Mít v současnosti peníze na bankovním účtu nebo doma v hotovosti znamená nechat je rychle ztrácet na hodnotě. Důvodem je inflace, která loni přesáhla 15 %, a také letos bude podle nové prognózy ČNB dvouciferná. Zdražování dokonce dosáhlo takového tempa, že pro 58 % Čechů nyní představuje největší obavu ze všech. Ukazuje to kontinuální kvartální výzkum Ipsos Consumer Sentiment Tracker, který sleduje, jak lidé vnímají ekonomickou situaci a jak jí přizpůsobují své spotřebitelské chování. Strach z válečného konfliktu, který je v žebříčku obav na druhém místě, vyjádřilo „jen“ 38 % lidí.

6401d2221299bobrazek.jpg

Bránit se inflaci lze podle ekonomů především investováním, úročení na spořicím účtu nestačí. Akcie, fondy či dluhopisy ale bývají rizikové, a ne každý jim rozumí. Existuje i další způsob, který dokáže hodnotu peněz nejen udržet, ale zároveň přináší radost a pohodu celé rodině – investice do vlastního domova, například do domova venkovního. „Trávit čas na zahradě či venku u domu je zdravý a příjemný relax. Investice do zahradního bazénu, zastřešení či bioklimatické pergoly se tak vyplatí hned dvojnásob. Zvýší hodnotu nemovitosti, což je samo o sobě skvělým nástrojem proti inflaci, ale také zpříjemní všem členům rodiny trávení volného času a zlepší tak kvalitu jejich života. Nesmíme zapomínat na to, že bazén představuje i investici do vlastního zdraví,“ říká Daniel Bareš ze společnosti ALBIXON.

Podle Bareše dokáže vhodná investice zvednout hodnotu nemovitosti o stovky tisíc korun jednorázově už při pořízení. Ekonomický přínos má ale i dlouhodobě s tím, jak ceny zboží a prací dále porostou. Pořídit si zapuštěný bazén, bazénové zastřešení či bioklimatickou pergolu nyní proto znamená zaplatit o dost méně, než bude totéž vylepšení venkovního domova stát v budoucnu. Společnosti ALBIXON se navíc v letošní zimní sezoně prozatím daří držet ceny stabilní i navzdory inflaci.

6401d25dcefffblobid0.jpg

V průměru desetitisíce korun ročně pak mohou díky nižší spotřebě energií ušetřit také lidé, kteří už u domu bazén mají. Stačí ho dovybavit zastřešením, jež v chladnějším počasí udrží vodu déle teplou a umožní bazén využívat hospodárně třeba i po celý rok. Podobně funguje bioklimatická pergola. Nejenže poskytuje stín a zároveň chrání před deštěm, ale díky regulovatelné ventilaci navíc pomáhá pocitově vyrovnávat rozdíly teplot. V horkých letních dnech je tak díky ní čas strávený venku příjemný a umožňuje pobyt na čerstvém vzduchu rovněž v chladnějších a deštivých či větrných dnech. „Efektivita bioklimatických pergol spočívá mimo jiné v naklápění lamel, jejichž sklon lze ovládat na dálku. Otevřením lamel vzniká tzv. komínový efekt, který pocitově okolní prostředí ochladí. Například lamely pergoly ALBIXON SKYTRIUM se natočí až o 140°,“ popisuje Bareš výhodu bioklimatických pergol SKYTRIUM, jež dokážou pozvednout hodnotu venkovního domova na novou vyšší úroveň.
 
 6401d20d83324obrazek.jpg