Posvátné noci, nebo Ježíšek?

5fe08551f22dbobrazek.jpg
Foto: Shutterstock
Když se ohlédneme hodně zpátky do minulosti, naši pohanští předkové slavili v těchto dnech návrat světla – zimní slunovrat. Den se začíná opět prodlužovat a životadárných slunečních paprsků přibývá. Tento přelom navíc vnímali jako čas, kdy se měly vracet duše zemřelých zpět mezi živé, do pozemského světa.

Celkově šlo o „posvátné noci“, což lze přeložit do němčiny jako „Weichnachten“. Také tam slyšíte ony české „Vánoce“? Až s rozvojem křesťanství začal být konec prosince stále větší částí obyvatelstva vnímán jakožto období zrození Ježíše Krista. Církev, která chtěla lid oprostit od pohanských zvyklostí, mu dala dokonce i oficiální název - svátky Narození Páně. Ten ale lidové pojmenování „Vánoce“ nikdy nepředčil.

  • Pokud to vezmete do důsledku, ani samotný Ježíšek není tak docela náš, jak o něm s láskou říkáme. Narodil se v Betlémě, který je od české kotliny dosti vzdálený. Takže i on k nám byl kdysi „importován“.

Starý dobrý český kapr

5fe085b9aab33obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Přestože ho řada rodin dnes už vyměnila za onačejší pokrmy, zůstal řízek z kapra symbolem českých Vánoc, respektive štědrovečerní večeře. Však je to taky pravá česká ryba! Jenže chyba lávky – kapr není naším původním druhem. Pochází z oblasti Černého, Kaspického a Aralského moře. Do Evropy ho přivezli především Římané.

A ani s rybou coby symbolem křesťanství to kdysi na vánočně prostřeném stole nebylo tak horké. Často šlo spíše o její symbolické ztvárnění – například takto tvarovaným pečivem. Zvláště u chudiny totiž byla ryba drahým a často i nedostatkovým zbožím. U českých měšťanů se kapr uchytil až v 19. století. Lidé z venkova se k této tradici dostali až po 1. světové válce. Ve formě smaženého řízku ho ale začali konzumovat až po 2. světové válce.

  • Ke smaženému kaprovi neodmyslitelně patří i bramborový salát. I ten má ale pravděpodobně svůj původ směrem na východ. Podle historiků nejspíš vzešel z ruského svátečního novoročního salátu.

Pod stromeček dáreček

5fe08610d9389obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zdobíte stromeček? Ani tato tradice nevznikla v Česku. Lidé si původně zdobili domy jen zelenými větvičkami. Za úplně první ozdobený vánoční stromeček je podle dobových pramenů považován ten z německých Brém (1570). Šlo o jedli v cechovní budově. Postupně se obliba zdobení vánočních stromků začala rozšiřovat i do okolních zemí, ovšem jen mezi šlechtou a měšťany. Bohaté české rodiny si na tuto tradici musely počkat až do první poloviny devatenáctého století. A mezi vesnický lid přišla ještě o něco později.

Dárky si lidé o Vánocích dávali odpradávna. Už pohané tak mezi sebou navazovali a upevňovali vztahy. Obdarovávali ale i svá zvířata, pole, zahrádky, živly… To vše proto, aby od nich mohli následně i oni získávat dary, obživu, shovívavost. Na děti pak s dárečky myslely hlavně různé tajemné bytosti, například i Mikuláš. Jenže pak, v souvislosti s reformou a potíráním kultu světců, k nám z Německa přišla tradice jiná, která přečkala dodnes. Obdarovávání Ježíškem, pod vánoční stromeček.

Čtěte také: