Indie – noc v Bombaji
Do Bombaje jsem přiletěla v půlnočních hodinách. Bombaj byla ponořená do monzunových dešťů a indické noci. Toto mezinárodní letiště nazvané Sahara se v těchto pozdních hodinách zaplnilo barvitými sárí vracejících se Indek z Paříže, muslimskými oděvy tvořenými tureckými kalhotami, a jemnými závojíčky letušek arabských leteckých linek.
Déšť byl vytrvalý a brzy promáčel letní šaty a plátěné zavazadlo, které jsem úzkostlivě držela v ruce.
Prošla jsem Branou do Indie a stála nad zářícím městem bez hranic. Míjeli mne Američané a Britové, kteří řešili jako já cestu dál do hlubin velké země Indie.
Vydala jsem se směrem ke stanovišti rikši, který mne odvezl za vytrvalého deště na „Domastic airliens“, národní letiště, které je po Dillí jednou největší národní leteckou křižovatkou.
Těžce se dýchalo v prostorách neklimatizované části letiště.
Na stěnách kolem mne byly nápisy tvořené citacemi z myšlenek Gandího, jak se má chovat indická žena, muž i děti, psané v hindštině a přeložené do angličtiny mne seznamovaly s ideami života v Indii.
Na protější stěně jsem četla v hindštině napsaný citát: „ Zrádce je největší nepřítel. Štěkající psi zřídkakdy koušou.“
Bylo to varování?!
Waiting room - místnost pro čekající na noční lety byla ozářená probleskujícími hvězdami. Ženy oblečené v sárí, střídmých barev i hýřivých vzorů jako sama indická příroda, krásných černých copů, se stříbrnými řetízky kolem nohou a na zápěstích, a anglicky mluvící dívky seděly proti mně v malebných indických batikovaných sukních (jakoby ukázce krásy textilního řemesla).
Dlouhé čekání mne vyprovokovalo k rozhovoru s Indkou v džínách a s černými vlasy střiženými na mikádo. Letěla do Šrínagaru, nádherného města, jinak zvaného Benátkami Asie.
Pracovala tam v oddělení elektroniky v socio-ekonomické specializaci.
Byl to současná indická emancipovaná žena, která žila již v indické technokratické epoše. Hovořila o současném životě indických žen skepticky.
Obrovské rozdíly v životě žen jednotlivých etnických skupinách, život žen v různě diferencovaných vesnicích, přetrvávající zvyklosti kast, vzpomeňme jen na kastu nedotknutelných, byly ukázkou neznámého a diskriminovaného postavení žen v současné indické společnosti.
Pouze ženy bohaté cestují letadlem a stravují se anglickými sendviči, které zapíjejí colou či značkovaným nápojem, který zaručuje kvalitní pramenitou vodu, anebo Mirindou.
Chápeme-li pokrokem západní ekonomickou a technokraticky řízenou společnost.
Vyšší vzdělání získávají ženy jenom v podmínkách, které je podporují.
Loučím se s ranní Bombají, nad kterou vychází slunce, s tímto krásným přístavním městem, obklopeným Arabským mořem a skýtajícím nádherné obrazy koloniální britské architektury, visutých zahrad, palácových muslimských rezidencí, paláce Prince z Walesu s významnou Crawfordovou tržnicí, až po kolonie chudých a smutných míst slamu, beznaděje a bídy.
Moje cesta letadlem směřovala do Nagaru ve státě Madhya Pradesh a do Raipuru.
Pokračování příště
2. díl Indie – hledání misie Jeevodaya.
Nový komentář
Komentáře
Simba: jo, Taj Mahal bych taky rada videla.
helip: Ani mrknout na Taj Mahal?? Tak to zase já bych ten palác vidět chtěla.
helip: v některých bedekrech pro cizince se jako nevyzpytatelná země popisuje Česko, to víšm dvojí ceny, okrádající taxikáři, v Praze málo veřejných WC, prostitutky a trapaslíci na hranicích
Mě by tam tedy nikdo nedostal, je to podle mě dost nevyzpytatelná a nebezpečná země.
Do Indie bych se chtěla jednou podívat.
Indie-ani náhodou
Tak do Indie jet nemusím.Mám jiné cestovatelské sny.
Nebylo by na škodu se tam podívat.
Landriel: můj kamarád byl loni v Indii, říkal, že špína děsná (on, jak na ní nebyl zvyklý, dostal nějaký šílený průjem a nezbylo mu, než spoléhat na tamní zdravotnictví). Ale hlavně říkal, že lidi jsou úplně jiní, že mnozí žijí v bídě, jakou si ani neumíme představit, přitom to neberou nijak úkorně.
Na druhou stranu ale takových míst ubývá, jak tam jezdí čím dál víc lidí - takže místní se sice nemají lépe, ale zároveň třeba kouří běžné cigarety, baží po kole a podobně.
Těžko říct, jestli je to ten nejlepší způsob "pokroku"...
Je tam dost velká bída, asi proto ta špína. Ale země je to zajímavá i její kultura - kdysi jsem četla knížku Indický hlavolam a Indie opravdu stojí za návštěvu.
Vika: přidávám se k tobě, já taky
Já nevim,mě tyhle země nelákají...připadají mi špinavé...
... no ale teď už zpátky do práce... snění bylo dost...
Příjené počteníčko o ránu.... hned bych se tam vypravila a strávila tam klidně i tu dnešní noc...