Impozantní znamení indiánského horoskopu - medvěd se na své vládnoucí pozici střídá se znamením havrana. Havran nastoupil 22. září a jeho působení končí 22. října. 

Tohoto zrozence ovlivňuje vzdušný živel (myšlení, rozum, pohyblivost, bystrost) a vládne jim západní vítr, který s sebou přináší poznání a soudnost. V evropské kultuře je havran symbolem smrti a ošklivosti. Pro indiány však každé zvíře představovalo tvora s duší, tedy potomka Velké matky Země, a proto nemohlo být představitelem čehokoliv záporného.

Nejinak je tomu i v případě havrana. Symbolizoval rovnováhu v přírodě a napomáhal udržovat svět v harmonii. I v indiánské mytologii byl však spojen se smrtí - pomáhal mrtvým duším. Indiáni však nechápali smrt jako něco negativního. Je to součást života, ba přímo jeho podmínka. Zabití havrana znamenalo velké neštěstí.

raven

Typická je, pro lidi narozené v totemu havrana, potřeba společnosti a společenského života. Nemají rádi samotu, ve skupině se cítí bezpečně a sebejistě. Bývají to otevřené, přátelské a vstřícné povahy. Umějí proniknout dovnitř. Havrani prostě nekladou na jedince příliš velký důraz - důležitá je pro ně skupina. S jejich citem pro spravedlnost nejednou vystupují v roli soudců, rozhodčích a prostředníků mezi znepřátelenými stranami. Spory raději urovnávají, než vyvolávají. S chutí nad vším dumají, přemýšlejí a hodnotí to ze všech stran.

Okamžitou odpověď od nich nečekejte. Z tohoto důvodu jim leckdy unikne výhodná příležitost. Pro svou otevřenou mysl lehce podlehnou různým pletichám a intrikám. Je lehké je ovlivnit, protože bývají příliš důvěřiví. Velice dbají na svůj zevnějšek a na pohled jsou to elegáni. Chtějí se vždy líbit a mají dobré estetické cítění. Nezřídka mezi nimi najdeme umělce. Vždy však potřebují volná křídla a svobodně se prolétnout. Pokud je jejich partner dostatečně tolerantní a tyto jejich potřeby nemá tendenci příliš potlačovat, bývá soužití ve dvojici šťastně. Každé velké koule na noze a příliš těsných okovů se však havrani snaží zbavit. Pak se může stát, že odlétnou a zahnízdí tam, kde se budou cítit volně.  

Reklama