Trvá vám ranní rozhýbání déle a déle? Vrtíte se v kanceláři na židli ve snaze srovnat bolavá záda? Rozhodně v tom nejste sami. Bolesti zad jsou považovány za civilizační chorobu a není asi překvapením, že se s nimi podle odhadů alespoň jednou v životě setkalo téměř 85 % lidí. Jak se s nimi ale vypořádat?

Doba sedavá

Málo platné náš životní styl bolestem zad často nahrává. Žijeme totiž v době sedavé, kdy velká část z nás prosedí pracovní dobu u počítače a odpočinek si dopřeje ve stejné pozici, ať už opět před monitorem nebo před televizní obrazovkou. Radovat se bohužel nemohou ani ti, kdo pracují manuálně, protože i dlouhé stání či těžká fyzická práce mohou patřit k příčinám bolesti zad a celého pohybového aparátu. Nemůžeme opomenout ani opotřebení dané věkem, ale i sportovní zátěží.

Ani hnout

Příčiny jsou různé, první reakce však bývají podobné – raději se ani nehnete. Také lidé, kteří trpí na vytrvalé bolesti zad, se často pohybují méně, a navíc si obvykle najdou pozici, která danou oblast šetří. Jenže právě to může vést ke zhoršení celého problému. Klouby se totiž dostávají do špatného postavení, svaly ztrácejí na síle a bolest se může stát chronickou. Pro to, abychom mohli zůstat aktivní, provádět lehká cvičení a zachovávat ohebnost pohybového aparátu, je důležitý včasný boj s bolestí.

K čertu s bolestí

I v případě prostředků tišících bolest přibývá rostlinných alternativ. Patří k nim například harpagofyt ležatý, známý také jako čertův dráp, který se vyskytuje pouze v pouštích jihozápadní Afriky. V tamním lidovém léčitelství se již odedávna s úspěchem používá v terapii bolesti a zánětů pohybového aparátu a jeho účinek je navíc potvrzen vědecky. Cenné účinné látky se vyskytují ve vedlejších zásobních kořenech. Výtažek z harpagofytu je vhodný jako samostatná terapie mírných obtíží anebo, pokud je bolest silnější, jako doplněk syntetických analgetik. Stejně jako řada jiných rostlinných látek vyznačuje se i harpagofyt pozvolným nástupem účinku, a to zpravidla do několika dnů. Navíc ho lze užívat i dlouhodobě. Extrakt z kořene harpagofytu obsahuje tradiční rostlinný léčivý přípravek Harpagofyt ležatý Apomedica 600 mg potahované tablety, který je k dostání v lékárnách.

Více informací najdete na www.dr-boehm.cz

 

Co potěší vaše tělo

  • Udržujte se fit mírnou pohybovou aktivitou. K vhodným sportům patří například aqua-gymnastika, jóga nebo tzv. nordic walking. Využijte lepšící se počasí a prodlužující se dny a zapracujte na své kondici.
  • Nezapomínejte své tělo hýčkat, například příjemnou masáží, která může zapůsobit blahodárně i na ztuhlé tělo.
  • Nepodceňujte ani dostatečný příjem tekutin v podobě vody a neslazených čajů. I ty totiž přispívají k tomu, aby vaše klouby zůstaly pohyblivé.

lék

Tradiční rostlinný léčivý přípravek s léčivou látkou suchý extrakt z harpagofytového kořene k vnitřnímu užití. Pečlivě čtěte příbalovou informaci! Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výlučně na zkušenosti z dlouhodobého použití.

Reklama