z celého světa, svítí moje jméno, ještě jako jediné ženské. Navíc jsem se díky soutěžím dostala na zajímavá místa ve světě, která byla pro mne po pracovní stránce nesmírně inspirativní. Já to takhle mám, sesbírám mnoho nápadů, samotnou mne napadnou souvislosti, nějaký neotřelý postup, který by stál za to vyzkoušet... Kadeřník musí neustále pracovat na své fantazii.

Irena Vavrušková

Máš nějaké plány, sny?
Bude to znít asi divně, ale nemám. Já jsem taková, že vše, co mě napadne, hned realizuju. Asi si sama sobě dokazuju, co zvládnu. A když zjistím, že je to špatná cesta, opustím ji a vrhám se do něčeho jiného. Navíc ke mně i zajímavé věci přicházejí, vybírám, co je zajímavé a na co mám kapacitu. Je za mnou vidět, co jsem už dotáhla do konce. A již se nechci zahltit prací mimo salon, vždy chci mít dny, kdy jsem v našem salonu a češu a barvím své klienty, kterých si nesmírně vážím. Bez toho bych být nechtěla.

Co si myslíš o chlapech, kteří mluví ženám do jejich účesů?
Já bych s takovým chlapem být nemohla. Jeden takový byl, ale trvalo to krátce – to se prostě nedá.

Přece žena ví, co chce nebo nechce, a někdo ji nasměruje. Ale sama vyhodnotí, z čeho má dobrý pocit, v čem se cítí dobře.

Irena Vavrušková

Máš nějakou zajímavou „historku z natáčení“? Nejlépe nějakou prekérní…
(Směje se) No, prekérních situací není nikdy dost, to je přece normální život… Ale jo, vzpomínám na jednu, kterou jsem dost řešila už dopředu. Jela jsem do Číny na EXPO 2010 česat čínské modelky pro VIP přehlídku českých návrhářů, kteří se tam prezentovali. Prostorové účesy se normálně řeší příčesky a speciálními podložkami. Jenže, nemohla jsem s sebou tahat kufr plný podložek a příčesků. Tak jsem tam jela jen s nápady a byla jsem lehce nervózní, jak to dopadne. Vlasy asijských žen jsou totiž velmi pevné a tuhé. Nakonec jsem to vyřešila na místě tak, že jsem ty jejich vlasy svázala do copu a ten cop jsem do účesu srolovala – vytvořila jsem z něho vlastně náhradu podložky. Srolovaný cop jsem pak zakryla vrchními vlasy – vypadalo to dobře a já z toho tímto způsobem úspěšně vybruslila a přehlídka měla obrovský úspěch!

Minulý rok jsi byla zvolena prezidentkou české sekce Haute Coiffure Francaise /Vysokého kadeřnického umění/, co to pro tebe znamená?
Je to pro mne pocta a uznání od ostatních, kteří mě zvolili − baví mě to. Je to ale funkce, není to práce – mám s tím spojeno hodně povinností i ty, které si sama vymýšlím. Minulý rok jsem udělala nádhernou kadeřnickou show v kostele Sv. Anny u příležitosti oslav 10. výročí HCF a letos dělám nábor nových salonů − byla bych ráda, kdybychom posílili nejlepší salony světa českými zástupci.

Irena Vavrušková

Na co se v poslední době specializuješ?
Hodně mne stále zajímají společenské účesy, svatby, proměny a focení fashion pro módní časopisy. Teď je období svateb, to je krásná práce – když k nám přijde nevěsta a my jí na zkoušce vymyslíme účes, který se jí líbí. Je to její den, chce být přece nejkrásnější. Pro pořad „Jste to, co jíte“ děláme proměny žen a mužů, které hubnou – to je také efektivní. K nám do salonu chodí ženy, které chtějí změnu. Je na mne, abych se do každé z nich svým způsobem vcítila – kam až můžu ve své kreativní fantazii jít, kam mne pustí, co bude pro ni vhodné, jak povznést její krásu… je to práce, která mě baví a naplňuje. To je můj život.

