Minule jsme zkoušeli přijít na to, proč nás tak láká jízda na kole, které se nehýbe, a chůze, při které se nikam nedojde, z pohledu indoor cycling, tj. jízdy na nehybném kole. Dnes se podíváme více na H.E.A.T. Program, který vychází z obyčejné chůze.

Než o vysvětlení požádám dvě známé osobnosti ze světa fitness, ráda bych se s vámi podělila o jednu „úsměvnou historku z natáčení.“ Jednou se totiž možná přijde na to, že program jsem vlastně vymyslela já (smích). Je to nějakých patnáct let, kdy jsem po porodu začala chodit do posilovny. A protože jsem měla tehdy problémy se zády, doporučil mi můj chytrý trenér, ať na trenažéru neběhám, ale nastavím si tempo svižné chůze. Samozřejmě to byla nuda, tak jsem si začala nosit přehrávač a do uší si pouštěla motivující muziku. A protože to byla pořád nuda, tak jsem si střídavě zvyšovala a snižovala tempo a také zvedala a zase vyrovnávala sklon pásu, který vlastně simuluje chůzi do kopce. Přesně to, co se nyní dělá na lekcích H.E.A.T. Program. Nicméně k vtipné pointě se dostáváme až nyní. V té době tam chodil také jeden populární zpěvák, nebudu jmenovat. Vydržel vždy běžet na vedlejších trenažéru cca hodinu a pak šel zase domů. Z nějakých důvodů pocítil jednou potřebu navázání komunikace. „Jdete běhat?“ zeptal se zdvořile, když jsem přicházela do jeho zorného úhlu. „Ne,“ zněla má odpověď, „já sem chodím šlapat.“ Nevím, jak si to vyložil, já měla prostě na mysli onu chůzi, ale ještě dlouho zíral s pokleslou čelistí. :-)

Co je H.E.A.T. Program

Jak už jste se asi dovtípili, jedná se o fitness aktivitu, která vychází z toho nejjednoduššího pohybu, který známe, chůze. Program je zcela unikátní v tom, že jej mohou vykonávat opravdu všichni bez rozdílu věku a kondice - a tentokrát výjimečně nejde jen o marketingový tah, ale pravdu pravdoucí. Vždyť chodit zvládneme všichni, kdo máme to štěstí, že vlastníme dvě zdravé nohy.

„Poprvé se kondiční chůzí jako indoorovou fitness aktivitou začali zabývat Max Grossi a Marika Moretti,“ vzpomíná Jiří Gruntorád, instruktor skupinových lekcí, který H.E.A.T.u doslova propadl . „Celý program byl představen v roce 2000 na festivalu v Rimini, kde zaujal tisíce lidí. Rok 2002 byl pak startovní čárou, odkdy se neustále vyvíjely různé techniky kondiční chůze tak, aby splňovaly všechna zdravotní doporučení. Díky své jedinečnosti a účinnosti se H.E.A.T. Program stal fenoménem, který se rozvíjí dále.“

Co znamená slovo H.E.A.T.

Aerobní trénink s vysokým energetickým výdejem neboli High Energy Aerobic Training.

A čím zaujal H.E.A.T. Program Jiřího Gruntoráda? „Když to vztáhnu na sebe, tak svou jednoduchostí. Člověk umí chodit od narození a na H.E.A.T. Programu se doladí jen nějaké detaily. Program je navíc určen opravdu pro každého. Člověk nemusí umět tančit, nemusí ani slyšet hudbu, prostě jen obuje kecky, vezme si tričko, kalhoty a jde se. V kombinaci s BOSU, bodystylingem nebo lehčím posilováním ve fitness centru velmi dobrá volba pro širokou veřejnost, co se nechce mračit na svět a být unavená. Všem doporučuji na 100 %!“

O slovo jsem také požádala Hanku Kynychovou, která o cvičení vydala bezpočet DVD a pamatujeme si její kondiční vstupy také z obrazovek televize. A protože vím, že je Hanka je shodou okolností rovněž velkou příznivkyní H.E.A.T. Programu, máme tu ještě názor ženy.

„Před pěti lety jsem byla pozvána na lekci H.E.A.T.u do kralupského fitness centra a hodina vedená instruktorem Oldou Patyříkem se mi velmi líbila. V ten okamžik jsem se rozhodla, že si tento fitness program chci pořídit do svého fitka. A čím Hanku program nejvíce učaroval? „Určitě svou jednoduchostí,“ říká Hanka (a opravdu nebyli s Jirkou smluveni). „Pak také energií, kterou můžete na lekci s veřejností vyprodukovat,“ pokračuje ve výčtu oblíbená instruktorka , „jednoduchým ovládáním pásu a tím, že v této lekci opravdu posunujete fyzickou kondici výš a tento trénink mohou cvičit opravdu všichni.“

Hanka Kynychová - H.E.A.T. Program

Proč zkusit H.E.A.T. Program

  • Stejně jako u indoor cyclingu hraje velkou roli podpora skupiny.
  • Sebejistotu vám dodává fakt, že pohyb chůze zvládne opravdu každý a nehrozí žádná změna choreografie, protože pás to prostě nedovolí (smích).
  • Pozitivní je, že spálíte opravdu hodně kalorií, zdroje uvádějí až neuvěřitelných 800 kcal při optimální délce lekce pro spalování tuků - 45 minut.
  • Odborníci dále slibují krásné dlouhé a pevné svaly a pozitivní efekt na celulitidu.

Pokud se ve vašem okolí podobné lekce neprovozují, můžete se podívat do posilovny, zda tam náhodu nemají trenažéry, tzv. běhátka. Věřím, že tam budou. A pak už jen stačí vybavit se přehrávačem a jít tam prostě jen tak šlapat...

Mějte se fajn.

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.

Za poskytnutí odborných citaci a fota děkujeme Hance Kynychové a Jiřímu Gruntorádovi.

Reklama