Každý z nás šetří jinak. Někteří nedají dopustit na klasické prasátko, které mohou rozbít, až když je plné. Ostatní své těžce vydělané peníze svěřují do péče bank a nejlepší je, pokud se nabídne možnost zúročení. Kde se to ale vyplatí nejvíce? Je výhodnější stavební spoření, nebo spořicí účet?

prase

Jak je to opravdu s procenty a inflací

Banky obecně nabízejí stále nižší úročení. Dříve vám bez problému nabídly i 5 %, zatímco dnes můžete být rádi, pokud se hodnota vyhoupne alespoň k 2 %. Bohužel se nám ale finance o stanovenou hodnotu nikdy nerozrostou úplně. Může za to inflace, která část úspor spolyká. Pokud chcete najít reálné číslo spoření, musíte si předem odečíst inflaci od úrokových sazeb. Jedině tak se dostanete k výpočtu, který vám upřesní, o kolik se vaše peníze budou měsíčně rozrůstat.

Přestupní stanice, nebo tisíce měsíčně?

Ještě před samotným výběrem vhodného spoření bude nejlepší vymyslet, kolik si budete měsíčně spořit. Na výši této částky záleží ze všeho nejvíce, a až na jejím základě se lze říct, který druh spoření bude nejlepší.

U klasických spořicích účtů se například příliš nevyplatí posílat méně než 5000 Kč. V jiném případě se finance moc nepohnou. Na druhou stranu je ale můžete kdykoliv vybrat, což se u dalších typů spoření tak snadno nedá. Pokud vám ovšem splácení vydrží na několik let, můžete si přijít až na statisíce korun.

Vložte peníze a pak na ně zapomeňte

Dalším způsob spoření představují termínované vklady. Podobně jako spořicí účty se vyplatí pouze tehdy, pokud chcete odvádět tisíce měsíčně a navíc si peníze nemůžete bezplatně vybrat, kdykoliv se vám zachce. Po skončení smlouvy, například za 6 nebo 7 let, vás ale pro změnu čeká velice milé překvapení.

Částka, která na vás „vybafne“, bude podstatně vyšší, než kdybyste volili spořicí účet a státní podpora neboli rozšíření vašich financí o procenta úroku může činit až jednu čtvrtinu, což je poněkud jiná káva.

Nenáročné stavebko pro levné spoření

Stavební spoření se v Česku těší nemalé oblibě a od svého vzniku zažívá v současnosti další boom. Výhodné je především proto, že stačí spořit malou částku, třeba 1000 Kč, a peníze se pomalu rozrůstají. Benefit je ale skutečně ukryt spíše v nízké částce, která splácejícího nijak finančně nezatěžuje a ani nedovádí k existenční krizi. Při vysokých splátkách se vám tedy moc nevyplatí. Výhodou je i státní podpora, která ale ročně nepřekročí částku 2000 Kč.

Reklama