Víte, že inkontinencí, tedy samovolným únikem moči, trpí celosvětově až 200 milionů lidí? V Česku je to dokonce více než jeden milion – tedy každý desátý. Plných 33 % pacientů však o svém problému mlčí a nijak jej neřeší. Již osmý Světový týden kontinence, který vyhlašuje Mezinárodní společnost pro kontinenci (ICS), si proto letos klade za cíl upozornit na problematiku inkontinence v širších souvislostech, prolomit tabu a pomoci lidem trpícím tímto onemocněním zlepšit kvalitu života.

Do aktivit v rámci Světového týdne kontinence, který letos trvá od 20. do 24. června, se pravidelně zapojuje také společnost HARTMANN – RICO. Právě ta totiž patří k největším výrobcům a distributorům pomůcek a kosmetiky pro inkontinentní pacienty. Průzkumy ukazují, že úniky moči trápí stále větší procento populace. S inkontinencí se po 45. roce života potýká zhruba každá čtvrtá žena.

Hartmann Rico

Jak úspěšně řešit inkontinenci?

Inkontinence může mít více příčin. Kromě věku jde zejména o genetiku a pohlaví, roli hraje i míra ochabnutí svalů pánevního dna. Inkontinence není nemoc, ale symptom, že v lidském těle není něco v pořádku. Člověk tak nedokáže ovládat ani čas ani místo úniku moči.

„Nejčastějším druhem inkontinence, kterým trpí až polovina pacientů, je stresová inkontinence. Nechtěný úniku moči nastává během námahy, jako kašlání, kýchání nebo zvedání břemene. Málo známým faktem je, že lehká forma inkontinence se mnohdy objevuje i u velmi mladých lidí, například vrcholových sportovců, kteří nadměrně zatěžují svaly pánevního dna, či žen v těhotenství či po porodu,“ říká urogynekolog MUDr. Lukáš Horčička, vedoucí lékař Urogynekologické ambulance GONA v Praze.

Dobrou zprávou však je, že inkontinenci je možné správně zvoleným postupem zmírnit. Prvním krokem při potížích  s únikem moči tak musí být především zjištění příčiny a následná efektivní léčba. Proto je nutné navštívit odborníka (například obvodní lékař, urolog, gynekolog), který určí nejlepší způsob léčby a poradí i vhodné cvičení a pomůcky.

„Pokud se únik moči včas diagnostikuje, lze jej vhodnými aktivitami a zdravou životosprávou do značné míry upravit,“ říká rehabilitační lékařka MUDr. Jana Vlková, která se specializuje na pomoc pacientům trpícím stresovou inkontinencí. „Správné a pravidelné provádění posilování svalů pánevního dna může výrazně pomoci snížit výskyt inkontinence. Velmi však záleží na silné vůli a odhodlání pacienta, jelikož změny je možné pozorovat až po několika týdnech pravidelného cvičení.“

Nebojte se o svém problému mluvit

Přístup veřejnosti k tématu inkontinence se společnost HARTMANN – RICO snaží změnit nejen celou řadou aktivit, ale také prostřednictvím nové kampaně, jejíž tváří je zakladatelka nadace Krása pomoci, topmodelka a Miss World 2006 Taťána Kuchařová. Společně pomáhají bořit tabu a informují širokou veřejnost o řešeních a pomůckách, které jim mohou do značné míry usnadnit život.

„Již dlouhodobě se angažuji v projektech, které nejsou jenom o fyzičnu, ale mají také hlubší význam. I proto jsem se zapojila do kampaně společnosti HARTMANN – RICO. V nadcházejících třech letech budeme upozorňovat na aktuální zdravotnická témata a já věřím, že se nám podaří prolomit tabu a pomoci lidem v tom, aby se za své zdravotní problémy nestyděli a nebáli se je řešit. Mám také radost z našeho partnerství HARTMANN s mojí nadací Krása pomoci, která již osmým rokem pomáhá nemocným a osamělým seniorům,“ hodnotí spolupráci Miss World 2006 Taťána Kuchařová.

Věra Husáková, Marketing and Sales Manager ze společnosti HARTMANN – RICO, k tomu dodává: „Inkontinence postihuje stále větší procento lidí a je třeba o ní otevřeně mluvit. Snažíme se proto motivovat veřejnost k tomu, aby se nebála o svých problémech mluvit s lékaři. Pokud se však lidé zatím necítí na to, aby si o svém trápení promluvili s někým dalším, poslouží jim jako první pomoc stránka www.moliklub.cz, kde se dozvědí všechny potřebné informace, naleznou zde rady lékařů a mohou si zažádat i o bezplatné zaslání vzorků absorpčních pomůcek Moli.“

Reklama