S mykózou se během svého života setkají tři ze čtyř žen. Spouští ji kvasinka candida albicans, jejíž nepříjemné důsledky trápí ženy hlavně v letních měsících. A není to jen mykóza – až v polovině případů jsou to různé bakteriální infekce. Zapaření, které vzniká v oblasti klína i kvůli mokrým plavkám, se dokáže velmi rychle změnit na nepříjemný zánět. Mokré plavky, tedy vlhké a teplé prostředí na intimních místech, totiž podporuje množení bakterií a kvasinek, které jsou původcem nepříjemné infekce.
5b4495bd4da36obrazek.png

„Určitou formu vaginální infekce zažije aspoň jednou za život každá druhá žena. Minimálně 30 procent žen přitom trpí těmito nepříjemnými problémy opakovaně. Mnohé záněty vznikají také podceněním výměny mokrého spodního dílu plavek,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Tomáš Fait. Ženy jsou přitom na vznik vaginálních infekcí a zánětů dolních močových cest velmi citlivé. „Problémem však zůstává, že mnohé ženy neumí rozlišovat typ vaginální infekce, a tak volí nesprávnou léčbu,“ doplňuje gynekolog Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. Ženy si často mylně myslí, že se jedná o mykózu, a zapomínají na to, že častější jsou jiné typy infekce, především bakteriální. Léčbu začnou přípravkem, který ji nemusí vyřešit, a řešení tak naopak prodlouží.

Myslete na sebe

Správnou prevencí můžete nežádoucím infekcím předejít. Myslete na to už u krásných elastických plavek, které jsou vyrobené ze syntetických materiálů. Právě ty mají k vzdušnosti daleko, což je jedno z rizik vaginálních dysmikrobií. Především pokud se nosí delší čas mokré, vlhko a teplo v intimní oblasti napomáhá množení a růstu patogenů – bakterií i kvasinek. „Dalším rizikem jsou veřejné bazény, které překypují chlórem – tady hrozí chemická iritace či nebezpečí narušení poševního ekosystému bakteriemi. Stejně tak jsou rizikové přírodní nádrže, které se po několika horkých dnech s výjimkou pískoven zazelenají sinicemi a ty svojí agresivitou dráždí – jak jinak – opět oblast genitálií,“ upozorňuje gynekolog Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. Nezapomínejte si proto v rámci prevence vyměnit po koupání mokré plavky za suché nebo nosit vzdušné oblečení.
5b4495a35c232obrazek.png

Přirozenou mikroflóru dokáží v létě narušit mokré plavky, přírodní nádrže i dezinfikované bazény. Proto by ženy, které mykózy a bakteriální infekce trápí opakovaně, měly obzvláště v koupací sezóně posilovat rovnováhu své vaginální mikroflóry a dbát na intimní hygienu. Právě k tomu jsou určené například přípravky Beliema® od společnosti Idelyn®, které přinášejí řešení při obou typech problémů. Například zdravotnická pomůcka Beliema® Effect vaginální tablety obsahuje probiotické kmeny Lactobacillus acidophilus a kyselinu mléčnou, které pomáhají obnovit a stabilizovat rovnováhu vaginální mikroflóry a zároveň redukovat nepříjemné příznaky vaginálního zánětu, jako je svědění, podráždění, pálení, neobvyklý výtok či nepříjemný zápach. Naopak kosmetické přípravky intimní mycí gel a uklidňující krém Beliema® Expert obsahují speciální ochrannou probiotickou složku BioEcolia®, kyselinu hyaluronovou, která podporuje hojení drobných kožních poranění a zvlhčuje sliznici i pokožku. Kromě toho obsahují také kyselinu mléčnou a boritou, které obnovují přirozené vaginální pH, a uklidňující složky aloe vera (gel) a měsíček lékařský (krém). Kromě toho Beliema® nezapomíná ani na prevenci, a proto u balení vaginálních tablet nyní najdete jako dárek také praktický Bikini bag (taštička na plavky), ve kterém si bez problémů k vodě přibalíte i náhradní díl plavek a odnesete si mokré plavky, protože nepropouští vodu.

- e -

Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.
5b4495e6bc016obrazek.pngNarodil se v roce 1971 v Praze. V roce 1995 ukončil studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Praxi začal na 2. interní klinice FN Královské Vinohrady, od roku 1996 pracoval na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a VFN Praha. V roce 2016 přechází na Gynekologicko-porodnickou kliniku 2. LF UK a FN Motol. V roce 2008 obhájil dizertační práci postgraduálního studia na téma Metabolické aspekty klimakterického syndromu jako řešitel grantu Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví ČR na stejné téma.
Je autorem a spoluautorem více než 400 odborných původních i přehledných článků, přednášek a popularizačních textů. Je autorem knih Klimakterická medicína, Estrogenní deficit, Preventivní medicína, Antikoncepce, Almanach ambulantní gynekologie, Očkování proti lidským papilomavirům a Přechodem bez obav. Za knihu Preventivní medicína získal se spoluautory Cenu České internistické společnosti a Cenu předsednictva České lékařské společnosti JEP za rok 2008. Stejnou cenu získal v roce 2014 za knihu Moderní farmakoterapie v gynekologii a porodnictví.
Je šéfredaktorem časopisu Gynekologie a porodnictví a editorem časopisu Open Medicine. Je předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti.

O produktech Beliema od společnosti Idelyn
Beliema je produktová řada od společnosti Idelyn, která se zaměřuje na ženské vaginální zdraví. Nabízí speciálně vyvinutý zdravotnický prostředek, který napomáhá obnovovat vaginální mikroflóru (Beliema® Effect), i kosmetické přípravky vyvinuté ve spolupráci s gynekology na hygienu intimních partií (Beliema® Expert).

Uložit

Uložit

Reklama