Kdo je introvert?
Wikipedie říká, že jsou to „lidé, kteří čerpají energii ze svého vnitřního světa pocitů, myšlenek a prožitků. Bývají méně hovorní než extraverti (většinou tehdy, když chtějí říct něco, co je pro ně relevantní, nemají rádi tzv. společenskou konverzaci) a jsou více přemýšliví. Mají rádi duševní klid a soukromí.”

Není pochyb, že oba rysy lidské povahy, introverze i extroverze, sebou nesou výhody i nevýhody. Dle Frontiersin mají introverti těžší život, hůře se adaptují na změny a roste u nich riziko vzniku psychických problémů.


633ac9d59fe9cobrazek.png
Foto: Shutterstock

S čím se introverti často setkávají?

Jsou považováni za divné nebo namyšlené osoby
„To, že tolik nemluvíme a spíše jsme uzavření sami do sebe, neznamená, že někým pohrdáme nebo si o sobě myslíme, že jsme něco víc. Někteří lidé o nás říkají, že jsme zapšklí nebo dokonce nenávistní, což usuzují z toho, že se možná straníme větším kolektivům a vystačíme si sami se sebou,” sdílí svoji zkušenost Martin.

633aca4c0ed2cobrazek.png
Foto: Shutterstock

Nedostávají pozvánky na setkání nebo oslavy
„Stává se mi, že jsem jediná, kdo není pozvaná na oslavu, protože si všichni myslí, že tam nechci jít. Jasně, když je kolem mě hodně cizích lidí, tak se raději seberu a potají vytratím, ale to neznamená, že nechci jít nikam. My introverti se cítíme dobře mezi lidmi, které známe, takže takové pozvání neodmítneme.” - Lucie.

Volání je jejich noční můra
„Dovolím si říct, že se shodneme na tom, že neradi někam voláme a obecně s někým mluvíme. Raději to přenecháme ostatním, ale je fakt, že někdy se tomu nedá vyhnout, třeba když se musíme objednat k lékaři. Je nám to ale silně nepříjemné a než někam zavoláme, 10x nahlas zopakujeme, co chceme říct a srdce máme až v krku,” směje se Jitka a dodává: „Teď se tomu směju, ale mnohdy to k smíchu není, a když nejste schopni ani objednat pizzu, ostatní se na vás koukají trochu divně.”

Je těžké vyniknout a prosadit se
Introverti nechtějí být moc vidět a spíše splývají s davem. To ale neznamená, že nechtějí zažít úspěch nebo něco dokázat, jen je pro ně dosažení těžší než pro extroverty. 

„Ne jednou jsem se setkala s tím, že jsem byla v práci nebo ve škole přehlížena a moje úspěchy nebyly moc vyzdvihovány, protože jsem zkrátka tichá osoba, která se neprojevuje. Ale neznamená to, že mě nepotěší uznání nebo pochvala,” přiznává Martina.

633ac9b24bfb1obrazek.png

Foto: Shutterstock

Mají problém s navázáním vztahů
Je známé, že introverti se hůře seznamují a neotevřou se každému jen tak na potkání. Komentuje to Petra: „Měla jsem štěstí a potkala někoho, kdo mi okamžitě sednul a když se s někým cítím dobře, nemám problém s ním o čemkoliv mluvit. Mám ale kolem sebe tak uzavřené lidi, kteří nejsou schopni navázat jakýkoliv vztah a jsou sami. Někomu to vyhovuje, ale někdo se trápí, protože si taky přeje prožít vztah a mít někoho, o koho se může opřít, je to těžké.”

Co dalšího trápí některé introverty

  • nízké sebevědomí
  • komunikace
  • úzkosti a deprese
  • strachy a fobie
  • vystupování před lidmi

Introverze se ale nerovná pouze problémy. Introvertní lidé jsou výbornými naslouchači, jsou soustředění a vytrvalí. Dokážou trávit mnoho času sami se sebou (což málokterý extrovert umí) a je o nich známé, že jsou to kvalitní přátelé. Nemají sice kvanta kamarádů, ale pár, kterým se opravdu věnují a dokážou se pro ně obětovat.

Každý člověk je jiný a každý introvert je odlišný, takže se u všech nemusí objevit to stejné, jde pouze o individuální zkušenosti a názory respondentů.

Zdroj: autorka článku, Wikipedia, respondenti redakce, Frontiersin

Čtěte také:

Reklama