Zabýváme se tématem inkontinence, častým močením, syndromem hyperaktivního močového měchýře. Jak uvádí odborníci, gynekologické problémy, pokles pánevního dna mohou mít na toto onemocnění vliv.  Přinášíme vám příběh Michaely, která má velký problém po porodech.

Michaela: Mám za sebou dva porody, po pěti letech. Při prvním těhotenství jsem měla jen malé problémys udržením moči, ale při druhém byly problémy o dost větší. Bohužel po druhém dítěti trpím stresovou inkontinencí stále.

pregnancy

Při druhém těhotenství jsem v posledním trimestru musela nosit inkontinenční hygienické pomůcky (takové ty tenké vložky), abych byla v klidu. Každé zakašlání, prudší pohyb, vstávání z postele či židle mohlo zapříčinit malý únik moči. Bylo to dost nepříjemné, doufala jsem, že se to po porodu vyřeší. Jakmile jsem porodila, týden po porodu byl strašný. Musela jsem na wc hned, jakmile jsem zacítila potřebu. Vůbec jsem nemohla vůlí korigovat zadržení moči. Svaly po porodu byly tak oslabeny, že mne neposlechly. Začala jsem intenzivně cvičit, hned po porodu alespoň zatínání svalů pánevního dna na posteli, když to šlo tak cviky na pánevní dno dle instrukcí lékaře z porodnice. Naštěstí jsem se dala měsíc po porodu dohromady, nicméně lehká stresová inkontinence mne trápí pořád. Třeba když cvičím, běžím, rychle kýchnu, vždy mám pocit, že se mi strašně chce na záchod.

V poslední době pociťuji, že se nutkání na močení stává čím dál tím častější. Nejen, že musím jít hned na wc, ale také mne trápí malý únik moči, kvůli kterému zase raději nosím hygienické pomůcky. Cvičím, co to jde, ale vím, že musím k lékaři, abych se s ním poradila. Tato situace mne opravdu trápí, je mi 37 let a chtěla bych být bez problémů. Přemýšlela jsem ještě o jednom dítěti, ale díky těmto problémům to odsouvám a možná to odsunu úplně. Představa, že se budu muset zase dávat těžko po porodu dohromady, mne děsí.

Co by doporučil naší čtenářce urolog MUDr. Vikor Vik?

Zcela jistě první kroky tedy snaha o dokonalou rehabilitaci pánevního dna po porodu je tím správným krokem. Pokud tato snaha nevede ke kýženému efektu, je vhodné navštívit odborného lékaře a nespoléhat na samoléčbu.  Možností léčby je celá řada podle výsledku klinických vyšetření. Vždy je třeba odlišit převládající typ úniku moči tedy tzv. stresovou inkontinenci (kdy moč uniká při kašli, kýchnutí, popoběhnutí atp.) a urgentní inkontinenci (kdy je únik moči spojen s nepřekonatelným a neodkladným nucením na močení). Terapie každého typu inkontinence je zcela odlišná a jednotlivé léčebné kroky jsou plně v kompetenci lékaře, v závislosti na výsledcích diagnostického algoritmu.

Mohou její problémy s močovým měchýřem signalizovat onemocnění syndrom hyperaktivního měchýře?
Diagnózu OAB nelze zcela jednoznačně stanovit pouze na základě popisu obtíží pacientky/ pacienta, ale anamnesa nadále zůstává jedním z hlavních vodítek ke správnému pojmenování problému.  U Michaely jsou zcela jistě některé příznaky, které lze zařadit k syndromu OAB, ale stejně i některé prvky stresové inkontinence. Teprve komplexní urologické vyšetření dokáže odpovědět na otázku, který problém je dominantní a jakou optimální terapii zvolit.

Co je pánevní dno? Díky svalům pánevního dna, které se skládají ze tří vrstev, máme v těle správně umístěnou dělohu, pochvu, konečník a močovou trubici. Tyto svaly je drží ve správné pozici a chrání je. Svaly se uchycují na sponě stydké, na sedacích kostech a na kostrči. Svaly ale díky určitým vlivům mohou v průběhu života ochabnout, což způsobuje řadu problémů (například bolesti zad, břišní dutiny, vniku inkontinence, nedostatečné vyprázdnění močového měchýře, problémy v sexu a jiné).

Čtěte naše články a video se cviky, které jsme pro vás natočili s naší čtenářkou, maminkou po porodu:

Čtěte naše články – onemocnění syndrom hyperaktivního syndromu

Více na www.musimcasto.cz

Reklama