Rakytník

„Kdo maže, ten jede!“ – Jistě, naše tělo není žádný stroj, kde dochází ke korozi nebo zatuhnutí spojů.  Pokud nám ale správně nefungují sliznice, tak stejně jako stroj, který nikdo nemaže, skončíme brzy ve „starém železe“.  Stroj potřebuje pravidelný servis, lidské tělo zase silnou imunitu. Slovo „imunita“ pochází z latinského jazyka a znamená odolnost a nedotknutelnost.

 

RakytníkNáš organismus je neustále vystavován kontaktu škodlivin a choroboplodných zárodků. „A právě zdravá kůže a sliznice plní funkci obranného štítu před nemocemi,jsou alfou a omegou pro naši imunitu. Jejich narušení usnadňuje průnik škodlivin do organismu a může být příčinou zvýšené náchylnosti k infekcím,“ tvrdí MUDr. Hana Červenková.

Sliznice = vrstva buněk vystýlající všechny duté orgány a tělesné otvory komunikující se zevním prostředím. Poskytuje mechanickou ochranu tkání uložených pod ní a chrání tělo před škodlivými vlivy vnějšího prostředí.

Co můžeme udělat pro naši imunitu?

„S příchodem na svět si dítě přináší genetickou informaci od svých rodičů. Mohou se tak poměrně brzy po narození projevit vrozené poruchy imunity. Ty jsou ale relativně vzácné. Mnohem častější jsou defekty imunity získané v průběhu života. Zde hraje svoji roli životní styl, tělesná aktivita, stres, denní režim, otužování a samozřejmě výživa,“ vysvětluje MUDr. Hana Červenková.

Moderní výzkumy ukázaly, že plody rakytníku jsou bohaté na vitamíny (A, B, C, D, E, K, P).“Rakytníkový olej je jedinečný komplex vitamínů, karotenoidů, fytosterolu, kyseliny listové a nenasycených mastných kyselin-omega 3,6,9 a především vzácné omega 7 nenasycené mastné kyseliny. Právě tato nenasycená mastná kyselina se v přírodě vyskytuje jen zřídka (kromě rakytníku ji najdeme jen v makadamovém oleji). V rakytníkovém oleji je obsažena až ze 40%. Rakytníkový olej posiluje imunitní systém, zlepšuje kvalitu pokožky a sliznic, posiluje kardiovaskulární a trávicí systém,“ dodává MUDr. Hana Červenková.

Co je rakytník?

RakytníkRakytník řešetlákový je trnovitým keřem pocházejícím z Asie, kde se také od pradávna využívá v tradiční medicíně. Po staletí je využíván v tibetské, ruské, ayurvédské i čínské medicíně.  Rakytník vyniká především svými regeneračními vlastnostmi a obsahem komplexu všech důležitých vitamínů i dalších bioaktivních látek, které charakterizují jeho nejužitečnější využití v péči o lidské zdraví a regeneraci tkání.
Latinské označení rakytníku má pocházet od starých Řeků, kteří rakytník znali. Věděli také, že koně, kteří se pásli v oblastech, kde se rakytník vyskytoval, měli krásně lesklou a zářivou srst. Odtud latinské pojmenování rakytníku jako „zářící kůň“, „kůň se zářivou srstí“. Některé mýty hovoří dokonce o tom, že rakytníkbyl oblíbenou stravou proslulého okřídleného koně Pegase. Rakytník mu měl pomáhat zářit na obloze….

Jak dodat tělu správnou dávku vitamínu D?

Rakytník„V poslední době se klade stále větší důraz na vitamín D nejenom pro svůj vliv na metabolismus vápníku, ale také pro silné imunomodulační účinky. Najdeme jej v živočišných zdrojích - játra, olej z rybích jater, rybí tuk, vejce, mléčné výrobky. Mnohem důležitější zdroj vitamínu D je ale sluneční záření. K vytvoření potřebné denní dávky je nutno přibližně 10% tělesného povrchu vystavit působení slunečního záření na 15-30 minut,“ tvrdí MUDr. Hana Červenková. Pokud je tedy pokožka vystavená slunečnímu záření, vytváří sivětšinu vitamínu D organismus sám. Téměř polovina populace ale trpí nedostatkem vitamínuD. Důvodem je neustálý pobyt v uzavřených místnostech, strach ze škodlivého vlivu slunečního záření a používání opalovacích krémů s velmi vysokým ochranným faktorem. „Potom je na místě substituce vitamínu D cestou potravinových doplňků,“ dodává ještě MUDr. Červenková.

Na trhu je volně prodejný doplněk stravy Rakytníkový olej + vitamín D (doporučená cena od 299,- Kč), který se užívá pro zdravý imunitní systém, krásnou a zdravou pokožku, zdravé srdce a trávení. Obsah vitamínu D posiluje zdravou funkci imunity a obsah vitamínu E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Při výběru potravinových doplňků čtěte důkladně složení a velmi důležitá je i metoda, jakou byl produkt vyroben. Firma Noventis zvolila rakytníkový olej získaný superkritickou extrakcí CO2, čímž dosáhla velmi vysoké kvality produktu.

Metoda CO2 extrakce (vyluhování):

RakytníkExtrakce (vyluhování)superkritickým oxidem uhličitým je separační (oddělovací)proces, který využívá skutečnosti, že nad teplotu 31°C (kritickou teplotu) nelze oxid uhličitý dalším zvyšováním tlaku zkapalnit. Vysoce stlačený plyn pak v superkritickém stavu vykazuje mimořádné vlastnosti - s rostoucí hustotou vzrůstá totiž schopnost rozpouštět látky. Jde o fyzikální proces, při kterém nedochází k žádné chemické reakci ani k uvolňování tepla.
Rozpouštěcí schopnost CO2 lze ovlivnit změnami tlaku a teploty - většina extrakcí (vyluhování) probíhá při tlacích 100-300 bar a teplotách 40-50°C. Za těchto podmínek pak obvykle získáváme z extrahovaného (vyluhovaného) materiálu kolem 95% přítomné substance (účinné látky).

Výhody CO2 extrakce:

  • při extrakci dochází pouze k šetrným tepelným zákrokům, aplikovatelným i na citlivé látky
  • získané produkty neobsahují žádné zbytky rozpouštědla – získává se nejčistší možný extrakt
  • přírodní látky se dají získat bez ztráty aroma
  • pro svou čistotu dovoluje extrakt široké využití–i v potravinářském a farmaceutickém průmyslu
  • neobsahuje barviva ani cukr
  • je vyvážený barvou a složením

Více informací na www.noventis.cz

Reklama