Naše babičky a dědečkové neznali stres v takové zvýšené míře jako my dnes. Hodně pracovali, ale také hodně odpočívali. Netrávili tolik času zavření v přetopených bytech, nenabalovali se do několika vrstev oblečení i doma. Jedli plody své zahrádky a svých polí, tudíž stravu bohatou na vitaminy, minerály a vlákninu. Díky tomu byla jejich imunita mnohem vyzrálejší a silnější, než je naše teď.

S příchodem podzimu nám všem dozajista proběhne hlavou: Už je to zase tady. Pokašlávání, věčně ucpaný nos, děti zachumlané v peřinách potící horečku. Tak nezoufejte a pojďte s námi posílit svou imunitu.

Základní pravidla pro posílení imunity jsou bezesporu: dostatek pohybu, pobytu na čerstvém vzduchu, odpočinku, spánku, ale také správné životosprávy. Stejně tak bychom neměli  přecházet nemoci.

Imunita zleniví přílišnou čistotou. Není nic nového, že děti ulice mnohem méně stonají než ty naše vyrůstající v dokonale naklizeném a sterilním bytě. Imunita pak není připravena na podzimní změny počasí, plískanice a invazi bakterií a virů z okolí.

Zvyšte svou imunitu pomocí:

-          stravy bohaté na ovoce a zeleninu, alespoň v pěti porcích denně

-          časté konzumaci čerstvého česneku

-          někomu pomáhá i užívání rybího tuku

-          zvyšte přísun zinku – je obsažen v ovesných vločkách, korýších a měkkýších

-          zvyšte přísun draslíku – je obsažen téměř v každém pokrmu, ale hlavně v banánech, bramborách či sušených meruňkách

-          dodejte svému tělu selen – jeho nedostatek totiž způsobuje únavu a nízkou odolnost proti virům a bakteriím. Obsahují ho mořské ryby, luštěniny a obilniny, houby i česnek.

-          vitamin B – obsažen v rýži, bílkovinách, kvasnicích i pivu

-          vitamin C – denně bychom měli přijímat alespoň 60 mg vitaminu C. U kuřáků, těhotných a kojících žen se dávka ještě o něco zvyšuje. Stejně tak byste měli zvýšit přísun, žijete-li v oblastech s vysokou koncentrací škodlivin v ovzduší, máte-li vysokou fyzickou zátěž či jste právě ve stresu. Nejlepším zdrojem je ovoce, zvláště pak citrusy, brokolice i paprika.  Nejlepším přirozeným zdrojem vitaminu C je šípek.

-          Vitamin E – pročišťuje organismus, dodává vitalitu, zpomaluje proces stárnutí a omlazuje. Obsažen ve slunečnicových semenech, rostlinných tucích, ovesných vločkách a klíčcích. Významným zdrojem jsou i ořechy, čočka a boby.

-          Vitamin A – pomáhá při neutralizaci toxických látek, chrání sliznice před infekcemi. Jeho nedostatek může způsobit i slepotu. Obsažen v listové zelenině, ve žluté a oranžové zelenině, zvláště pak v mrkvi, vejcích, v zastudena lisovaných olejích, mléčných výrobcích a rybách.

-          Koenzym Q10 – nepostradatelný pro lidský organismus, zvyšuje obranyschopnost, zpomaluje proces stárnutí, odstraňuje pocit vyčerpání a únavy. Zlepšuje fyzickou zdatnost.

-          Lactobacily- udržují rovnováhu vnitřního prostředí našeho těla. Blahodárně působí  na trávení, snižují hladinu cholesterolu a jsou doporučovány po léčbě antibiotiky k obnovení struktury a k posílení imunity.

-          Vyzkoušejte blahodárné účinky ženšenu – ne nadarmo se nazývá králem všech rostlin. Posiluje činnost srdce a krevního oběhu, upravuje krevní tlak a má schopnost ho jak snížit, tak zvýšit. Odstraňuje bolesti hlavy, únavu, napomáhá trávení a podporuje jaterní funkce.

-          Výborná je také lékořice - avšak vyhněte se jí, pokud máte vysoký tlak!

-          Blahodárně působí také ostropestřec mariánský – regeneruje játra. Při jejich špatné funkci se cítíte unaveni. Užívat se dá buď v tobolkách nebo se nechají přímo žvýkat listy rostliny. Dříve se používal k podpoře tvorby mléka.

-          Echinacea – jeden z nejúčinnějších bojovníků s oslabenou imunitou. Známe ji z našich zahrádek jako Třapatku. Má schopnost zvyšovat odolnost organismu. Může se užívat jako prevence i přímo při rozvinuté nemoci z nachlazení. Působí pozitivně na oběhovou soustavu i jako detoxikant. Napomáhá k hojení ran a neměla by se užívat při chronické únavě.

-          V poslední době opět slyšíme o výtečných účincích Ginko biloby (Jinan) – tento strom nejevil žádné známky radiace po  útocích na Hirošimu,  společně se špaldou jako jediné druhy nebyly kontaminovány po jaderné havárii v Černobylu. Má schopnost normalizovat krevní tlak a zklidňující účinky.

-          Věděly jste, že dříve bylo jednou z nejcennějších rostlin Jmelí? – Je to rostlina parazit, žijící na jiných stromech. Je prakticky nezničitelná a umírá zároveň se stromem, na kterém parazituje. Jmelí bylo dříve považováno za rostlinu schopnou zahánět zlé duchy, byla užívána také jako protijed  proti nejrůznějším otravám. Látky obsažené ve jmelí posilují imunitu, utlumují stavy úzkosti, centrální nervový systém a deprese. Nesmí se však používat v těhotenství a při nízkém tlaku.

-          Vysoce povzbuzující účinky na imunitu má australský čajovník neboli Tea tree - má antiseptické a antibakteriální účinky.

 

Chcete-li posílit imunitu, vyhýbejte se rafinovaným olejům, konzumujte ořechy a dopřejte si také hroznové víno, ať už jako ovoce nebo ve formě sklenky lahodného moku. Podle odborníku totiž lidé, kteří konzumují denně hrozny nebo vypijí malé množství vína, déle žijí, nemají problémy se srdcem i celým oběhovým systémem a mají posílenou obranyschopnost...

 

 

     
Reklama