Stalo se vám někdy, že jste se zaláskovala do úplného hňupa? Rozum sice říkal, že tohle není to pravé ořechové, ale emoce a tělo té touze nedokázaly odolat. Je rozdílná inteligence ve vztahu handicapem? Zjišťoval jsem to u psycholožky Zdeňky Sládečkové.

iqDomnívám se, že nevyrovnanost ve vztahu mezi partnery může být způsobena rozdílnými duševními schopnostmi. Když je zkrátka jeden z partnerů hňup a druhý genius, tak to, řekl bych, moc klapat nemůže. Ačkoli jeden můj kamarád, podotýkám velký šovinista, tvrdí, že „blbá holka nevadí a blbýmu chlapovi je to jedno“.

Docela jsme se s kamarádem pohádali. A tak jsem zatelefonoval Zdeňce Sládečkové z klubu Diana, abych zjistil, jak se na problematiku markantního rozdílu inteligence partnerů dívá psycholog...

Může výrazně rozdílná inteligence mezi partnery vést k partnerským neshodám?
Výrazný rozdíl je velmi často rizikový faktor, vlastně téměř vždycky. A hodně často vede k rozpadu partnerství.

Je horší, když ten chytřejší je muž, nebo žena?
Výrazně, ale výrazně horší případ je, když je chytřejší žena. Je-li to třeba vztah vysokoškolačky s mužem se základním vzděláním, tak to obvykle končí slovními urážkami, útoky a nezřídka i fyzickým napadáním ze strany muže. Ženy naopak dokážou být pyšné, že mají skvělé a chytré muže. Příroda už to takto nastavila. Ale muži ženě inteligenci bohužel neodpouští.

Reklama