indicka-svatba.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Zatímco u nás je po většině sto hostů maximum, v Indii to stovkou teprve začíná. Na indickou svatbu totiž v průměru dorazí stovky až deset tisíc hostů. Jedná se proto o finančně velice náročnou událost. Oslavy pak trvají několik dní.

Ačkoli je každá indická svatba trochu jiná a kromě rozdílného regionu nebo náboženství se mohou odlišovat také na základě rodinné tradice či inspirace v evropských či amerických zvycích, několik znaků přesto zůstává společných.

Nevěsta

Žena je ve svůj svatební den oděna do tradičního svatebního oděvu sárí, což je vlastně pruh látky o délce až 7 metrů a šířce 100 až 130 cm. Kus tohoto pruhu je pak vyvěšený přes rameno. Látka bývá po obou stranách bohatě zdobena. Protože je červená barva považována za příznivou, není divu, že i sárí je často této barvy.

Nevěsta je dále zdobena zlatými šperky, které mohou být vykládané drahokamy a brilianty. Ruce a nohy nevěsty pokrývá typické tetování hennou a protože prezentuje probuzení vnitřního světla, má často podobu slunce. Malby mají navíc také podpořit plodnost, energii a přinést štěstí a zdraví.

Indické nevěsty volí výrazné líčení, kterému dominují oči, budící díky širokým a černým linkám dojem kočičího pohledu. Zdobena jsou ale také víčka, a to nejčastěji zlatými a třpytivými barvami.

indicka-nevesta.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Ženich

Také ženich volí častěji typické indické pánské šaty nežli oblek. Na svatbu pak doráží ve velkém stylu, v procesí, kterému se říká Baraat. Obvykle přijíždí luxusním autem, na koni nebo na slonovi.  V průvodu jsou pak členové ženichovi rodiny, další lidé ale třeba i kapela. Ženicha obvykle doprovází až na místo konání svatby.

Klíčové rituály obřadu

Těmito rituály jsou Kanyadaan, Panigrahana a Saptapadi. Kanyadaan představuje největší změnu v životě nevěsty, kdy se její role mění z dcery na manželku. Z domu svého otce se nyní vydává na cestu do nového domova a prostředí. Panigrahana spočívá v dobrovolném držení rukou poblíž ohně, jež předvídá blížící se spojení a Saptapadi je starověký rituál, při kterém snoubenci obchází posvátný ohnivý oltář. V některých regionech pár obchází oltář sedmkrát, jinde učiní sedm kroků v rámci jednoho obkroužení. Na každém kroku či obkroužení pak snoubenci skládají sliby.

Závěrečný posvatební rituál

Tento rituál se nazývá Vidaai. Při něm doprovázejí rodiče a společníci nevěstu za práh domu. Žena poté za sebe hodí tři hrsti rýže a minci, čímž rodičům symbolicky splácí to, co jí dali a zároveň jim přeje vše nejlepší.

blobid0.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Zdroj info: mgmagazinebridesculturalindia, wikipedia

Čtěte také: