60460ec0de442obrazek.pngA mohla bych psát celý den výčet podobných fňukanců. V Ženě-in vyšel v roce 2014 rozhovor s jednou z nejinspirativnějších žen, které jsem v životě potkala. Irenka DeLave zde představovala svůj osobní a srdcový projekt Love for Guatemala. Za těch sedm let se z nás staly kamarádky, které o sobě vědí. Obdivuji její neutuchající energii i v časech temna, odvahu vycházející ze srdce a láskyplnou nezlomnou vůli, na které v podstatě Love for Guatemala stojí.

Jak se věci mají dnes? A jak se v této době vede lidem v Guatemale, která je stejně jako zbytek světa v covidové agonii? Když jsem si její odpovědi přečetla, říkala jsem si, že bych toto psaní měla nakopírovat a rozdávat všem lidem, kteří se rozčilují nad úplnými nesmysly, které v současné chvíli omezují jejich komfortní zónu.
60460d62edd34obrazek.png
Foto: Irena DeLave

Kdy jsi byla naposledy v Guatemale a jaké to bylo?
Nyní jsem těsně před cestou do Guatemaly, ale naposledy jsem tam byla v květnu 2019. Každá cesta je opravdu jiná, ale vždy plná dobrodružství a radosti z odvedené práce. Na tuto cestu se ke mne přidaly ještě tři ženy a jako vždy jsme navštívily komunity žen, které tkají látky a tvoří z nich krásné výrobky, které sem do Čech vozím. Také jsme mohli zalesňovat s místními komunitami.

Celkem jsme při této cestě zasadili 126 ovocných stromů a 2 800 neovocných stromů spolu s mayskými obyvateli, a to jsou vždy neskutečné srdcovky. Stromy počítáme skrz prodej výrobků. Každý, kdo si koupí mayský výrobek, podpoří zasazení dvou stromů v Guatemale pro naši planetu. Stromy napočítáváme od roku 2013, od vzniku projektu a ke dnešnímu dni jsme zasadili 9 200 neovocných stromů a 860 ovocných. Na další zalesňování máme ke dnešku napočítáno 1 336 neovocných a 125 ovocných stromů.
60460db7c9da6obrazek.png
Foto: Irena DeLave

Také při poslední cestě jsme navštívily mayské komunitní permakulturní zahrady a místa, kde jsme dříve zasadili ovocné stromy, a i při této poslední cestě jsme dále zde sázeli. Stihli jsme i s místními průvodci a zastupiteli jet i na místa, kde jsme zalesňovali roky předtím a měli šanci vidět, jak se stromům daří. Byla to nádhera a cítila jsem přitom radost na duši. A dopřála jsem si ceremonii s mým dlouholetým kamarádem šamanem, pili jsme s ním mayský nápoj bohů - šamanské kakao. Byla to nádherná ceremonie, kde člověk má šanci jít více do své vlastní hloubky bez pomoci drog a podobně.

Jak pokračuje projekt teď v této složité době?
Všechny naplánované veřejné akce byly zrušeny od března 2020, co vypukla první covidová vlna, a toto stále pokračuje. A tak projekt pokračuje skrz web a internet, prodej na našem e-shopu a skrz prodej v kamenných prodejnách. Také projekt má své věrné zákazníky a fanoušky a ti moc pomohli a pomáhají v této nelehké době.

Také jsem mohla projekt představit na online konferenci Českých žen ve světě, na kterou jsem byla přizvána v listopadu 2020 a je dostupná ke shlédnutí na Love for Guatemala webu ve složce Media.

A máš nějaké informace z Guatemaly, jak to v této krizové situaci zvládají oni?
60460df39e30dobrazek.png
Foto: Irena DeLave

Guatemalu tato krize také velmi postihla. A jelikož Guatemala je velice chudá země, tak je to zasáhlo hlouběji. Většina populace je mayského původu a je velmi chudá. I před touto krizí je pro Maye náročné uživit a zajistit svou rodinu. Nyní jako tady spousta lidí i tam je bez práce, dlouhou dobu měli zákaz volného pohybu a mohli jít na trh a zařídit to nejzákladnější jen během pár hodin přes den. Ulice hlídala policie a hrozily velké pokuty. Kdo nedodržel vládní nařízení, hrozila jim nemalá pokuta. Ceny základních potravin vzrostly průměrně o 70 procent. A aby toho nebylo málo, na podzim postihla Guatemalu vlna silných přívalových dešťů a strhla chýše a příjezdové silnice do odlehlých vesnic. Doprava základních potravin sem byla možná jen pomocí helikoptér a i nyní je tato oblast odříznutá 11 hodin cesty k nebližšímu zdroji jídla.
60460de7f0773obrazek.png60460e25a82c9obrazek.png
Foto: Irena DeLave

Mayové se bojí tohoto viru, pro mnoho rodin by bylo nemožné navštívit doktora nebo nemocnici, jelikož na to nemají žádné finanční zdroje. Proto tato další cesta není otevřená k tomu, aby se mnou cestovali další lidé. Mayové se opravdu bojí.
60460e6b13302obrazek.png
Foto: Irena DeLave

Jak prožíváš tento nelehký čas ty a tvoje rodina?
V porovnání s mayskou rodinou se máme stále neskutečně dobře, nejen má rodina, ale i jiné rodiny zde. Stále máme na jídlo, máme kde bydlet a pokud bychom potřebovali, budeme ošetřeni u doktorů a v nemocnicích a pojišťovna to za nás uhradí. To vše ostatní je luxus.

Ano, je to těžká doba i tady, ani já nemohu plně pracovat jak v guatemalském projektu, tak i v mé druhé vášni - vedení lekcí jógy. Je to už dlouhá doba a pro nás pro všechny je to unavující. Ale pořád a neustále cítím vděčnost za tolik věcí v mém životě.
60460e487fde0obrazek.png
Foto: Irena DeLave

A na co se nejvíc těšíš, pokud se situace stabilizuje?
Moc se těším na cestu do Guatemaly, v této chvíli (v únoru) jsem tam měla právě být a pomáhat v oblastech zasažených přívalovými dešti. Fanoušci Love for Guatemala byli tak štědří i v této době a poslali nemalou finanční podporu na stavění chýší pro ty nejchudší. Já bohužel nemohla odletět kvůli mé karanténě těsně před odletem. A tak jsem cestu odložila na březen.

Také se moc těším, až budu moci veřejně zase pořádat mé lekce jógy, guatemalské besedy a až děti budou moci chodit na kroužky a bude možnost si zajít do divadla, na koncert, do restaurace a zase nějak normálně svobodněji žít. Tak na to vše se moc těším.

Reklama