Věděli jste o tom, že nanotechnologie nachází uplatnění i v natolik specifické oblasti, jako je impregnace betonu či kamene? Opravdu čtete správně, dávno jsou pryč doby, kdy se používaly impregnace na bázích teflonu, silikonu, vosku a oleje.
5d9f24a8337d6obrazek.png

Pokud patříte mezi nadšence do zahradničení, pravděpodobně jste si nechali záležet také na výběru velkých kamenů, betonových prvků, soch a podobně. Chcete však zajistit, aby se na těchto exteriérových doplňcích neobjevila špína, mastnota či mech? V takovém případě na scénu nastupuje nanotechnologie, která kromě výše uvedeného také odpuzuje kapaliny.

Zřejmě se obáváte toho, že naimpregnovaná socha změní svůj odstín, ale bojíte se zbytečně, protože ani nepoznáte, že je něčím ošetřena. Technologie s předponou „nano“ je natolik vyspělá, že dokáže odpuzovat kapalinu a nečistoty od naimpregnovaného materiálu.

Co je to nanotechnologie?
Předtím, než se vůbec zaměříme na nanotechnologii používanou u kamenů a betonu, bychom vám měli vysvětlit, co to vůbec ta nanotechnologie je. Pod tímto slovíčkem se skrývá oblast vědy a průmyslu, která pracuje s atomy. Cílem je manipulovat s nimi tak, aby vznikly látky a materiály s nevšedními vlastnostmi.

Vědci se inspirovali přírodou. Všimli jste si někdy toho, že povrchy rostlin a brouků jsou také nepromokavé a voděodolné? Velice známý je efekt lotosového květu. Z lístků dané rostliny voda okamžitě stéká, takže je rostlina neustále dokonale čistá, přestože roste v bahenním prostředí. Bahno se na lístcích nedrží, neboť má jen malý kontakt s povrchem. Právě na daném efektu je postavena nanotechnologie. Impregnace tímto moderním způsobem zajistí to, že kapaliny a nečistoty se k ošetřenému povrchu prostě nedostanou. Údržba takového materiálu je mnohem jednodušší, rychlejší a komfortnější.

Ještě nedávno se nanotechnologie používaly jen na univerzitách a v laboratořích. Jakmile se však technika zdokonalila, začala se stále častěji využívat i v běžném životě.

Impregnace kamene, která ho ochrání před špínou
Počasí je nevyzpytatelné. Pokud máte na zahradě třeba bílé kameny, počítejte s tím, že ukrutný déšť může bílou barvu opravdu změnit na šedou, hnědou a podobně. Opravdu chcete mít špinavé sochy a kameny? Nechcete vlastnosti těchto exteriérových ozdob vylepšit? Impregnace betonu a kamene vám v tom pomůže.

Jakmile je nanotechnologií nanesena impregnace na beton či kamen, dostává tím materiál vyšší odolnost vůči špíně a mokru. Nemusíte potom kameny či jiné zahradní doplňky dlouhé hodiny čistit od špíny či mechu.

Impregnace kamene touto novou metodou vám vydrží v řádech několika týdnů až měsíců. Záleží na tom, jakému prostředí je vystavován a tak dále. U klasické impregnace je účinnost mnohem kratší, a to v řádech několika dnů.

Rozdíly mezi klasickou impregnací a nanoimpregnací
Rozdíly mezi jednotlivými variantami jsou opravdu patrné. Běžná impregnace má slabý odpuzovací efekt, vydrží jen několik dnů, nezabraňuje plísním a mechu. V těchto bodech je však nanoimpregnace úplně na opačné straně, neboť dokáže extrémně odpuzovat kapky vody, účinnost je vskutku dlouhá, odolnost proti setření a plísním také. Nanotechnologie je navíc ekologicky šetrný způsob, neboť se nepoužívají žádné chemikálie, což se o běžné impregnaci říct nedá.

Jestliže se chcete podívat na konkrétní produkty, které se na nanoimpregnaci používají, nahlédněte do e-shopu nano-concept.cz, kde mimo jiné najdete i přípravky na impregnaci stanu a další.

Reklama