Káva, kterou pijeme, jsou ve skutečnosti pražená semena kávovníku. Pod barevným obalem plodu rostliny se skrývá dužnaté oplodí a v něm jsou obvykle dvě semena v pergamenovém obalu. Nezralé plody kávovníku jsou zelené a zráním mění postupně svou barvu přes žlutou na červenou, až temně fialovou. Barva a zralost plodů jsou pro kvalitu kávy velice důležité.

Která káva je nejlepší? Tato otázka jistě zajímá každého. Odpověď není jednoznačná, neboť oblíbená chuť a vůně je vždy individuální. Navíc způsob pití kávy a kávové rituály jsou ovlivněny jednotlivými typy kultur. Kávu si připravuje každý trochu jinak. Někdo sladí, někdo ne, někdo přidává mléko, jiný smetanu.

 

Někteří spotřebitelé preferují kávu praženou, jiní instantní. Existují země, kde se téměř výhradně pije káva rozpustná. Bez povšimnutí určitě nemůžeme nechat, že na padesát procent českých spotřebitelů si podle posledních průzkumů pochutnává jak na kávě instantní, tak i mleté. Nedávný výzkum společnosti Insites Consulting uvádí, že u své instantní kávy čeští spotřebitelé hledají aroma a chuť kávy mleté.

 

Historie instantní kávy není příliš dlouhá. Alespoň v porovnání s dobou, kdy byly objeveny účinky kávy a tato rostlina se začala pěstovat, její plody sklízet a zpracovávat. Vzhledem ke své jednoduché přípravě si instantní káva velmi rychle získala značnou oblibu.

 

Výroba instantní kávy je ale daleko složitější než její příprava. Výroba začíná tím, že je káva po upražení a namletí uvařena ve velkých válcích. Po vaření následuje odpaření velkého podílu vody. Výsledkem toho je velmi koncentrovaná káva, která je pak zpracována dvěma způsoby na kávu instantní. A to buď metodou sušení rozprašováním, nebo sublimačním sušením. Proces sublimačního sušení byl vyvinut později než vysoušení rozprašováním. Díky sublimačnímu sušení vzniká káva lepší kvality, neboť se při něm ztrácí méně sloučenin, které se podílejí na chuti kávy. Zpracování trvá déle než sušení rozprašováním a je podstatně nákladnější. A jak celý proces výroby probíhá? Tekutý kávový koncentrát se zmrazí na teplotu asi - 45 ºC, a potom rozemele na požadovanou velikost. Led je následně odstraněn sublimací systémem vysokého podtlaku. Teplota se postupně zvýší z - 45 ºC na - 25 ºC, čímž se ledové krystalky přemění přímo na plyn, aniž by prošly stádiem tekutosti. Při této metodě sublimačního sušení vzniká tzv. freeze dry směs, kterou spotřebitelé poznají podle světlých velkých granulek instantní kávy. Právě metodou sublimačního sušení je vyráběna nová instantní káva Grand Aroma Instantní.

 

Novinka Grand Aroma Instantní navazuje na nejprodávanější prémiovou mletou kávu Grand Aroma.

 

Grand Aroma Instantní nyní přináší ve zcela novém obalu jedinečného designu tu nejvyšší kvalitu, intenzivní kávové aroma a chuť, které jsou pro kávu Douwe Egberts Grand Aroma velmi charakteristické.

 

Více o kávě Douwe Egberts najdete na www.douwe-egberts.cz

Reklama