mss.jpg

Foto: Shutterstock

Menstruace je přirozenou součástí reprodukčního cyklu, při kterém krev z dělohy vytéká pochvou. Ačkoliv jde o přirozený proces, je to také věc, o které se mnoho žen stydí otevřeně mluvit. V Indii je menstruace dokonce velkým tabu. A není tomu tak dávno, co byly hygienické menstruační pomůcky (například vložky) téměř nedostupné pro většinu tamních žen. Ostatně podívat se na to můžete například v bollywoodském filmu PADMAN, který je natočený podle skutečného příběhu.

O PADMANovi

Film je založený na životě Arunáčalama Murugananthama, sociálního aktivisty a podnikatele z Tamil Nadu, který vynalezl levný stroj na výrobu hygienických vložek a byl oceněn za inovaci základních mechanismů pro vytváření povědomí o tradičních nehygienických praktikách kolem menstruace na indickém venkově. Jeho mini-stroje, které dokážou vyrobit hygienické vložky za méně než třetinu nákladů, než se vyrábějí komerční vložky, byly instalovány ve 23 z 29 indických států ve venkovských oblastech. Na základě jeho příběhu byl natočen hindský film PADMAN z roku 2018, kde Arunáčalama Murugananthama ztvárnil herec Akshay Kumar.

V Indii byla i pouhá zmínka o tématu menstruace v minulosti velké tabu a dodnes se zdá, že kulturní a sociální vlivy jsou překážkou pro rozvoj znalostí na toto téma. Kulturně je menstruace v mnoha částech Indie stále považována za špinavou a nečistou.

Hinduismus například zakazuje ženám účastnit se v období, kdy menstruují, normálního života. Venkovské dívky například nesmějí vstupovat do kuchyně. Také mají zakázáno nabízet modlitby a dotýkat se svatých knih. Dále se věří, že menstruující ženy jsou nehygienické a nečisté, a proto se jídlo, které připravují nebo s ním manipulují, může kontaminovat. Pokud se však berou v úvahu obecná hygienická opatření, žádný vědecký test neprokázal menstruaci jako důvod zkažení jakéhokoli jídla při jeho přípravě.

Kulturní normy a náboženská tabu kolem menstruace jsou často spojována také se zlými duchy, hanbou a rozpaky kolem sexuální reprodukce. V některých kulturách ženy pohřbívají oblečení, které na sobě během svých dnů měly, aby zabránily jeho použití zlým duchům.

V některých částech Indie ženy během menstruace dodržují určitá přísná dietní omezení – nejedí kyselá jídla jako tamarind, okurky nebo dokonce tvaroh. Mnoho průzkumů v Indii také došlo k závěru, že dospívající dívky často věří, že cvičení během menstruace vede k bolestem. Ve skutečnosti přitom fyzická aktivita může pomoci nežádoucí příznaky při menstruaci zmírnit.

V Asii včetně Indie jsou takové názory stále brány vážně. Neexistuje pro ně však žádné logické nebo vědecké vysvětlení. Vše je založeno z velké části pouze na pověrách.

shutterstock-1693004677.jpg

Foto: Shutterstock

UNICEF před 9 lety zahájil program menstruační hygieny v okresech Jalna a Aurangabad v Maháráštře a od té doby se jej snaží rozšiřovat dál nejen po Indii, ale i do škol po celém státě. Snaží se přesvědčovat studenty a místní učitele, že na menstruaci není nic nečistého. „Asi 80 procent učitelů věřilo, že menstruační krev je nečistá,“ říká Bharathy Tahiliani, bojovnice za práva žen, která navrhla plány menstruačních lekcí, pro Thomson Reuters Foundation.

Studie ukázaly, že mnoho žen a dívek v oblastech, kde není menstruační hygiena příliš rozšířená, trpí infekcemi močových a reprodukčních orgánů. Částečně za to mohou nehygienické metody čištění hadříků, které podle vládních údajů používá během menstruace více než 60 procent indických žen ve věku 15 až 24 let. Za prvé v mnoha venkovských částech země nejsou vložky snadno dostupné, za druhé se ženy kvůli tabuizaci menstruace často stydí veřejně prát a sušit hadříky, které používají místo vložek.

Zdroje: Autorka článku, WikipediaSSWMUNICEF, Reuters, National Library of Medicine