Léto bývá pro ženy často spojeno s nepříjemnými gynekologickými potížemi. V čem nejčastěji chybují a jak to napravit? Zeptali jsme se gynekoložky MUDr. Radky Gregorové.

Přibývá přes léto pacientek s gynekologickými problémy?
Koupání a vyšší teploty jsou spojovány s častějším výskytem gynekologických zánětů. Ovšem jsou ženy, které trápí opakující se záněty celý rok, nezávisle na ročním období.

naked

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Co ženy nejčastěji řeší?
Nejčastějším problémem, který ženu přivádí do gynekologické ordinace, je výtok a dyskomfort v podobě pálení, svědění čí bolesti v pochvě nebo na zevních rodidlech.

Jaké jsou příčiny? Je něco, co dělají špatně?
Nejčastějším původcem gynekologických zánětu jsou kvasinky a bakterie, které se pomnoží v nevyváženém poševním prostředí s vyšším pH.

Dokáží ženy rozpoznat, o jaký problém se jedná? Případně kdy je vhodnější zajít raději k lékaři?
V současné době jsou volně dostupná lokální antimykotika, dezinfekční čípky a výplachy. Žena, která má již některý přípravek vyzkoušen, ho často při prvních příznacích použije a lékaře navštíví až ve chvíli, pokud potíží neodezní. Dalším důvodem k návštěvě lékaře je výtok doprovázený bolestmi břicha, krvácením a teplotami.

Měla by zdravá žena používat přípravky s mírně kyselým pH, které obnovují přirozený ochranný štít, jenž je tvořen přítomností laktobacilů?
Zdravá žena, která netrpí na vaginální záněty, nemusí užívat žádné přípravky na udržení kyselého pH.

Pokud už propukla kvasinková infekce, je lepší použít jako doplněk k léčbě přípravky s mírně zásaditým pH? Ty by měly vytvářet nepříznivé prostředí pro další množení kvasinek a pomáhat zmírnit pocity jako je svědění, pálení, podráždění…
hygieneKvasinkovou infekci je potřeba v první řadě řádně zaléčit antimykotikem. Osobně svým pacientkám doporučuji podpůrnou léčbu k obnovené a udržení kyselého pH, které je pro pochvu přirozené.

Jaký názor máte na kosmetiku pro intimní hygienu?
Tady platí pravidlo, že méně je více. Nemám nic proti intimní hygieně, ale v rozumné míře.

Je lepší použít intimní mycí gel než parfémované mýdlo či sprchový gel?
Doporučuji mycí prostředek na intimní hygienu 1x denně. 

Je pravda, že některé ženy si myjí intimní místa i několikrát za den, je to špatně?
Častým mytím se narušuje přirozená obranyschopnost kůže a sliznic. Pokud je žena zvyklá sprchovat se vícekrát denně, postačí umytí čistou vodou. Přípravek pro intimní hygienu by měla použít maximálně 1x za den. Kosmetika totiž narušuje přirozený ochranný film na kůži a sliznicích, které jsou pak náchylnější k infektům.

Je dobré, aby si ženy četly složení přípravku?
Samozřejmě, mohou být na některou složku přípravku alergické, a tím celou situaci ještě zhoršit.

Některé ženy intimní hygienu spojují s výplachy pochvy – myslí si, že tím zmírní riziko výtoků. Co si o tom myslíte?
Šetrné výplachy pochvy jsou jako prevence opakovaní zánětů vhodné pro ženy, které na záněty často trpí. Výplachy by měly být prováděny při hrozícím riziku infekce (koupání, styk, atp...).

Je dobré mít v létě po ruce intimní ubrousky pro použití na intimní partie, pro pocit svěžesti? Například na festivalech, při kempování, na výletech – všude tam, kde není možnost se někde umýt?
V situacích, které uvádíte lze ubrousky na intimní hygienu používat. Každodenní používání bych nedoporučila.

Jaký názor máte na letní chození bez kalhotek?
Řadě žen může tato varianta prevence připadat nehygienická nebo nepříjemná. Větší přínos bych viděla v nošení bavlněného prodyšného prádla a dodržování preventivních režimových opatření - tampony či vložky s laktobacily, přípravky na udržení kyselého pH, šetrná dezinfekce pochvy nebo po koupání.

Je nebezpečné koupat se v přírodních koupalištích či venkovních bazénech bez kalhotek?
Žena, která netrpí chronickými poševními záněty, zvládne i vykoupání bez plavek.

Průzkum Žena-in: Intimní gely se těší vaší oblibě

Na našich stránkách proběhla anketa na téma použití intimních gelů. Do ankety se během tří dnů zapojilo 300 čtenářek. Celých 89 % uvedlo, že používá gely pro intimní kosmetiku. Důležité je pro ně složení a to, zda se po umytí cítí svěží. Skupina žen, které označily, že mají intimní kosmetiku jako doplněk léčby vaginálních mykóz, uvedla, že cítí v kombinaci s léčbou rychlejší úlevu od těchto potíží. Všech 98 % čtenářek uvedlo, že v létě používají intimní ubrousky a nosí je ve své kabelce.

Čtěte také:

Reklama