Na naše otázky ohledně chování dětí na internetu odpovídali herečka Zora Jandová, herec Michal Kavalčík a moderátorka Ester Janečková. Zatímco Zora Jandová sází na poučenost dítěte, Michal Kavalčík synovi zatím počítač vůbec nepořídil.

KidUvažovala jste někdy nad tím, jestli je pro děti bezpečnější ulice, nebo internet? Právě na toto téma jsme položili otázky třem známým osobnostem, herečce Zoře Jandové, která má již jednu dceru dospělou a druhá se s počítačem právě učí zacházet, herci Michalu Kavalčíkovi, jehož syn Alex chodí na internet pouze přes telefon, a mamince tří dětí moderátorce Ester Janečkové...

Herečka Zora Jandová

  • Dcera Viktorka (21 let)
  • Dcera Esterka (11 let)

Myslíte, že je pro děti nebezpečnější ulice, nebo internet?
Je-li dítě dostatečně připravené a v uvozovkách proškolené, tak se míra nebezpečí vždycky snižuje a je jedno, jde-li o ulici, internet nebo cokoli jiného. Pokud nebudeme mít přehled o tom, co děti dělají, tak bude to nebezpečí vždycky vyšší.

Takže víte, jak se vaše děti na internetu chovají - seznámila jste je s bezpečným chováním zde?
Starší dceři je jednadvacet, té už radit moc nemusím, ale když začínala komunikovat prostřednictvím počítače s okolním světem, spoustu věcí jsme si řekly. Také měla ve škole informatiku, v mnoha ohledech je teď daleko zkušenější a informovanější než leckterý starší dospělý.
Mladší má letos poprvé ve škole také informatiku, v rámci tohoto předmětu jsou děti informovány i o úskalích a nebezpečích, které na ně mohou číhat.
Vzhledem k tomu, že Esterka občas používá můj počítač a já její, tak se občas podívám do historie. Výhodou je, když mají děti důvěru ve své dospělé, spoustě rizikových situací se dá náhodně předejít a objevit je včas. Další výhoda je, že má jedenáctiletá dcera jednadvacetiletou setru - co nemůže probrat se mnou, probírá s ní.

Jinými slovy dceru kontrolujete...
Ano, jak se podívám na tu historii, ale není to žádné slídění, samo to na mě vyjede. Největší problém, který teď řešíme, je, že malá chce už jít na Facebook, ale tam smí podle pravidel děti až od třinácti let. Sice říkala, že tam někteří její spolužáci chodí, nejspíš s falešnou identitou, ale to jsme u nás zatrhli. Nechceme nic obcházet, tak učím děti, že pravidla se mají dodržovat. Je to sice někdy drahé, protože u nás nesmí být ani přepálené cédéčko, ale považujeme to za správné.

Herec Michal Kavalčík (známý jako Ruda z Ostravy)

  • Syn Alex (v červnu mu bude 8 let)

Myslíte si, že je pro děti nebezpečnější ulice, nebo internet?
Ulice, stoprocentně ulice.

Víte, jak se váš syn na internetu chová?
Daroval jsem mu svého prvního Iphona trojku a vysvětlil mu, že má velmi drahou věc, velmi drahý telefon, a důvěřuju mu, že se o něj bude dobře starat. Představil jsem si v tu chvíli situaci, jako když se kdysi dědily třeba zlaté hodinky. Napadlo mě, že se takhle u nás v rodině třeba bude dědit můj první Iphone (směje se). Jinak na internetu kouká nejvíce na YouTUBE, ale naštěstí je ve věku, kdy u Iphonu nesedí jako my dospělí celý den na Facebooku, který ani nezná, ale raději si vezme kolo nebo tenisovou raketu a jde cvičit na zeď.

Uvažujete o tom, že jednou budete muset synovi vysvětlit to, jak se bezpečně chovat na internetu?
Pořád mě ukecává, abych ho přihlásil do počítačového kroužku ve škole. Myslím ale, že na to má ještě rok, dva čas. Velkou výhodou v tomhle je, že syn nemá doma stolní počítač, který je největším lákadlem a žroutem času. A k té bezpečnosti, určitě ho upozorňuju, ale věřím, že ho v kroužku naučí vše potřebné, mají šikovné učitele.

Moderátorka Ester Janečková

  • Syn Kryštof (16 let)
  • Syn Cyril (13 let)
  • Dcera Sára (1 a čtvrt roku)

Je podle vás pro děti větším nebezpečím internet, nebo ulice?
To je těžké, obojí může být dobrý kamarád, ale zároveň to může být i velký nepřítel. Zdálo by se, že když jsou děti doma u internetu, je všechno v pohodě, ale osobně ho považuji za hodně nebezpečný. Ale na internet můžou. Ne, že by mě to úplně těšilo, ale je to součást života. Kryštof potřebuje internet i ke studiu. Krom toho je i na Facebooku, protože tam je celá jeho třída, a kdo není na Facebooku, ten se nedozví spoustu věcí ze školy - posílají si tam třeba informace o úkolech, když jsou nemocní.

A jak praktikujete „kontrolu“? Nahlížíte do historie počítače, nebo máte nějaké omezené přístupy na určité stránky?
Nemáme žádné zamčené stránky, ale hodně s nimi o tom mluvíme, ptáme se, s kým si povídají přes Skype, jestli jsou to spolužáci... Dřív jsme občas koukli na historii v prohlížeči, ale teď už to moc neděláme. Narušila by se vzájemná důvěra, která je nejdůležitější. Myslím, že když se hodně s dětmi o problému mluví, je to lepší než něco kontrolovat a zamykat. Ostatně se na internet mohou dostat nejen doma, ale třeba u kamarádů, a co s tím pak naděláte?

Kam dál?

Reklama