Máte už svůj věk
Přestože se dožíváme stále vyššího věku a ve čtyřiceti letech vypadáme skvěle, stárnutí vajíček nezastavíme. Proto se u ženy ideální věk pro otěhotnění pohybuje kolem 22 až 24 let. Jenže realita je v Česku jiná. Průměrný věk prvorodiček už dávno překročil hranici 30 let. A to bývá kamenem úrazu, co se problémů s plodností týče. Po třicítce plodnost ženy prudce klesá.
Foto: Shutterstock
„Jestliže se žena v 35 letech rozhodne, že chce mít dítě, a teprve na tom začíná pracovat, je to pozdě. V této době už se jí snižuje kvalita vajíček a úměrně s tím klesá i šance na otěhotnění,“ varuje MUDr. Štěpán Machač, garant projektu Moje reprodukční zdraví a odborník na léčbu neplodnosti. Pomoci přitom nemusí ani umělé oplodnění, protože není v případě vyššího věku ženy všemocné.
„Často k nám přijdou lidé, jež očekávají, že se úspěšnost umělého oplodnění pohybuje kolem 80 až 90 %. Přitom šance, že žena ve věku do 35 let takto otěhotní a porodí své dítě z jednoho léčebného cyklu, je jen 20 až 30 %. Jakmile žena překročí hranici 40 let, můžeme se bavit maximálně o jednotkách procent,“ říká MUDr. Tomáš Bagócsi, lékař z reprodukční kliniky Reprofit.
Spíte spolu málo, nebo naopak až moc často
I správné načasování milování hraje důležitou roli. Vypočítali jste si termín ovulace tak, že vycházíte z obecné informace, kdy menstruační cyklus trvá průměrně 28 dní a žena ovuluje kolem 14. dne? Nemusí to být zrovna váš případ. Menstruační cyklus každé ženy je velmi individuální. Kromě toho, že se vyplatí pozorovat své tělo, je sázkou na jistotu ovulační test. Ale milovat byste se měli i v jiné dny, nesázejte vše jen na jednu kartu.
„Plodné okno je ve skutečnosti přibližně šest dní - čtyři dny vedoucí k ovulaci, den, který ovulujete, a následující den. Z nich je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnět během dvou až tří dnů před ovulací a samotný den ovulace. Jedná se tedy o delší časové rozpětí než jeden den,“ vysvětlují v Centru asistované reprodukce Gynem, kde varují i před opačným extrémem, a to je až příliš časté milování: „Příliš mnoho sexu může snížit počet spermií vašeho partnera, může trvat několik dní, než se oživí. Odborníci doporučují mít sex každý druhý den během plodného období.“
Máte nadváhu nebo naopak podváhu
Pravděpodobnost početí ovlivňuje i vaše tělesná hmotnost, pokud není v normě. „Existuje mnoho prací, které jasně dokazují, že žena s Indexem tělesné hmotnosti (Body mass index - BMI) pod 19 a nad 30 má nižší šance na graviditu. A naopak vyšší pravděpodobnost rizik v těhotenství,“ upozorňuje gynekolog, porodník a specialista reprodukční medicíny MUDr. Štěpán Budka s tím, že na vině je hormonální disbalance. K otěhotnění pak často stačí i jen několika kilogramový posun směrem k ideální váze.
Trpíte nějakou chorobou
Přestože spolu na první pohled nesouvisí, mohou být některá onemocnění příčinou potíží s otěhotněním. Patří k nim například ty, které způsobuje porucha imunitního systému. „Neplodnost způsobená neadekvátní reakcí imunitního systému se často objevuje u žen, které již některým autoimunitním onemocněním trpí. Typicky může jít o některé z řady takzvaných revmatických nemocí – například juvenilní idiopatickou artritidu či systémový lupus erytematodes; poruchu štítné žlázy či cukrovku. Mohou ji však způsobit i opakující se záněty pohlavních orgánů. Nesprávně naprogramované imunokompetentní buňky mohou komplikovat početí i u onemocnění jako je například endometrióza,“ vyjmenovávají lékaři z Centra asistované reprodukce Repromeda.
Otěhotnění komplikují také některé pohlavně přenosné choroby, například chlamydie nebo kapavka, případně nádorová onemocnění.
Početí bojkotuje psychika
Všechno souvisí se vším, a tak může potíže s početím miminka způsobovat i vaše psychika. Přestože to je velmi těžké, lékaři radí zůstat nad věcí, přestat se přehnaně pozorovat a snaze o miminko podřizovat veškerý svůj běžný život. Nemálo žen otěhotnělo až ve chvíli, kdy jim na tom přestalo tak moc záležet.
