Aerobik, pilates, zumba - to jsou cvičební styly, na které chodí hromadně převážně ženy a všude se o nich píše. Fitcentra ale moudře otevírají přes specifické skupinové lekce dveře i mužům a ženám, které „tanečky“ a ladné pohyby zrovna nemusí. Velkou oblibu v posledních letech zaznamenaly zejména indoor cyling a H.E.A. T. Program. Proč nás tak láká jízda na kole, které se nehýbe, a chůze, při které se nikam nedojde?

O vysvětlení jsem požádala Evu Kupkovou, manažerku vzdělávání ve Fitness Solutions International, s.r.o., jež se zaměřuje právě na indoor cycling, v kterém školí i budoucí lektory tohoto fitness programu. Ale hezky popořadě.

Co je indoor cycling?

Stručně a jasně - cyklistika v tělocvičně pod vedením instruktora. Trochu se nám do toho plete hojně zažitý pojem Spinning, což je v podstatě jen program na konkrétním druhu kola a vedený určitou metodikou. Spinning na kole Schwinn byl navíc jako první na trhu, proto lidé tento pojem zevšeobecnili a nyní tak říkají každému programu, kde vidí kolo... Z ryze obchodních důvodů se setkáte možná i s jinými názvy, ale tím vám tady teď nebudeme plést hlavu. Měli byste snad jen vědět, když už jsme to nakousli, že Spinning a Schwinn se v roce 2002 rozešly a od té doby fungují odděleně, Spinning má svoje kolo tzv. Spinner.

Eva Kupková, Schwinn Cycling, www.kupkova.com

Jak vypadá lekce indoor cycling?

Základem je, že simulujeme jízdu v rovině a v kopci, v sedle a ze sedla. Klíčem ke správnému tréninku jsou vhodně zvolené otáčky (rychlost šlapání) a zátěž i intenzita. Intenzita se v ideálním případě hlídá měřením tepové frekvence. Je důležité jet vždy tak, abyste VY „řídila“ kolo, a ne kolo VÁS.

Proč si vybrat právě indoor cycling?

Velkou předností programu je skutečnost, že ctí naši individualitu. Úroveň zátěže si volíte sami podle své kondice. Další výhodou je, že se skutečně jedná o čistou jednoduchou jízdu na kole, nikdo se nemusí nic učit. Nevymýšlí se žádné nefyziologické pohyby, nezatěžují se klouby. Hlavním účelem je zlepšení krevního oběhu zábavným způsobem, k čemuž nám pomáhá i přítomnost stejně naladěné skupiny.

Schwinn Cycling

„Jízda na kole uvnitř se spoustě lidí zdá za začátku jednotvárná a bez hlubšího smyslu. Většina lidí si myslí, že jen pojedou hodinu na místě jako o život a budou koukat do zdi,“ začíná své povídání Eva Kupková. „A bohužel musím říct, že hodně lekcí tak opravdu vypadá a valná většina instruktorů indoor cyclingu/spinningu projde jen základním kurzem. Podle toho pak lekce také vypadají. Pokud ale máte to štěstí a ve vašem městě narazíte na zařízení, jež jde se současnými trendy, kde se instruktoři dále školí a pracují na sobě, tak věřím, že indoor cycling vás uchvátí stejně jako uchvátil už tisíce lidí na celém světě. A proč? Svou roli v tom jistě hraje i to, že lze při něm snadno dosáhnout rychlých výsledků při hubnutí, zlepšení fyzické kondice a kardiovaskulárního systému. A pak ta jednoduchost. Jezdit na kole přec umí každý. Cyklistika je druhý nejoblíbenější sport! Myslím si, že kdyby cyklisté věděli, že náš indoor cycling program je založený na stejném principu jako venkovní trénink, tak by byly lekce ještě plnější. Velké plus k oblíbenosti přináší i fakt, že trénink doprovází motivující hudba a že jste součástí skupiny, která vás „drží“, ale přesto zůstáváte samostatným jedincem tempo a intenzitu si určujete podle sebe.“

V čem vyrazit na indoor cycling?

