Ženy často řeší problémy mužů. Ti se, jak je známo, v mnoha případech nechtějí zabývat možnými riziky a podceňují je. Chceme se zaměřit na problémy s prostatou.

Co je prostata?

Prostata je mužská přídatná pohlavní žláza, uložená kolem začátku močové trubice, těsně pod močovým měchýřem. Produkuje látku, která tvoří 15–30 % objemu ejakulátu. Tento sekret je tekutý, bezbarvý a má nízké (kyselé) pH.

Prostata obsahuje hladké svaly, které pomáhají vypudit semeno ven během ejakulace. Zdravá prostata je velikosti vlašského ořechu a má objem 15–25 ml. Prostata pomalu zvětšuje svůj objem se zvyšujícím se věkem muže.

„Onemocnění prostaty jsou obvykle spojena s vyšším věkem. Souvisí s hormonálními změnami u stárnoucích mužů a mohou způsobit nepříjemné příznaky dolních močových cest. Tyto příznaky mohou být způsobeny zvětšením prostaty, ale i jiným onemocněním, proto je třeba, aby byl muž vyšetřen lékařem,“ upozorňuje prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc., přednosta Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.  

Benigní hyperplazie prostaty

Benigní zvětšení prostaty může ovlivnit průběh normálního močení. Zvětšená prostata totiž stlačuje močovou trubici na jejím začátku – při odstupu z močového měchýře.

Někdy se mohou objevit jen mírné příznaky. Například častější močení nebo pocit obtížnějšího vyprázdnění močového měchýře. Tyto mírné příznaky jsou normální součástí procesu stárnutí – stejně jako např. snížení pohyblivosti nebo zhoršení paměti. Je možné, že lékař ještě nedoporučí léčbu takových mírných příznaků.

Mírné potíže se velmi často objevují po 50. roku věku. Zatímco muži mezi 40 a 50 lety mají výraznější potíže jen v 13 %, u mužů ve věku mezi 50 a 70 lety se objevují již v 28 %. U devadesátníků lze pozorovat určité zvětšení prostaty téměř vždy.

zdrava.JPGzvětšená.JPG

 

 Další článek našeho seriálu bude na téma: Příznaky dolních močových cest

Odborný zdroj: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze zařadila do Roku prevence Urologický měsíc

Čtěte naše články:

Rakovina prostaty je samozřejmě závažné onemocnění a je mu třeba věnovat plnou pozornost a snahu. Na druhou stranu má dnes lékařská věda již dostatečně účinné prostředky, aby Vám často zajistila poměrně dlouhý a plný život. Takový, na jaký jste doposud byli zvyklí. U většiny případů, zejména při včasné diagnóze často platí:

Informace, které vám chceme doporučit:

Pokud vás toto smutné téma zajímá, potřebujete se v něm orientovat, zeptat se odborníků, navštivte stránky http://www.rakovinaprostaty.org/

Reklama