„Průzkumy je dokázáno, že se ženě ve stresové situaci a špatném psychickém stavu snižuje šance na otěhotnění. Mezinárodní společností ESHRE je dokonce popsán syndrom Psychické strádání typické pro neplodnost. Až u 20 % žen se objeví klinicky významné psychické potíže jako je úzkost, depresivní nálady, pocity méněcennosti, beznaděje, sociální izolace, problémy ve vztazích, kvůli kterým léčbu ukončí a k naplnění rodičovství nedojdou,“ upozorňuje na častý problém psychoterapeutka specializující se na reprodukční medicínu Mgr. Jana Březinová.
Zdroj informací: MUDr. Štěpán Machač, Repromeda, Gynem, MUDr. Štěpán Budka, MUDr. Tomáš Bagócsi – Reprofit, Mgr. Jana Březinová
Nový komentář
Komentáře
Nám se také dlouho nedařilo, ale prostě to chce klid a snažit se. Když se mi zadařilo, tak jsem z toho byla opravdu nadšená. Tedy pořád jsem ne jenom byla. Už jsem dokonce začala vybírat i výbavičku na miminko. Povedlo se mi najít perfektní alternativu k chůvičce na miminko. Vybrala jsem totiž online kameru https://www.1obchod.com/156-inteligentni-wifi-ip-kamera-k-zabezpeceni-prostor.html , která lze používat jako jako chůvička. Jako přijímač pak slouží mobil.
Babička, ročník 1896 měla jednoznačný názor: Hluboká studna, krátké hák. Vnuk tety byl dlouho ženatý a jeho žena nemohla otěhotnět. Žena byla obézní. Teta říkala: To víš, děvčico, ani tlustá králica nezabřezne.
No, věk 33 let, BMI nad 30, od 18 zobání HA - dle spousty těhle článků bych neměla mít děti nikdy.... No, otěhotněla jsem prakticky hned po vysazení Antikoncepce (lékařka mi říkala, že 3 měsíce po vysazení může trvat, než odezní účinek. měsíc jsem otěhotněla) . Takže buď jsem extra výjimka a nebo to nebude tak žhavý (Jak tu někdo psal - že lékař říkal, že kdo má problém ve 35 letech, měl by problém i ve 20). Nicméně je pravda. že se x let pravidelně hýbu 5x do týdne a jím převážně zdravou stravu (a když už prasárnu, tak si ji doma udělám z prvotních surovin) a na tom otěhotnění mi vlastně až tak moc nezáleželo (resp nehnala mě šílená touha po dítěti okamžitě a střelhbitě - šli jsme do toho s manželem spíš rozumem s ohledem na náš věk a měli jsme i záložní plán, když to prostě nevyjde :) ) Samozřejmě jsem ráda, že jsem těhotná, to jo, ale podle mě psychika udělá hodně, ať je dotyčný 20 nebo 35 let. Ale je fakt, že přírodu člověk asi nemůže očůrat vždycky... jen mě tyhle články trochu fascinují, protože já do nich ztěžka nezapadám :D Nicméně přeji každé ženě, která děti chce, ať se zadaří co nejdříve :)
Osobně za jediné, co skutečně brání početí nebo následně zdárnému vývoji dítěte, považuji nemoci štítné žlázy, cukrovku a autoimunitní onemocnění. U toho bych se těhotenství asi bála a nechala bych se dobře vyšetřit. Tloušťka je řešitelná, ale znám dost žen s nadváhou, co spíše musí aktivně dalšímu otěhotnění bránit. Věk, diskutabilní. Je dost žen starších 35, co otěhotní během tří měsíců. Jen v rodině mám tři. Celkově jsme asi plodná rodina, věřím,že kdybychom chtěli ještě jedno dítě, tak jsem do konce jara těhotná a to čtyřicítka klepe na dveře. Jeden z kamarádů mého muže je gynekolog a jeho názor na věk je jednoznačný, která má problémy v 35, měla by je i v 20. Názor jednoho lékaře samozřejmě není dogma, takze když to říká on, nemusí si to myslet všichni :D, jen u nás v sociální bublině máme tolik matek, co rodily hluboko po 30, ze tomu ráda věřím.
Tohle jsou ale řeči od těch odborníků. Ty jejich statistiky. Buď to jde a nebo nejde.