Máte už svůj věk

Přestože se dožíváme stále vyššího věku a ve čtyřiceti letech vypadáme skvěle, stárnutí vajíček nezastavíme. Proto se u ženy ideální věk pro otěhotnění pohybuje kolem 22 až 24 let. Jenže realita je v Česku jiná. Průměrný věk prvorodiček už dávno překročil hranici 30 let. A to bývá kamenem úrazu, co se problémů s plodností týče. Po třicítce plodnost ženy prudce klesá.

65af8fcca959dobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Jestliže se žena v 35 letech rozhodne, že chce mít dítě, a teprve na tom začíná pracovat, je to pozdě. V této době už se jí snižuje kvalita vajíček a úměrně s tím klesá i šance na otěhotnění,“ varuje MUDr. Štěpán Machač, garant projektu Moje reprodukční zdraví a odborník na léčbu neplodnosti. Pomoci přitom nemusí ani umělé oplodnění, protože není v případě vyššího věku ženy všemocné.

„Často k nám přijdou lidé, jež očekávají, že se úspěšnost umělého oplodnění pohybuje kolem 80 až 90 %. Přitom šance, že žena ve věku do 35 let takto otěhotní a porodí své dítě z jednoho léčebného cyklu, je jen 20 až 30 %. Jakmile žena překročí hranici 40 let, můžeme se bavit maximálně o jednotkách procent,“ říká MUDr. Tomáš Bagócsi, lékař z reprodukční kliniky Reprofit.

Spíte spolu málo, nebo naopak až moc často

I správné načasování milování hraje důležitou roli. Vypočítali jste si termín ovulace tak, že vycházíte z obecné informace, kdy menstruační cyklus trvá průměrně 28 dní a žena ovuluje kolem 14. dne? Nemusí to být zrovna váš případ. Menstruační cyklus každé ženy je velmi individuální. Kromě toho, že se vyplatí pozorovat své tělo, je sázkou na jistotu ovulační test. Ale milovat byste se měli i v jiné dny, nesázejte vše jen na jednu kartu.

„Plodné okno je ve skutečnosti přibližně šest dní - čtyři dny vedoucí k ovulaci, den, který ovulujete, a následující den. Z nich je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnět během dvou až tří dnů před ovulací a samotný den ovulace. Jedná se tedy o delší časové rozpětí než jeden den,“ vysvětlují v Centru asistované reprodukce Gynem, kde varují i před opačným extrémem, a to je až příliš časté milování: „Příliš mnoho sexu může snížit počet spermií vašeho partnera, může trvat několik dní, než se oživí. Odborníci doporučují mít sex každý druhý den během plodného období.“

Máte nadváhu nebo naopak podváhu

Pravděpodobnost početí ovlivňuje i vaše tělesná hmotnost, pokud není v normě. „Existuje mnoho prací, které jasně dokazují, že žena s Indexem tělesné hmotnosti (Body mass index - BMI) pod 19 a nad 30 má nižší šance na graviditu. A naopak vyšší pravděpodobnost rizik v těhotenství,“ upozorňuje gynekolog, porodník a specialista reprodukční medicíny MUDr. Štěpán Budka s tím, že na vině je hormonální disbalance. K otěhotnění pak často stačí i jen několika kilogramový posun směrem k ideální váze.

Trpíte nějakou chorobou

Přestože spolu na první pohled nesouvisí, mohou být některá onemocnění příčinou potíží s otěhotněním. Patří k nim například ty, které způsobuje porucha imunitního systému. „Neplodnost způsobená neadekvátní reakcí imunitního systému se často objevuje u žen, které již některým autoimunitním onemocněním trpí. Typicky může jít o některé z řady takzvaných revmatických nemocí –⁠ například juvenilní idiopatickou artritidu či systémový lupus erytematodes; poruchu štítné žlázy či cukrovku. Mohou ji však způsobit i opakující se záněty pohlavních orgánů. Nesprávně naprogramované imunokompetentní buňky mohou komplikovat početí i u onemocnění jako je například endometrióza,“ vyjmenovávají lékaři z Centra asistované reprodukce Repromeda.

Otěhotnění komplikují také některé pohlavně přenosné choroby, například chlamydie nebo kapavka, případně nádorová onemocnění.

Početí bojkotuje psychika

Všechno souvisí se vším, a tak může potíže s početím miminka způsobovat i vaše psychika. Přestože to je velmi těžké, lékaři radí zůstat nad věcí, přestat se přehnaně pozorovat a snaze o miminko podřizovat veškerý svůj běžný život. Nemálo žen otěhotnělo až ve chvíli, kdy jim na tom přestalo tak moc záležet.

„Průzkumy je dokázáno, že se ženě ve stresové situaci a špatném psychickém stavu snižuje šance na otěhotnění. Mezinárodní společností ESHRE je dokonce popsán syndrom Psychické strádání typické pro neplodnost. Až u 20 % žen se objeví klinicky významné psychické potíže jako je úzkost, depresivní nálady, pocity méněcennosti, beznaděje, sociální izolace, problémy ve vztazích, kvůli kterým léčbu ukončí a k naplnění rodičovství nedojdou,“ upozorňuje na častý problém psychoterapeutka specializující se na reprodukční medicínu Mgr. Jana Březinová. 

Zdroj informací: MUDr. Štěpán Machač, Repromeda, Gynem, MUDr. Štěpán Budka, MUDr. Tomáš Bagócsi – Reprofit, Mgr. Jana Březinová