5b85184de3fcdobrazek.jpg
Skoro polovina všech žen, které navštíví gynekologickou ambulanci někdy během letních prázdnin, přichází kvůli infekcím v intimních partiích. „Vaginální infekce patří mezi nejčastější zdravotní potíže během letní dovolené. Doslova denně přicházejí do ordinace pacientky s takovým problémem. Jde většinou o dlouhotrvající potíže. Ženy obvykle začínají řešit takové situace samy, a až po dvou či třech týdnech vyhledají odbornou pomoc,“ dodává gynekolog MUDr. Tomáš Fait.

Přírodní nádrže, koupaliště, sladkosti – pozor na ně!
5b851884b2491obrazek.jpgMůže se stát, že na sebe dostatečně nemyslíme, a tedy se dostatečně nechráníme. Kvasinky se projevují svěděním, tvarohovitým výtokem a začervenáním genitálií. Tyto problémy přicházejí nejčastěji po návštěvě přírodních jezer či termálních koupališť, kde se mohou vlivem tepla množit sinice. Kromě toho bychom měly zpozornět i při nadměrném mlsání sladkostí. Jednou z dalších příčin může být i užívání antibiotik nebo nadměrný stres. Důvodů je mnoho, často stačí jen jeden a problém je na světě.

Bakteriální, nebo kvasinkové infekce?
Většina žen určuje příčinu vaginálních infekcí nesprávně a dává problémy za vinu kvasinkám. Víc než 50 procent
potíží má ovšem jiný původ, například bakterie. Bakteriální infekce se totiž neprojevuje u všech žen stejně. Poznáte ji zejména podle výtoku žluté až zelené barvy, zápachu či pálení. Tato infekce je o něco komplikovanější než kvasinky. V některých případech je infekce způsobena kvasinkami i bakteriemi současně. Právě proto je složité určit, jaký druh infekce postihl právě vás. Jedním z řešení mohou být i Beliema® Effect vaginální tablety od firmy Idelyn®, které pomáhají obnovit vaginální rovnováhu v obou případech.

Jak problémům předcházet?
Dbejte na dostatečnou intimní hygienu a nezapomínejte ani na lehké a vzdušné oblečení, ideálně bavlněné spodní prádlo. Mykóza se například objevuje častěji u žen, které nosí těsné džíny či elastické kalhoty. Velkým problémem jsou také mokré plavky. „Všem pacientkám v ordinaci doporučuji, aby si plavky měnily po každém koupání. Koupání je rizikovější ve vodních nádržích. Delší pobyt v mokrých plavkách může nadělat velké problémy,“ doplňuje gynekolog MUDr. Fait. Nepodceňujte ani pitný režim a vyváženou zdravou stravu. Také nedostatek tekutin či nadměrné množství sladkostí mohou ve vašem těle spustit vaginální infekci.

Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.
5b85185e6d4eaobrazek.jpgNarodil se v roce 1971 v Praze. V roce 1995 ukončil studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Praxi začal na 2. interní klinice FN Královské Vinohrady, od roku 1996 pracoval na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a VFN Praha. V roce 2016 přechází na Gynekologicko-porodnickou kliniku 2. LF UK a FN Motol. V roce 2008 obhájil dizertační práci postgraduálního studia na téma Metabolické aspekty klimakterického syndromu jako řešitel grantu Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví ČR na stejné téma.
Je autorem a spoluautorem více než 400 odborných původních i přehledných článků, přednášek a popularizačních textů. Je autorem knih Klimakterická medicína, Estrogenní deficit, Preventivní medicína, Antikoncepce, Almanach ambulantní gynekologie, Očkování proti lidským papilomavirům a Přechodem bez obav. Za knihu Preventivní medicína získal se spoluautory Cenu České internistické společnosti a Cenu předsednictva České lékařské společnosti JEP za rok 2008. Stejnou cenu získal v roce 2014 za knihu Moderní farmakoterapie v gynekologii a porodnictví.
Je šéfredaktorem časopisu Gynekologie a porodnictví a editorem časopisu Open Medicine. Je předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti.