Inka

Kdo by neznal vtipy Petra Urbana? Petr je autorem populární postavičky Rudy Pivrnce, se kterým je často ztotožňován. Petr je ale také svérázným sportovcem, který to dokáže na bobech „natřít“ o dvacet let mladším soupeřům.

Oslovil jsem Petrovu manželku Inku, protože mě zajímalo, jak se žije s Pivrncem. A že spolu žijí už nějaký ten pátek, seznámili se totiž v roce 1981 a svatbu měli dva roky po té. Dnes už mají dvě dospělé děti Markétu a Petra...


Jak se žije s Pivrncem?
Vlastně nevím, ačkoli se mi často stává, že mě úplně vážně i v úředním styku občas někdo osloví jako Inku Pivrncovou. Taky nevím, jak se žije s jinými muži, ale s Petrem není nuda. Ne v tom smyslu, že by bylo stále u nás veselo, ale manžel se toulá se svou hlavou stále někde v oblacích a já se snažím dávat věcem normální řád, a to dá opravdu někdy pořádně zabrat.

Je skutečně tak vášnivý pivař?
Asi ne, není ten typ, co jde s kamarády na jedno dvě piva, to tak u nás nefunguje. Pivo či víno mu pomáhá při tvorbě vtipů pozvednout náladu a serotonin. Sedí si sám a vymýšlí. Kdo má doma nějakého toho umělce, asi to zná taky.

Jak jsme se seznámili?
Jsme oba ze Smržovky, celé naše rodiny jsou ze Smržovky. Takže klasicky, jak to tak bývalo, na zábavě. Já byla na své první. Petra jsem znala od vidění, on mě ne...

Věděla jste hned, že to je ten pravý?
Vypadá to jako klišé, ale ano. Bojovala jsem o něj jako lev! No a teď to mám! (Smích)

PetrKterý manželův vtip máte nejraději? Neuráží vás některý?
Petrovy vtipy jsou vtipy mého oblíbeného kreslíře, líbí se mi všechny, jen občas brblám u nějakých z oblasti sexu, když se mi zdají přes míru. Ale není jich mnoho. Petr hlavně kreslí vtipy reklamní pro různé firmy, pro určitý okruh lidí, tam jsou daná pravidla a mantinely, přesto to zvládá parádně. Líbí se mi Petrova kresba, smysl pro detail, když jsem byla malá, sbírala jsem obrázky Josefa Lady, líbil se mi Cyril Bouda, Neprakta i Jaroslav Kerles, to jsou všechno oblíbení výtvarníci i Petrova mládí. Líbily se mi obrazy Kamila Lhotáka, možná oleje, které Petr dělá, by se k němu daly přirovnat. Kruhy se prostě propojují, na to věřím. Petrova práce nás živí oba, jeho práce je i moje práce a já svou práci mám ráda. Jsem organizátorský typ, ráda píšu, tvořím, to všechno se dá v tomto zaměstnání manželovy manažerky uplatnit.

Pomáháte vtipy vymýšlet?
Vtipy nevymýšlím, na vtipkování nemám. Petrovi často lidé píšou náměty pro fórky, ale on jich nevyužívá, nemá to rád. Je zvyklý kopat sám za sebe, říkat svoje názory, vtipkovat na svůj účet.

Jak trávíte volný čas? Chodíte do hospůdky?
Těžko říct, co je pro nás spojení „volný čas“. Pracujeme spolu, Petr kreslí a já dělám všechno ostatní, co je potřeba, pomáhá nám asistentka Marcela Müllerová. Je to moje spolužačka, už v první třídě jsme spolu seděly v lavici. Jak se hledá spolehlivý partner pro život, tak je důležité mít i bezvadného parťáka pro práci, tím pravým je Marcela. Volný čas vlastně nemáme, někdo se ozve, tak je potřeba zákazníkovi vyhovět, mezitím pracujeme na plánovaných projektech. Svobodné zaměstnání v tomhle smyslu moc volnosti nenabízí. Volný čas si tak užíváme hlavně o letních prázdninách, jezdíme (celá rodina) k nějakému zajímavému moři. Jezdíme s dětmi, i nyní v jejich dospělosti, teď už s námi na dovolenou putují i jejich partneři. Jsme spolu rádi.

vtip

No, já hlavně mířil k té hospůdce? To víte, Petrovy vtipy...
Do hospůdky chodím nerada, nepiju pivo, a ani víno. Pokud jdeme s Petrem do hospůdky, tak to je při nějaké organizované akci, kam jsme pozvaní, nebo jsme tam pracovně, takže on si dá, debatuje a já čekám, až ho budu moct odvézt coby řidička domů. Nepatřím do skupiny těch, co si chodí poklábosit s kamarádkami na vínečko či kávičku. Mám kamarádky, ale když se scházíme, tak něco tvoříme, nebo se setkáváme s celými rodinami nejspíše u nás doma. Tím tvořením myslím čas věnovaný Muzeu místní historie ve Smržovce, kterému se věnuju společně s další celoživotní přítelkyní Mirkou Ledeckou. Jsem také radní ve Smržovce, takže i tato práce chce své, když něco dělám, snažím se to dělat zodpovědně, ne jen pro čárku za účast.

Napsal a nakreslil Petr nějaký vtip jen pro vás?
Vtip ne, ale každý mě v jeho vtipech pozná, jsem ta s tím culíkem... Ke čtyřicetinám mi Petr nakresli krásný olej, mě v ráji okurek, salátové okurky mi totiž známí k narozeninám nosí i místo květin!

Jste ta s tím culíkem... naštval vás někdy Petr nějakým vtipem o vás?
Kdepak, on mě naštvává jinými věcmi. Třeba když říká, že jenom cucá, myslím tím alkohol, a já vím, že zrovna jen necucal (smích). Ale jinak nejsem ani moc naštvávací typ.


Rozloučil jsem se s Inkou a okamžitě si šel pustit Kabáty. Není totiž neznámou věcí, že Pivrnec občas inspiruje i další umělce k tvorbě... osobně se domnívám, že je tak trochu i jedním ze vzorů Ozzáka v Comebacku - prostě takový typický český pivař a pohodář. To druhé je Petr Urban určitě, pivařem je, ale jen občas, a to je dobře, jinak by asi nemohlo vzniknout tolik skvělých vtipů!

Reklama