rothko

Nechte se také unést do světa čistých barev a minimalismu, které nabízí módní značka IMRECZEOVA. Kolekce nazvaná prostě - číslem „46“ se bude líbit všem ženám, které mají rády jednoduché, pohodlné a nositelné oblečení. Pro teplé jarní a letní dny je jako stvořené.

Inspirací pro návrháře se může stát cokoliv. Příroda, městské ulice, jízda na skútru, nebo také umělecké dílo. Fascinace barvou, ale i náladou abstraktních obrazů malíře lotyšského původu Marka Rothka stála na začátku kolekce mladé návrhářky Zdeňky tvořící pod značkou Imraczeova.

Její poslední kolekce pracuje se základním střihem košile. Ten se odráží v popelínových šatech, lněných tunikách i kabátcích a tričkách z viskózy a bavlněného žerzeje. Kolekce se nese v duchu zklidnění, zjednodušení tvarů a siluet. Jednotlivé modely jsou monochromatické a jednobarevnou plochu látky občas oživuje detail prošívání.

Když si vyhledáte obrazy Marka Rothka, najdete většinou velmi sytou barevnost, ale Zdeňka se inspirovala malířovým dílem z roku 1949, kdy převládají rozostřená barevná pole v pudrových odstínech bílé, růžové a modré, lákají diváka ke vstupu do jiného, neznámého světa uvnitř obrazu.

Je pro vás příliš složité představit si její pocity? Přečtěte si, jak to vidí ona sama a co ji nejvíc fascinuje.

„Mark Rothko patří mezi mé nejoblíbenější malíře. Mám ráda jeho poválečné malby, oslovuje mě minimalismus velkých barevných ploch, jednoduchost, která je ale zároveň výsledkem hluboké kontemplace. Obraz NO.7 nebo NO.11 pro mě byl vždy spojený s pocitem blížícího se jara. Něčeho nového, čistého a klidného po únavném období plném starostí. Představ si, jak bych chtěla reagovat. Utéci z šedého, zimní atmosférou stále ještě prosyceného bytu a mezi střechami konečně zahlédnout jarní oblohu. Toulat se ulicemi a nakonec zajít na výstavu do galerie. Zastavit se před malbou Marka Rothka, dívat se na jeho obraz přesně ze vzdálenosti 46 cm, tak jak to autor chtěl pro zachování intimity díla, nadechnout se a vydechnout. Ticho. V zádech trochu zamrazí z nekonečného pohledu. Dívám se skrz plátno a nechávám mysl volně proudit. Barvy se rozplynou v nekonkrétní tvary, cítím lehkost, jednoduchost, čistotu, žádné tíživé myšlenky.“ popisuje základní inspiraci Zdeňka Imreczeová.

„Obraz plný jemných zamlžených tónů a neurčitých tvarů ve mně vyvolal pocit sterility a čistoty, který jsem promítla do kolekce v prostých siluetách, jednoduchých liniích a v čisté ploše ve střihu. Cítila jsem potřebu návratu k základním tvarům a nekomplikovanému výrazu.“ doplňuje Zdeňka Imreczeová.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout její modely.

Foto: Nikola Šrajerová, Modelka: Romana Chudá, Make-up + vlasy: Kateřina Lorencová

Čtete také:

Reklama