Intimní hygieně se doposud nevěnovala příliš velká pozornost. Jednoduše to byla intimní záležitost každé ženy, o které se moc nemluvilo ani nepsalo. Především rozvojem farmaceutického a kosmetického průmyslu, který se systematicky zabývá zvyklostmi, problémy a chováním žen, udělal z intimní hygieny věc veřejnou a populární.   

 

I přes velké možnosti, které nabízí trh s intimní hygienou, si mnohé ženy stěžují na alergie nebo jiné problémy, které souvisí s jejím používáním.

 

Protože věřím, že každý problém má svůj konec, nabízím vám užitečné rady od specialisty, gynekologa pana Eduarda Podzemného, který má s intimní hygienou žen bohaté zkušenosti…  

 

Jak správně provádět intimní hygienu

Předem je nutno říci, že o základních a správných  návycích intimní hygieny by se měla každá žena dozvědět a naučit co nejdříve. Nejpřirozenější cestou je učit se od své matky. Vhodným přístupem mohou pomoct i pedagogové, např. učitelka v mateřské škole a pochopitelně dětská lékařka.

 

Do kategorie intimní hygieny možno zařadit především:

·         každodenní intimní hygienu

·         hygienu v období menstruace

·         hygienu po porodu

·         hygienu v období menopauzy

·         intimní hygienu během gynekologického onemocnění apod.

 

Při intimní hygieně je důležité myslet na to, že v pochvě je přirozené vlhké kyselé prostředí se svým vlastním biosystémem, který je v rovnováze. Proto je potřebné péči o intimní místa vykonávat rozumně.

 

Péče by měla být prováděna v průměru 2x denně – ráno a večer. Ráno je vhodné začít s oplachem pouze tekoucí vodou. Pak by se měly odstranit nečistoty z rodidel za pomocí mýdla nebo speciálních prostředků pro intimní hygienu. Vhodné jsou přípravky neparfémované a nenarušující ph pochvy.

 

Zásadně bychom neměli pochvu vyplachovat žádným prostředkem, ba ani obyčejnou vodou z důvodu narušení přirozeného prostředí pochvy. Po vymočení nebo stolici je nutno utírat se toaletním papírem či ubrouskem směrem od pochvy ke konečníku a nikdy ne jinak!

Tato zásada je pro většinu žen přirozená, ale dle zkušeností z ambulance ne pro všechny dámy. I zde platí: „Opakovaní, matka moudrosti!“ I zde se nejlepší, když se hygiena provádí opět pod tekoucí vodou toaletní spršky či bidetu, které jsou ve většině západních zemích standardním vybavením koupelen či toalet.

 

Další důležitou částí intimní hygieny je otázky spodního prádla.

Každá žena by měla volit volné, prodyšné spodní prádlo (nejlépe bavlněné), aby se zamezilo zvýšení vlhkosti. Vyhýbejte se těsnému, neprodyšnému spodnímu prádlu z umělých vláken!

 

Zvýšenou pozornost věnujte především období menstruace. Oplachy rodidel by měly v tomto období provádět častěji, taky je důležité dbát na výběr ochrany ve formě vložek nebo tamponů.

 

Podle čeho vybrat tu správnou kosmetiku pro intimní péči

Při výběru kosmetiky byste se měla řídit těmito obecnými zásadami :

  • už zmiňované kyselé/přirozené prostředí pochvy
  • snadná zranitelnost rodidel
  • vysušování pochvy
  • dráždění sliznice pochvy různými prostředky
  • celkový zdravotní stavu ženy – alergička

Pro konkrétní výběr doporučujeme:

  • vybírejte si pouze prostředky pro intimní hygienu, které mají ph neutrální, ph 5,5,
    vyvarujte se mýdel, která jsou většinou zásaditá (výrobce hodnoty většinou neudává).
  • jak jsme již uvedli, je lepší vybírat si neparfemované výrobky, zvláště když jste citlivá. Mnoho žen reaguje na parfémované prostředky alergickou reakcí či různými výtoky z pochvy .
  • u žen s opakovanými výtoky lze s výhodou doporučit přípravky s kyselinou mléčnou, která obnovuje přirozenou flóru pochvy.

 

Co dělat  v případě nežádoucích reakcí?

Většina nežádoucích reakcí bývá způsobena nesprávně zvolenými prostředky intimní hygieny. Mezi nežádoucí reakce patří alergická reakce, která se spíše vyskytuje u parfémovaných přípravků, anebo dochází k narušení mikroflory pochvy.

Problémy se mohou projevovat zarudnutím rodidel, výtokem, pálením, řezáním a svěděním rodidel.

 

Při uvedených reakcích je vhodné aplikovat oplachy zevních rodidel  tekoucí vodou, dále oplachy slabým roztokem hypermanganu nebo borovou vodou. Vhodné jsou i aplikace bílého jogurtu do pochvy i na rodidla. Můžete vyzkoušet i výplach pochvy s Tantum rosa.

 

Po neúspěšných pokusech či při velkých obtížích samozřejmě platí vyšetření a doporučení u svého gynekologa.

 

 

Konzultace: MUDr. Eduard Podzemný

                   Centrum RehaMed

                    Tel: 244 461 347 
   

Reklama