V době podzimních plískanic, ranních mrazíků a přemnožených bakterií se můžeme ocitnout na nemocenské jak se zánětem horních cest dýchacích, tak druhou nejčastější infekcí, infekcí močových cest. Na vině je z 80 % bakterie, která se občas přesune z našich střev do močových cest a která se tam velmi rychle množí, čímž způsobí zánět.

Při infekci napadne vnitřní prostředí našeho organismu bakterie, virus, plíseň nebo parazit, který se v něm rozhodne růst a množit. Přesně tak se chová i bakterie Escherichia coli (E. coli). Běžně chrání naše střeva před přemnožením jiných, ale nebezpečných bakterií, avšak pokud se dostane z okolí konečníku do močové trubice nebo až do močového měchýře, dokáže během 20 minut svůj počet až zdvojnásobit a místo svého nového působiště zanítit.
Zánět se projevuje pálením a řezavou bolestí při močení, stálým nucením na močení, bolestí až křečemi v podbřišku, zvýšenou teplotou a někdy i přítomností krve v moči. Tupá bolest v bedrech a velmi vysoká teplota s třesavkou ohlašuje mnohem vážnější problémy, a to, že se bakterie dostala až do horních močových cest a mohly by být zasaženy i ledviny.

Jak se to může stát?

UrovalPředpokladem pro uchycení bakterií v našem organismu je jeho oslabená imunita, problémy s vyprazdňováním moči (zúžení močové trubice, močové kameny, při cukrovce, u žen v těhotenství, u mužů při zvětšené prostatě aj.), prochladnutí a nedostatečná hygiena. Velmi častou příčinou infekcí močových cest bývá také instrumentální vyšetření a zavedení močové cévky.
Infekce vznikají buď samostatně, právě jako výsledek poruchy obranných mechanismů, nebo jako následek nějakého onemocnění. Někdy jdou u žen ruku v ruce s vaginální mykózou. V každém případě se tělo snaží vetřelce rychle rozpoznat a zničit ho. V jeho boji mu můžeme pomoci tím, že hned při prvních příznacích začneme užívat vhodný doplněk stravy, například UROVAL® manosa AKUT, který zajišťuje rychlou a účinnou pomoc při akutních obtížích močových cest a močového měchýře. Obsahuje kanadskou brusinku, jež pomáhá vylučovat patogenní bakterie z močového ústrojí, a D-manosu, znemožňující výskyt nežádoucích bakterií E. coli tím, že jim zabrání přichytit se na povrchu stěn močových cest, aby se tam mohly množit a způsobit tak vznik urologických potíží. Tím, že UROVAL® manosa AKUT obsahuje pouze přírodní látky, nemá žádné nežádoucí účinky a je tudíž vhodný také pro těhotné ženy a ženy v klimakteriu.

Ženy, mějte se na pozoru

Výskyt infekcí močových cest je závislý na věku a pohlaví. Podle statistik postihuje v České republice až 75 % žen a dívek a polovina dospělých žen udává, že alespoň jednou v životě tyto obtíže měla. U mužů stoupá jejich výskyt po 40. roku života v důsledku rostoucích problémů se zvětšující se prostatou.
Proč trpí onemocněním ženy častěji? Je to tím, že močová trubice žen je dlouhá pouhé 3 - 4 cm a ústí před poševním vchodem. I přes dokonalou hygienu se tudíž může stát, že se bakterie E. coli ocitne na nesprávném místě. Pokud infekce souvisí s pohlavním stykem, osvědčuje se změna antikoncepčního prostředku (odstranit pesary, nepoužívat spermicidy). Je vhodné vyvarovat se prochladnutí a dbát zvýšených zásad hygieny zvláště při opakovaných obtížích. A ještě v dětském věku je důležité odhalit případnou vývojovou anomálií, která může způsobovat náchylnost k tomuto druhu infekcí.

Eva Pavlatová

Reklama