5f7c2e4ae32b3obrazek.pngNastavte si s námi lepší cestu ke zdraví – pomůžeme vám s tím v našem podzimním seriálu s PharmDr. Vladimírem Finsterlem, zakladatelem první lékárny na českém internetu Lékárna.cz.  V této části odpovídá na otázky týkající se podpory imunity. Mimochodem, víte, že se na ní negativně podepisuje také stres? Tak si dopřejte 10 minut klidu na čtení našich dobrých rad pro lepší zdraví.

Nemám zrovna organismus, který zdárně odolává nemocem – můžu to zlepšit?

O vlastní obranyschopnost se vyplatí starat a děláte to hlavně tím, co jíte, pijete a jak žijete. Není to zas tak náročné: stačí obyčejný pohyb na čerstvém vzduchu každý den, a je jedno, jestli se pustíte do sportu, nebo jen vyrazíte na procházku. Doma pak na sebe trochu přitvrďte a nerozmazlujte se moc vysokou teplotou, protože přehřátý vzduch vysušuje nosní sliznici a ta je pak náchylnější k usazení virů a bakterií. Prostě buďte odvážní a snižujte teplotu sprchy na 20 stupňů, v bytě držte teplotu kolem 21 stupňů a v ložnici stačí 18 stupňů. Jedině nohy mějte pěkně v teple, protože okrajové části těla (ruce, nohy) jsou náchylné k prochladnutí, a to může vést k onemocnění.  A teď pár příjemnějších rad: dopřávejte si odpočinek a minimálně šestihodinový spánek.

Jaké potraviny mi pomůžou posílit imunitu?
5f7c2e316d710obrazek.png
Imunitě pomůžete když budete pestře jíst, abyste do těla přirozeně dostali vitamíny, minerály a stopové prvky. Nezapomínejte hodně pít - vodu, bylinkové čaje, zelený čaj nebo ředěné ovocné šťávy. Vyplatí se také pečlivě opečovat střeva a jíst vlákninu, zelí, kysané mléčné výrobky, kvašenou zeleninu. Tady mám pro vás recept na takovou vitamínovou bombu doslova za pár korun. Vašim nejsilnějším spojencem při posilování imunity bude zázvor, ať už čerstvý, nebo v podobě doplňku stravy. A protože je podzim, hodí se připomenout, že maxi zásobu vitamínu najdete právě teď v šípcích – stačí nasbírat, nasušit a vařit čaj.

Vyplatí se spoléhat na pomocníky z lékárny?

Určitě ano, jsou to pomocníci hlavně s doplněním toho, co o těla nedostaneme v potřebném množství ze stravy. Takže se doplňky stravy pro podporu imunity nebojte využít. Odolnost organismu doporučuji podpořit hlavně těmi s obsahem hlívy ústřičné a další léčivé houby (reishi, cordyceps, shitake). Osobně ještě doporučuji tradiční rakytník (je bohatým zdrojem vitamínu C) a odolnost proti infekcím umí podpořit i echinacea, která prospěje dýchání i třeba močovým cestám.

Z vitamínů a minerálů se zaměřte hlavně na doplnění vitamínu C, B, D, A, selenu a zinku. Ale pozor, nejde o polykání hrstí přípravků, ale o pečlivý výběr těch, které potřebujete doplnit. Doporučuji pročíst informace u jednotlivých přípravků, v Lékárna.cz jsme je důkladně zpracovali a můžete je pročítat libovolně dlouho.

Bojovat se slabou imunitou můžete i netradičně

Kromě tradičních vitamínů a přírodních prostředků jsou tu i ty netradiční. Například krilový olej, jeden z nejkvalitnějších zdrojů zdravých omega 3 mastných kyselin a EPA a DHA. Kril jsou drobní mořští korýši, jejichž olej obsahuje podobné složení jako rybí tuk. V krilu je obsažen navíc jeden z nejúčinnějších antioxidantů - astaxantin, který podporuje zdraví celého lidského těla.

Lékárník vždy po ruce

Přípravky na podporu imunity nebo jejich kombinaci vhodnou právě pro vás nebo vaše dítě vám na Lékárna.cz pomůžeme vybrat. K ruce vám bude nejen dostatek informací u každého produktu, ale hlavně tým lékárníků na chatu pro rychlou odpověď, nebo můžete položit dotaz v odborné poradně pro důkladnější radu. Zeptejte se nás!

Více na LEKARNA.CZ
obrazek.png

Reklama