Letní čas se pomalinku posouvá ke svému konci. Pozdní léto bylo a je v indiánském horoskopu ve znamení Medvěda...

Jeho čas nastupuje 22. 8. a přetrvává do 21. 9. Je to doba, ve které přichází astronomický podzim. Medvěd je alespoň pro mě úchvatným zvířetem, když mám možnost sledovat nějaký přírodovědný program právě o něm, nikdy jej nevynechám. :-) V jednom takovém pořadu mě zaujala věta přírodovědce, který život medvědů zkoumal již po mnoho let: „To, že vy máte rádi medvědy, ještě neznamená, že medvědi mají rádi vás.“ Ve volné přírodě na to nikdy nezapomeňte.

Jaký je člověk narozený v totemu Medvěda podle moudrosti starých indiánů? 

Tyto zrozence ovlivňuje zemský živel, tj. stabilita, racionální přístup, řád, cílevědomost, vládne jim jižní vítr přinášející cítění, vnímání a empatii. Medvěda většinou posuzujeme jako neobratné, těžké a lenivé zvíře. Indiáni však život medvěda znali důvěrně a byl pro ně naopak symbolem hbitosti, obratnosti, rychlosti a síly, klidu i rozvahy.

medvědObdobně nahlíželi i na lidi, kteří byli narozeni v totemu Medvěda. Nejsou to jedinci nutně toužící po životě ve skupině. Dost dobře se o sebe dokážou postarat sami. Jsou samostatní a nezávislí. Vědí, že se na sebe mohou spolehnout. O svých kvalitách a přednostech jsou přesvědčeni. Mají za to, že jen oni jsou schopni zvládnout danou úlohu. Protože jsou pak na všechno sami (ovšem ze své viny), musí pracovat o to tvrději a pilněji. Vyznačují se praktickým a rozumným přístupem nejen k jednotlivým úkolům, ale i celému svému životu. Všechno si vždy pečlivě připraví a naplánují. Nemají rádi nečekaná překvapení a náhody, které s sebou občas život přináší, ať chceme nebo nechceme. Je-li pak třeba reagovat neodkladně, rozhodnutí nebývají příliš efektivní. Tito lidé bohužel postrádají operativní schopnosti a jsou nejistí. V klidu prostudují mapy, zváží pro a proti, připraví podklady a navrhnou postup. Své uplatnění najdou v týlu, ale v první linii musí stát někdo malinko dravější, kdo si s adrenalinem rozumí víc než medvěd. Své schopnosti neumějí prodat a navenek často vystupují jako kritici. Jsou to detailisti, a to jim na oblíbenosti nepřidá. 

Také do partnerských vztahů vstupují s rozvahou. Život o samotě jim nedělá přílišné problémy a s manželstvím vyčkávají. Pokud se ale rozhodnou, mnoho ze své síly a energie obětují na vytvoření teplého a příjemného domova. Jsou oddaní, věrní a ke svým blízkým zodpovědní. Problémy může způsobit ona zmiňovaná záliba v kritizování. Občas neuškodí, ale uznejte, kdo se cítí dobře, je-li neustále napomínán pro maličkosti? Doporučení pro medvědy proto zní: buďte tolerantní! Naučte se chválit, i když víte, že vy byste to určitě udělali lépe a pečlivěji. Uvědomte si, že potřebujete pomoc druhých, protože všechno sami nezvládnete. Ze života nemějte takový strach, zbytečně si kazíte zdraví. Vždy je někdo, kdo vám rád pomůže...

Čtěte také:

Reklama