carrieeeee.jpg

Foto: Profimedia

V jedné scéně jsou Carrie Bradshaw, kterou hraje Sarah Jessica Parker, a Seema Patel, realitní makléřka, kterou hraje indicko-britská herečka Sarita Choudhury, v obchodě s oblečením, kde si vybírají, co si vezmou na Diwali party. Carrie tento obchod nazývá „sárí shop“.

Po odvysílání epizody mnoho diváků poukázalo na to, že obchod byl ve skutečnosti zásoben různými indickými oděvy, ovšem mimo sárí. A že si Carrie nakonec koupila lehengu (nebo také lehengu choli), třídílný oděv, který se nosí na indických svatbách a oslavách. Nikoliv tedy sárí.

FotdoJet-1-.jpg

Foto: Profimedia

Později ve stejné epizodě mají na sobě Seema a její matka sárí, která se skládají z halenek a jednoho dlouhého kusu látky omotaného kolem těla a přehozeného přes rameno. Scénář se ale nikdy nesnaží rozlišovat mezi jejich sárí a lehengou, kterou má na sobě Carrie. To zklamalo a dokonce i naštvalo některé indické diváky, kteří byli jinak potěšeni, když viděli, že byla do mainstreamového seriálu zařazena i indická kultura a móda.

V příspěvku na Instagramu sdíleném den po odvysílání epizody Imran Amed, zakladatel a generální ředitel společnosti Business of Fashion, napsal: „Myslím, že je opravdu skvělé, že si Carrie chtěla vzít indické oblečení na oslavu Diwali. Problém je v tom, že si teď miliony lidí myslí, že to, co má Carrie na sobě, je sárí. Ale není.“

Předpokládá se, že lehenga, nebo také lehenga choli, se stala populární kolem 16. století během nadvlády Mughalů nad Indií především v severní Indii. Skládá se ze tří částí. První je lehenga, dlouhá indická sukně, kterou nosí ženy po celé Indii. Obvykle je vyšívaná nebo jinak zdobená. Tu doplňuje padnoucí halenka zvaná choli. Kromě toho je ještě lehenga-choli spárována s dupattou, kusem dlouhé látky, který částečně zakrývá holé břicho mezi lehengou a choli. Často se dává přes rameno, podobně jako konec sárí.

Původní, starověká forma lehengy byla šitá hlavně z bavlny, poté byly použity královské látky a výšivky jako hedvábí a brokát, díky čemuž se lehenga dále vyvíjela v královský oděv. Dnes se nosí hlavně na speciální události, jako jsou svatby, večírky a různé slavnosti.

FotoJetew.jpg

Lehenga versus sárí / Foto: Shutterstock

Čtěte také: 


Zdroje: Ustavpedia, Instagram Imrana Ameda, Indian Express, Yahoo News, New York Times