Inkontinence není nemocí v pravém slova smyslu, ale spojením nejrůznějších symptomů. Podle toho, jaké symptomy převažují, rozlišujeme inkontinenci stresovou, urgentní a smíšenou.
V případě stresové inkontinence dochází k ochabení svalstva pánevního dna. To podepírá močový měchýř. Při smíchu nebo kašli dochází ke zvýšení tlaku a pánevní dno není schopno veškerou moč zadržet. Tento typ samovolného úniku moči se často vyskytuje také u těhotných žen nebo žen těsně po porodu.
Urgentní inkontinence je diagnostikována u mnohem menšího počtu žen, avšak projevuje se nejintenzivněji. Tento typ provází náhle vzniklý pocit k močení, kterému nelze odolat ani jej vědomě potlačit. V případě smíšené inkontinence se jedná o příznaky jak stresového i urgentního úniku moči a trpí jí téměř třetina žen.
Jak jsou na tom Češi
Průzkum, který pro společnost APOTEX zpracovala agentura Factum Invenio, prozradil, že v současnosti trpí úniky moči 23 procent českých žen a dalších 22 procent se s nimi setkalo v minulosti. Výskyt inkontinence v populaci však stoupá společně s věkem. Dle průzkumu trpí samovolným únikem moči téměř polovina žen ve věku 55-65 let. Ve většině případů však ženy trpí jen velmi slabou inkontinencí, obvykle po dobu 1-2 měsíců.
Prevence je důležitá
Únikům moči lze zabránit pravidelným posilováním svalů pánevního dna. Pravidelnému cvičení se však věnuje pouze každý osmá žena. To potvrzuje trend, tedy že české ženy na prevenci příliš nedbají. V momentě, kdy se ženy s inkontinencí přímo potýkají, se k posilování pánevního dna uchýlí až 43 % dotázaných.
S Intiemme budete v suchu
Více na www.intiemme.cz
Nový komentář
Komentáře
To se mi moc nelíbí :( Já si oblíbila Elison, který jsem vyzkoušela, pomohl mi a od té doby musím někde zaklepat :) mám po starostech. Snad to teď nepřivolám.. Je to pro nás všechny ženské hodně velká úleva, když narazíme na něco účinného!
Konečně něco lepšího než vložky.