Pro každého, kdo chce načerpat inspiraci nebo získat užitečné rady a informace o tom, co může udělat pro svůj zdravý život, je k dispozici internetový portál Všeobecné zdravotní pojišťovny www.ZijZdrave.cz. Stránky připomínají čtenářům poutavou formou stále aktuální témata - zdravý život, optimální pohyb a správné stravování. Portál po třech letech své existence získal nyní nový moderní design a přibyly nové informace a interaktivní prvky.

zijNávštěvníci portáluwww.ZijZdrave.cz zde naleznou mnoho užitečných rad a doporučení lékařů, recepty na zdravé pokrmy, tabulky nutričních hodnot potravin či výdeje energie. Nechybí ani přehled vhodných sportovních aktivit, zajímavé rozhovory a názory odborníků na známé mýty a pověry spojené se zdravým životním stylem. Pravidelně každý měsíc zde probíhají online poradny s lékaři, nutričními terapeuty, psychology apod. včetně video-upoutávek s přiblížením jednotlivých témat. K dispozici jsou také diskusní fóra, kde mohou návštěvníci probírat s ostatními své úspěchy i neúspěchy na cestě za zdravým životem.

Každý návštěvník si může díky aplikaci Můj deníček zaznamenávat své energetické příjmy a výdeje. Do deníčku se zaznamenávají na jedné straně energetické příjmy, tedy vše co za den sníme, a na druhé straně energetické výdeje, což představuje naši pohybovou aktivitu. Zda se daří mít tyto dvě složky v rovnováze a dodržovat Rovnici zdravého života ukazují přehledné grafy. Stránky nově nabízí kalendář akcí spojených se zdravým pohybem, ankety a soutěže o zajímavé ceny jako jsou digitální švihadla či BMI metry, které mají čtenáře motivovat k pohybu, který je baví.

Další novinkou je také videoprůvodce po internetových stránkách pro nové návštěvníky. Ti se tak mají šanci snadno a rychle zorientovat, kde naleznou radu či doporučení k oblasti, která je zajímá. „Snažíme se, aby internetový portál preventivního projektu Žij zdravě byl informačně vyvážený, poskytoval komplexní informace a zároveň byl přehledný a snadno přístupný. Má být užitečnou pomůckou pro všechny, kteří chtějí něco udělat se svým životním stylem,“ říká Tereza Květoňová, vedoucí oddělení externí komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

yesPovědomí o zdravém životním stylu by měli mít nejenom dospělí, ale i děti. Proto speciálně pro ně připravila VZP interaktivní webové stránky www.YesNeYes.cz, na kterých se spolupodílí známá dvojice kuchařů Filip Sajler a Ondřej Slanina. Děti se zde poutavou formou seznámí se zásadami správného stravování a nezbytností dostatečného pohybu, kuchaři je také ale mohou inspirovat zajímavými recepty na jednoduchá, chutná a zároveň zdravá jídla. Motivací pro děti, aby nová jídla nejenom jedly, ale také zkoušely vařit, je již druhý ročník soutěže o nejlepší video z vaření. Pokud se pochlubí svým videem ostatním návštěvníkům a získají nejvíce hlasů, mohou vyhrát iPod Touch, PlayStation Go nebo notebook. Rovněž tyto stránky prošly kompletní změnou designu a na začátku prázdnin na nich děti naleznou novou zábavnou online hru.

Aktuálně jsou na stránkách www.YesNeYes.cz ke zhlédnutí videa a fotografie z Jízdy kuchařů YesNeYes 2010, která v červnu navštívila základní školy a víceletá gymnázia v Pacově, Liberci a Pardubicích. „Internetové stránky YesNeYes.cz jsou alternativou portálu ZijZdrave.cz pro mladé, čemuž je přizpůsobena grafika i forma nabízených informací. Zaměřit se v boji proti epidemii obezity také na děti je velmi důležité, průzkumy totiž jednoznačně prokazují, že si děti přebytečná kila přenášejí i do dospělosti, kde se k nim přidávají různé zdravotní komplikace,“


O PROJEKTU ŽIJ ZDRAVĚ
Projekt Žij zdravě, financovaný z fondu prevence VZP ČR, je celostátní edukační kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o obezitě jako vážném celospolečenském problému, přispět ke změně chování českého obyvatelstva a napomoci k dodržování tzv. Rovnice zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít.

Projekt Žij zdravě vznikl v roce 2007 za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.