Paní doktorko, jak se díváte na aktuální téma Covidu?

V5f9aae275e6b4obrazek.pngětšinu tohoto roku je dominantním tématem u nás a ve světě infekční onemocnění způsobené virem ze skupiny koronavirů. Kvůli poměrně snadnému a rychlému šíření se z epidemie stala celosvětová pandemie s masivními dopady ve zdravotní, psychologické a ekonomické oblasti. Onemocnění nazvané COVID 19 je infekční onemocnění, šířící se převážně vzdušnou cestou. Přenos je relativně snadný a rychlý, nakažený jedinec je většinou ale buď zcela bezpříznakový nebo nemoc probíhá lehce pod obrazem běžné respirační infekce. Vysoká čísla pozitivně testovaných osob jsou logická a racionálně očekávaná. Populace se promořuje a vyrábí si protilátky, což rozhodně není důvod k panice, jedná se o fyziologický stav. Covid nechci podceňovat, je to další koronavir, kterému se líbí naše dýchací cesty, ale viry a bakterie nás pronásledovaly od nepaměti.

Co nám pomůže nejen v boji s Covidem?

Na Covid neexistuje dosud žádný specifický lék ani očkovací látka. Máme však, a to každý z nás, vysoce efektivní a miliony let evolucí vyvíjenou zbraň, a to vlastní imunitu. Imunitní systém se u každého jedince individuálně vyvíjí a rozpoznává, co je tělu prospěšné a co nikoliv. Každý z nás má jinou úroveň imunity. Záleží na genetických vlohách, věku, hormonální situaci, životním prostředí, psychickém stavu, stravě a na dalších faktorech. Imunitu si můžeme posílit udržováním optimální hmotnosti, pravidelným a dostatečným spánkem, aktivním pohybem – nejlépe v přírodě, rozumným pobytem na slunci, vyváženou stravou s dostatkem tekutin a psychickou pohodou.

Proč bychom měli podporovat slizniční imunitu?

Vstupní branou většiny infektů (z 80 %) je dutina ústní, v té se nachází slizniční imunoglobulin A, který představuje první obrannou linii, bránící šíření patogenních organismů dále. Spolu se specializovanými buňkami v tenkém střevu tvoří nejúčinnější ochranu před většinou virů, bakterií a dalších patogenů. Proto je vhodné podporovat nejen střevní mikroflóru probiotiky, ale posilovat i aktivaci imunoglobulinu A v ústech vhodnými prostředky.

Jak můžeme slizniční imunitu aktivovat?

Svým klientům doporučuji posilovat nespecifickou imunitu kromě probiotik ve střevech, aktivací imunoglobulinu A v ústech pomocí Preventanu, přípravku na přírodní bázi. Doporučuji ho všem věkovým skupinám. Mám s ním velmi dobré zkušenosti. U pacientů je výrazně nižší nemocnost, nemoc má lehčí a kratší průběh, méně komplikací a předepisuji celkově méně antibiotik.
A co závěrem?

Apelovala bych na zdravý rozum každého z nás. COVID 19 je infekce, kterou přežije a to bez
jakékoliv léčby 99,99 % obyvatelstva planety. Nejedná se o smrtící hemoragickou horečku typu
Eboly, ani o středověkou epidemii moru. Dodržujme hygienická pravidla, která známe již ze školky či základní školy, posilujme svoji imunitu a žijme, pokud možno zdravým životním stylem. Strach naši imunitu jen oslabuje.

Reklama