Před pár lety totiž jejich sousedka, která bydlí vedle v domě a občas se spolu baví přes plot u zahrady, prožívala dost otřesně svůj přechod. Měnily se jí nálady, byla protivná a hašteřivá a nejvíc to odnášel její manžel, který se s ní dost hádal. Takže často bylo slyšet, jak jí říká, že ten její přechod asi jejich manželství nepřežije, protože je protivná jak činže a navíc, že s ním nechce spát. A taky že se potí jak „dveře od chlíva“. Ne, nebylo to příjemné to poslouchat, navíc občas Irenin Jirka seděl se sousedem v hospodě a často slýchával jeho stěžování si na nesnesitelnou manželku, která se změnila kvůli přechodu a nedá se s vydržet.

650429f031202obrazek.png
Foto: Shutterstock

Proto se Irena rozhodla, že to nepřipustí. Navíc její Jirka by si jí asi taky vychutnával, kdyby mu její chování lezlo na nervy. A taky by spoustu jiných věcí šmahem smáznul odpovědí, že ten její přechod nedává.

Od doby, kdy její menopauza dala o sobě vědět, Irena se rozhodla mlčky vše zvládat a dělat, že se neděje nic zvláštního. A celkem se jí to daří. Jediné, co jí dává zabrat, je maskovat nadměrné pocení. Obléká se do lehkých věcí a začala se večer sprchovat studenou vodou s tím, že se otužuje, aby pak mohla vysvětlit návaly horka (tělo si reguluje teplotu), což Jirkovi přijde normální a nepozastavuje se nad tím. Mají už několik let rozdělenou ložnici kvůli manželovu chrápání, takže noční pocení nikdo kromě Ireny nevnímá. Jak stárne, také sama trochu chrápe, tak se nemusí obávat, že by to někomu vadilo.

Co se týká milování, začala používat různé pomůcky na zvýšení libida a lubrikanty. Irena dbá na to, aby měli pravidelný sex, nechce, aby byl muž nespokojený, což by se promítlo v jeho rozpoložení. Když je najedený a uspokojený, je to ideální stav. Navíc, jasně se jí vždycky rozezní v hlavě sousedovic hádka kvůli sex, na který nemá její klimakterická sousedka náladu, takže ho odmítá.

Jak přiznává, je celkem náročné neustále vnímat své nálady. Občas se přistihne u toho, že je náladová. Jakmile to cítí, přinutí se být pozitivní a nedat to na sobě znát. Hlavně, když je doma. Je to tedy vyčerpávající se furt takhle kontrolovat, ale má to pro ni smysl. Přece nebude protivná bába, co se nechá vláčet výkyvy nálad. Sehnala si nějaké prášky, které jí pomáhají zvládat tohle období a jak říká, cítí, že jí pomáhají. Stejně se ale stále sleduje a dává si pozor.

Co jí dost vadí, je nabírání kil, které dřív neměla. I když jí stejně, přibírá. Tak nenápadně, ale jak říká, kila jsou „zažraný“ a nejdou dolů. Zrovna nedávno se jí Jirka ptal, proč nenosí ty červený legíny, že v nich měla hezký zadek. No měla mu říct, že má díky přechodu 4 kila navrch?

Irena je z toho co dělá dost vyčerpaná, navíc jí zmáhají samotné projevy klimakteria. Ale její vztah je v pohodě a její muž nevnímá, co se děje. A to dělá Irenu spokojenou. I když je to pro ni velká zátěž.

Reklama