Miroslav Švandrlík byl nejen autorem Černých baronů, ale také geniálním básníkem. Vzpomínám si na jednu estrádu, kde předvedl úžasný výkon při rýmování slov: krabice, lustr a slon. V dnešním tématu jsem se rozhodl jím inspirovat...

Byl jsem ještě kluk, když jsem s obdivem sledoval na obrazovce spisovatele Miroslava Švandrlíka. Požádal diváky v sále, aby mu zadali (tuším pět) slov a on že z nich poskládá báseň. Vzal si nějaký časový limit - snad jednu písničku, kterou zazpívali další umělci na pódiu.

psaní

Všechny zadaná slova si nepamatuji, byl jsem opravdu hodně malý a z celého mám jen mlhavou vzpomínku. Ani na YouTUBE jsem video se záznamem nenašel, vím ale, že mezi slovy byl slon, dále krabice a lustr.

Pan Švandrlík se projevil jako dokonalý bard! Jeho báseň byla humornou akční groteskou a kromě mě se při jejím přednesu potrhali smíchy úplně všichni vůkol.

Dnešním tématem se chci tomuto mistrovi slova poklonit. Doufám, že se jeho umu přiblížím alespoň stínem, mým publikem budete vy, milé čtenářky. Původně jsem plánoval napsat báseň každé z vás, která mi pošle 5 slov, ale to bych pravděpodobně nestihl vydat, a tak je potřeba stanovit jisté podmínky. Ale ještě před nimi...

Malé lákadlo: Báseň pro Katku grafičku

Protože naše Katka grafička měla nedávno svátek, je to právě ona, kdo si v redakci vysloužil právo na básničku. Její slova jsou...

  • strom
  • jelen
  • spal
  • snový
  • slovo

Katko, tohle je pro tebe...

Snový jelen z mystického údolí,
spal v koruně dvousetleté lípy,
když tu náhle cosi v jeho chřípí
zavoní. Mohlo to být cokoli...

Opustil ten strom a běžel po pasece,
král všech snů, bůh jménem Cernunnos,
opustil ten strom a běžel bos.
Běžel po pasece dolů k řece.

Tam u řeky se ukryl do křoví,
po proudu šeptal slovo plné kouzel.
Pak kdo se napil krátce nebo dlouze,
ten pochopil, proč šumí lipoví.

A teď už k těm podmínkám...

Téma dne 28. 11. 2012: 15 čtenářkám složím báseň

  • Pošlete mi 5 slov a já vám složím básničku na přání!
  • Mezi slovy musí být: 2 podstatná jména, 1 sloveso a 1 přídavné jméno, poslední slovo je volné.

Prvních 15 čtenářek, které zašlou do tohoto tématu svých 5 slov (vybírejte něco netradičního, ať má téma šťávu), dostane malý dárek: svoji vlastní básničku na přání.

Myslím, že o příspěvky nebude nouze a pravděpodobně jejich zasílání ukončím už v průběhu dopoledne, ale kdyby ne, rozhodl jsem se vás motivovat několika knížkami, které pošlu jedné ze čtenářek, co si o básničku napíší a kterým básničku složím.

A jaké že knížky jedna čtenářka k básničce dostane? Jednak moji sbírečku Vajgly (Straky na vrbě), dále pak Filozofický depozitář s 50 nejdůležitějšími filozofickými myšlenkami od Reinera Ruffinga (Knižní klub) a Vzpomínky Salmana Rushdieho (Nakladatelství Paseka).

vzpominkyvajglydepozit

Reklama