Nebyla byste správná žena, kdyby jedna z prvních vašich otázek nebyla ta klasická: A co si mám vzít na sebe? „Určitě tričko a elastické kalhoty,“ radí Eva Kupková, která dodává, že ideální je samozřejmě cyklistický dres. Jestli se v něm ale necítíte dobře, tak se nenuťte. „Ovšem pokud jedete na kole, je normální, že jste oblečeni jako cyklisti. A to nemluvím o tom, že cyklokalhoty oceníte kvůli jejich ochranné funkci proti otlakům a odřeninám,“ vysvětluje prakticky usměvavá brunetka, které cyklistický dres rozhodně neubírá půvabu.

Eva Kupková, Schwinn Cycling, www.kupkova.com

Co ještě přibalit do sportovní tašky?

  • Boty s pevnou podrážkou. Ideální jsou samozřejmě opět speciální cyklistické boty, které nejsou jen frajeřinou, ale zajišťují správnou polohu chodidla při šlapání. Navíc v nich nebolí klenba a nebudou vás chytat křeče do chodidel.
  • Ručník. Bez komentáře :-)
  • Vodu. Mohu vám zaručit, že se budete sakra potit a vypocenou vodu je třeba doplňovat. Vodu (bez bublin) je dobré mít v cyklistické lahvi nebo si koupit PETku se sportovním uzávěrem, v nabídce je jich dost.
  • Měřič tepové frekvence. Správný lektor by měl být schopen vám poradit, jakou máte mít tepovou frekvenci a jak vést trénink, aby někam směřoval. Někde půjčují měřič přímo ve fitcentru.

„Nikdy nezapomenu na to, jaké to bylo sedět na pódiu ve Španělsku, na „normální“ lekci se 40 lidmi, kde mělo 80 % klientů přes 45 let, byli to muži a téměř každý klient měl vlastní monitor tepové frekvence a moc dobře věděl, proč ho má,“ směje se Eva Kupková, která upozorňuje na to, že u nás měření tepové frekvence na hodině stále ještě není pravidlem.

Na co si dát pozor na první lekci?

Každá hodina (aspoň ta, kde nejsou samí pokročilí) by měla začít nastavením kola podle instrukcí lektora. Svůj význam má i umístění rukou na řidítkách, které je rozhodující pro dýchání a mění se podle stylu jízdy.

„Stejně jako u všech pohybových lekcí, i zde si vždy zjistěte, zda má váš lektor příslušné vzdělání, případně jak dlouhou má praxi. Dejte na doporučení od vašich přátel a neváhejte i trošku zapátrat na internetu a prostudovat si, který program vás zaujme nejvíce,“ radí Eva Kupková.

A pokud vás zajímá, jak se k indoor cyclingu dostala Eva, budete zřejmě překvapeni, protože to rozhodně není bývalá cyklistická závodnice, jak by se podle jejího zapálení mohlo zdát. „Jako aktivní tanečnice, gymnastka a instruktorka všech možných cvičebních stylů jsem v roce 2005 začala s programem Schwinn® Cycling s neskutečným odporem ke „spinningu“. Stalo se tak pod nátlakem mého šéfa, který mi slíbil, že to budu „jen organizovat. No v životě by mě nenapadlo, že za sedm let budu jezdit několik lekcí týdně a že to bude můj nejoblíbenější cvičební program. Školím instruktory, jezdím po celém světě prezentovat naše lekce a otevřela jsem si v roce 2009 dokonce vlastní centrum. Znám spoustu lidí, kterým náš program změnil život a to nejen po fyzické stránce, ale hlavně po té psychické. Je to takové moje poslání, šířit tuto radost dál...“

Tak co? Zlákala Eva i vás? Pokud máte rádi kolo, zkuste a uvidíte. Třeba i vy oceníte, že vevnitř NIKDY neprší, vevnitř se NIKDY nestmívá příliš brzy a že je jízda bezpečnější, protože tam NIKDY nejezdí auta. :-)

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.

Foto: archiv Evy Kupkové (www.kupkova.com), Studio U - fotoateliér. Děkujeme za svolení k publikaci.

/příště H.E.A.T. Program/

Čtěte také:

Reklama