kniha

V jednom dni jsou nalezena těla dvou brutálně zavražděných dívek. Ireně Hussové je záhy jasné, že jde o dílo sériového vraha, a lze tedy očekávat další oběti. Zjistí, že vrah kontaktuje své oběti prostřednictvím internetu - vydává se za mladého chlapce toužícího po přátelství a hledá důvěřivé dívky. Inspektorka Hussová musí najít jeho současnou potenciální oběť dřív, než ji vrah zabije. Komisař Andersson mezitím řeší jiný případ: ve starém domě bylo nalezeno zazděné tělo muže, zastřeleného už před několika desetiletími stejnou zbraní jako kdysi jeho otec. A jak se ukáže, i tento případ souvisí se „sítí"...

  • ISBN 978-80-7246-520-0
  • Váz., 288 stran, 249 Kč

O autorce

helenHelene Turstenová je mimořádná osobnost švédského literárního nebe - královna detektivek, jak jí doma přezdívají.

Narodila se v roce 1954 v Göteborgu. Dlouho pracovala jako zubařka. Kvůli nemoci toto povolání v 39 letech opustila a začala se věnovat psaní. Od roku 1993 píše detektivní romány. Helene přivedla na svět komisařku Irenu Hussovou, která je hrdinkou jejích románů Skleněný ďábel (Motto 2006), Noční vizita (Motto 2008), Tetované torzo, Ohnivý tanec, První podezření (Motto 2007) a dalších.

Detektivky Helene Turstenové měly velký úspěch nejen ve Švédsku, ale byly přeloženy a vyšly i v Dánsku, Finsku, Německu a Norsku - a jako málokterému švédskému spisovateli jí byla vydána kniha i v USA. Série případů inspektorky Ireny Hussové byla ve Švédsku zfilmována.

Mimo svoji hlavní detektivní řadu vydala Helene Turstenová rovněž detektivku Kallt mord a sbírku povídek Kvinnan i hissen och andra mystiska historier. Její příběhy jsou rovněž součástí řady sbírek.

Helene Turstenová žije ve Švédsku, v okrese Sunne/Värmland, a je vdaná za bývalého policistu. Má kolem sebe krajinu plnou lesů protkanou průzračnými jezery. „Tady je klid, který potřebuji na psaní," říká. „Příběh ke mně často přichází, když se psem chodíme krajinou."

Helene Turstenová dnes patří k deseti procentům švédských autorů, kteří se svým psaním skutečně mohou živit.

V nakladatelství Motto vyšlo od Hellen Turstenové

Noční vizita, Porcelánový koník z dynastie Tchang, První podezření, Skleněný ďábel, Ohnivý tanec, Dvojí tvář, Dračí tetování

Ukázka z knihy

knihaElof Persson musí zemřít. Není jiná možnost, jak se ho zbavit. Přestože patří k tajné policii, nedošlo mu, jak nebezpečnou hru hraje. Je mocný a sebejistý. Jeho agresivita budila hrůzu, už když ho před nějakými dvěma měsíci poznal. I jeho fyzická síla byla odstrašující. Tu s oblibou demonstroval tak, že svému protějšku sevřel krk a zanechal na něm bolestivé zarudnutí, které mizelo až další den.

Policista s neskrývaným opovržením chrlil všechny myslitelné nadávky a vyhrůžky a on si je v naprostém šoku nechal líbit. Ztuhl hrůzou při vědomí, že ten muž je schopen zničit mu budoucnost, protože odhalil jeho provinění. Neměl jinou možnost než Elofu Perssonovi za jeho mlčení platit.

Nejstrašnější byla pohrůžka, že všechno zveřejní. To by znamenalo soud a vězení. Média by se hrabala v jeho soukromí. Takovou situaci by nezvládl. Celý život i kariéra by byly zničeny. To by znamenalo konec. V takovém případě by bylo lepší spáchat sebevraždu.

Všechno se vyostřilo: život proti životu. Jeho vlastní proti životu Elofa Perssona.

Krčil se v tmavém vchodu, nervózně svíral pažbu pistole v kapse pláště a bakelit byl vlhký potem jeho rukou. Konečky prstů hladil kulatou značku s pěticípou hvězdou. Ruská poloautomatická zbraň nepatřila mezi nejspolehlivější ani nejkvalitnější, ale měla své nesporné přednosti.

Nikdo nevěděl, že ji vlastní. Uměl s ní zacházet. Jeho kamarádi ho naučili, jak funguje. V Rusku se jich před válkou a během ní vyrobilo ohromné množství. Zaplavili jimi černý trh. A byla to dokonala vražedná zbraň.

Stáhl si klobouk hlouběji do čela a vyhlédl ze vchodu. Opatrně hýbal prsty na nohou, aby si trochu rozproudil krev. Novinový papír, který si vložil do mokrých bot, spíš vlhko nasával, než aby ho před ním chránil, jeho ale nenapadlo, co jiného by měl udělat, aby v rozbitých botách nemrzl. Obuv i šaty teď byly na přídělové lístky. Nové boty si bude moct koupit až v prosinci. Ostatně, stejně neměl za co nakupovat, a to pravě kvůli muži, na něhož teď čekal.

Ulice byla ponořená do tmy. Lide zatáhli zatemňovací rolety nebo do oken zavěsili černý papír. Většinou teď už jistě spali. Bylo ale třeba, aby si ho nevšimla žádná policejní hlídka. Těžko by vysvětloval, proč stojí v tmavém vchodu do domu, pokud nezamýšlí něco nekalého.

Studený vítr strhával podzimní listí a vál ho dál mokrou Hornskou ulici. Mezi vchodem, kde stál, a tím, z něhož v každém okamžiku vyjde Elof Persson, byla vzdálenost jen několika kroků.

Dohodli se, že se sejdou v Tantolundu, ale tam on nemínil čekat. Přál si Elofa překvapit, jakmile vyjde na ulici.

Ten nafoukaný policista ani nepomyslel na to, že by někdo mohl zjistit jeho adresu. Nebo že by jeho žalostná oběť mohla pro něho být jakoukoliv hrozbou. Považoval ho za hlupáka, kterého může libovolně vydírat. Je to arogantní ďábel a to mu bude osudné.

Tentokrát s sebou žádnou obálku s penězi nemá. Jen nabitou pistoli.

knihy

Reklama