Filmy zachycující dobrodružství Indiany Jonese sice lámou rekordy návštěvnosti, ale profesionálové šťastní nejsou a prohlašují, že Indy porušuje všechna pravidla archeologie. Fiktivní Dr. Jones by byl v realitě shledán vinným z neetického a dost možná i protiprávního jednání. Alespoň je o tom přesvědčena prezidentka Světového archeologického kongresu, profesorka Claire Smithová.

„Při hledání ,štěstí a slávy' Jones ignoruje mezinárodní dohody, užívá lidské ostatky jako zbraně, a aby uniknul možnému pohřebení zaživa a dalším nepříjemnostem, ničí archeologická naleziště," říká profesorka Smithová.

Jak uvádí list Daily Telegraph, ačkoliv je pravděpodobné, že nejnovější film Indiana Jones a království křišťálové lebky povzbudí zájem veřejnosti o archeologii, kdyby doktor Jones existoval ve skutečnosti, byl by kolegy nenáviděn.

„Archeologům jde o uchování minulosti, ne o to, aby z ní měli nějaký zisk, a občas se zdá, že Jonesovi jde z velké části o komerční hodnotu nějakého artefaktu spíš než o informace o minulosti, které nám může odhalit. Tento dojem posiluje i to, že se o něm občas mluví jako o lupiči hrobů," říká dále profesorka Smithová a dodává, že filmy o Indiana Jonesovi obsahují i imperialistický předsudek, že artefakty nacházející se v odlehlých končinách světa potřebují „ochranu" lidí ze Západu.

„Domorodci, kteří se snaží Jonese zastavit v Křišťálové lebce, jsou potomky lidí, kteří artefakty, které Jones hledá, vyrobili, a jsou to tedy jejich současní správci."

Čtěte recenzi:
Jaký je Indiana Jones a Království křišťálové lebky?

Reklama