Je to teprve mladíček, který dnes slaví dvacáté narozeniny, přesto se bez něj už téměř nemůžeme obejít. Kdyby nás opustil, nastal by chaos a nezřídka i absolutní prázdnota. Ano, přiznáváme, i Žena-in bez něj nemůže být.

O kom je řeč? Dnes (pátek) slaví dvacáté výročí od svého zrození World Wide Web, přeloženo doslova jako „světová rozlehlá pavučina“.

Za jeho zrodem stál tehdejší konzultant v Evropské organizaci pro jaderný výzkum v ženevském CERNu - Tim Berners-Lee. Tim chtěl vyřešit přehledné sdílení informací mezi jednotlivými laboratořemi a snadné dohledání jakékoli informace. A tak 13. března  roku 1989 předložil svůj návrh jazyka HTML a protokolu HTTP. Následně napsal první webový prohlížeč WordWideWeb a v roce 1990 spustil první webový server na světě http://info.cern.ch/.

Prohlížeč se začal používat v roce 1991. Od těch, které známe dnes, se však výrazně lišil. Nebylo možné jej ovládat myší, ale pouze prostřednictvím zadávání příkazů. Nezobrazoval žádnou grafiku, jen prostý text. Nápad se naštěstí ujal a začalo se postupně pracovat na jeho zdokonalování.

Co je to World Wide Web? Je to soustava hypertextově propojených dokumentů ve formátu HTML prostřednictvím internetového protokolu HTTP. Každý dokument má svou specifickou URL adresu a je umístěn na nějakém webovém serveru.

Reklama