Salon slaví letos 20. narozeniny. Co to pro vás znamená?
Chceme, aby naše zákaznice slavily s námi, dárky tedy rozdáváme jim. Každý měsíc máme speciální akce a slevy pro naše fanoušky na facebooku a pro naše stálé klienty jsme vytvořili Klub, ve kterém jeho členové mohou čerpat velmi zajímavé bonusy. Vždy v únoru (a v září) přicházíme s novou kolekcí trendů a účesů inspirovaných Paříží – takže nyní po únorovém předvedení novinek také již nabízíme naprosto nové trendy.

Máš dceru, která pomalu dospívá, bude také kadeřnice?
Tak to nevím, ale myslím, že spíš ne. Momentálně jí zajímají jen koně, na kterých jezdí. Nesnažím se ji do ničeho nutit, sama přijde na to, co ji zajímá. Chci jí nechat svobodnou volbu.

Já děkuji Ireně za rozhovor. Je to žena, kterou obdivuji – je pravý profesionál, a přitom působí skromně – nedělá ze sebe „primadonu“.
„Ale jsem náročná, kdybych nebyla, nebyla bych dneska tam, kde jsem,“ říká s úsměvem, který je jí vlastní. „Líbí se mi, že se nebojí riskovat – bere věci, jak jsou a to je pro ni výzva. Hledá, jak se něco naučit, co musí pro to udělat a hned to udělá, a ne, proč to nejde.“

Naše povídání se stočilo k probírání našich společných známých, zdrbly jsme chlapy, povzdechly nad dětmi… takové ty všechny věci, které si povídáte s někým, koho tak často nevidíte, ale jste rádi s ním…

Irena Vavrušková ml. − Ambasador L´ORÉAL Professionel a President Haute Coiffure Francaise ČR

• Začátky své profesní kariéry zahájila v tehdy prestižním kadeřnickém salonu v Železné ulici.
• V roce 1988 získala 2. místo na Světovém poháru na Kubě − v kategorii svatební účes.
• 1991 se stává spolumajitelkou Vlasového studia Vavruškovi.

• Od roku 1992 je členkou reprezentačního týmu České republiky.
• V roce 1992 získala 1. místo a titul ”Mistr České republiky v účesové tvorbě”.
• V roce 1992 − 6. místo na Mistrovství Evropy v Zürichu.
• V roce 1998 získala 1. místo se svým týmem v celorepublikové soutěži STŘIH + BARVA − L´ORÉAL COLOR TROPHY.
• Mnohokrát se zúčastnila přehlídek účesů na Mezinárodních festivalech v Lucerně.
• V roce 1998 − jedna z trenérek českého reprezentačního družstva na Mistrovství světa ve Washingtonu, USA.
• V roce 1998 − Ambasador L´Oréal Professionnel − dlouhodobá spolupráce s významnými českými módními návrháři.
• V roce 2001 absolvovala exkluzivní uměleckou stáž v Paříži u světoznámé Laetitie Guenaou, člena uměleckého týmu HCF.
• V roce 2003 získala pro svůj salon členství v celosvětové asociaci prestižních salonů HCF se sídlem v Paříži − značka vysoké kvality.
• V současné době vede odborné semináře účesů v Akademii L´Oréal.
• Pravidelně publikuje své účesové kolekce pro L´Oréal Proffessionel v našich i zahraničních časopisech.
• Pořádá vlastní účesové show po celé České republice.
• Spolupracuje s našimi i zahraničními předními fotografy, návrháři a výrazně se podílí na vývoji módy.
• Je trenérkou a hodnotitelkou odborných soutěží v účesové tvorbě.
• 6. 3. 2011- byla zvolena Presidentkou české sekce Haute Coiffure Francaise /Vysokého kadeřnického umění/.

Motto salonu Vavruškovi: „Kadeřničina, to nejsou jen „vlasy“, ale také blízký kontakt s klientem, vášnivá potřeba souznět s ním, působit na něj pozitivně a vytvořit mu takovou image, která by byla zároveň v souladu s jeho duší. Skloubení křehkého nitra zákazníka s dokonale odvedenou profesionální prací, kde výsledkem je úsměv v zrcadle, to je náš cíl.“

Celý tým se účastní mnoha odborných soutěží, módních přehlídek, focení pro časopisy a natáčení proměn pro pořady v televizi.

Více na http://www.vavruskovi.cz/ nebo na Facebooku ZDE

Pozor! Akce Studia Vavruškovi na měsíc červen!

akce

 

Reklama