Viděla jsem několik filmů a televizních inscenací, ve kterých Ilona Svobodová hrála. Vždy mi byla velice sympatická a působila na mě příjemně. Říkala jsem si, že je to možná proto, že dostává spíše pozitivní role a není proto důvod, aby tomu bylo jinak. Když jsem se s ní však sešla kvůli rozhovoru pro magazín Žena-in, pochopila jsem, že není důležité, zda Ilona Svobodová hraje nebo ne, ona prostě příjemná a sympatická je i v reálu.

 


 

Měla jste jako v mládí své herecké vzory a učitele?

Velice ráda vzpomínám na starou generaci herců. Když jsem přišla po škole do Realistického divadla, pracovala jsem po boku tehdejších velkých hereckých hvězd, jakými byli například Jiří Adamíra, Ota Sklenčka, Jana Dítětová či Jiřina Štěpničková. Byla to plejáda úžasných lidí. Vzali mě mezi sebe a hýčkali si mě. Třeba Jiří Adamíra mi vždy radil, jakou cestou mám jít na verše. Byla jsem za to ráda. Ve chvíli, kdy vyjde člověk ze školy, není příliš připraven na realitu. Já jsem se třeba až při natáčení filmu seznámila s tím, že se jednotlivé scény netočí po pořadě, ale na přeskáčku.

 

Na které natáčení ráda vzpomínáte?

Určitě na to první. Natáčení filmu Hadí jed s režisérem Františkem Vláčilem bylo totiž úžasné. Ráda také vzpomínám na film Oldřich a Božena, který se natáčel v době vinobraní ve Valticích. To bylo opravdu příjemné…

 

Kdy jste ve své kariéře zaznamenala největší popularitu?

Ilona Svobodová (45)

 

  • Povolání: dabing, seriálová, filmová a divadelní herečka

  • Filmy: např. Hadí jed (1981), O princezně Solimánské (1984), Oldřich a Božena (1985), Brouk v hlavě (2002), Redakce (2004)

  • Kde ji můžete v současné době vidět: na TV Nova v seriálu Ulice, v pražském divadle v Dlouhé

  • Rodina: manžel Petr Skoumal, dcera Adéla (20), syn Filip (15)

  • Město, které miluje: Paříž

  • Oblíbená kuchyně: francouzská, indická, thajská a vše pálivé

  • Co ráda dělá: lyžuje, cestuje (v zahraničí dává přednost malým vesničkám před luxusními hotely)

Osobně si myslím, že popularita je hodně spojená s tím, že se vaše fotografie a rozhovory s vámi začnou objevovat v médiích. Zhruba dvacet pět let již točím a nikdy jsem nezaznamenala takový zájem médií jako teď, kdy se objevuji v seriálu Ulice. Nastala doslova invaze, takže i jít jen nakupovat je trochu problém.

 

Nemáte ráda zájem o Vaši osobu?

Kdybych mohla hrát ve filmech a v seriálech bez toho, aniž by se mě lidé, které potkám na ulici, ptali, jak film či seriál dopadne, bylo by mi lépe. Trochu s tím mám problémy. Nejsem asi správný typ pro popularitu.

 

Díváte se na filmy, ve kterých účinkujete?

Ne. Vůbec.

 

A Vaše rodina?

Můj syn teď s velkým zájmem sleduje seriál Ulice, protože se s jejími mladými představiteli má možnost ztotožnit.

 

Dívá se i proto, že v seriálu hraje maminka?

No, kvůli mně se určitě nekouká. Spíše kvůli Patricii Solaříkové, která v seriálu ztvárňuje roli Terezy Jordánové.

 

Vyhovuje Vám role Jitky Farské, kterou máte v Ulici?

Není jako já. Ona svého manžela ve všem pochopí a neustále ho hájí. Já jsem na rozdíl od ní více energická a mám i více zájmů. Ona je taková mamina. Podle reakcí lidí se s Jitkou Farskou však hodně maminek ztotožňuje. Jde totiž o problémy, které jsou přibližně všude stejné, s pubertálními dětmi i manželem. Velice mi při natáčení vyhovuje, že s námi štáb diskutuje o jednotlivých scénách a radí se s námi. Částečně tak máme možnost do role trochu zasáhnout. Je příjemné vědět, že člověka poslouchají a nic není striktně dané. Je to proto především o domluvě.  

 

Chtěla byste mít za manžela Oldřicha Farského?

Tak to určitě ne. Ale  v pondělí 5. prosince mě pobavil kolega Ondřej Pavelka, který právě v seriálu mého manžela Oldřicha Farského hraje. Zavolal mi, aby mi popřál k svátku. Bylo přece Jitky.

Jak byste se zachovala v situaci, ve které se vyskytla Vaše seriálová postava – podvedl by Vás manžel?

Nejspíš bych s ním zůstala kvůli dětem, byla jsem tak totiž vychovaná. Mnoho žen nevěru překousne, aby uchránily děti. Samozřejmě nesmí vztah přerůst do neustálých hádek a napětí, pak to ani kvůli nim nemá cenu. Sama jsem se dostala do podobné situace a zůstávala jsem v nepovedeném vztahu dlouhou dobu. Jednoho dne jsem si řekla dost, vzala dítě a lego a odešla.

 

Přemýšlela jste někdy o tom, že byste vystoupila ze seriálu Ulice?

Ne. Máme smlouvy na určitou dobu, které nejsou zase tak hrozné. Je pravda, že těch textů k naučení je někdy příliš. Netočím ale každý den.

 

Jak zvládáte tolik textů nazpaměť?

Abych pravdu řekla, ani nevím. Už na škole jsem se vždy vše naučila velice rychle. Negativum na tom však je, že to, co umím v určitou chvíli nazpaměť a dobře, za dva dny zase zapomenu. V herectví je to báječná věc, problém nastane ve chvíli, kdy se snažím učit cizí jazyky. V tom případě začínám se slovíčky stále znovu.

 

Lidé znají více můj hlas než tvář

 

Chodíte do kina?

Velice ráda. Výběr často určují moje děti, které mají daleko větší přehled. Na jejich pocity dám. V poslední době se mi opravdu líbil český film Štěstí. Mezi mé oblíbené patří také Věčný svit neposkvrněné mysli nebo třeba Ztraceno v překladu. Záleží však na tom, jakou mám zrovna náladu. U cizích filmů je pro mě také velmi rozhodující dabing.

 

Jak jste se k dabování dostala Vy?

Nabídka vznikla již na škole. Poté, díky hercům z Realistického divadla, kteří již dabovali, jsem dostala první malé role. Postupně si mě někteří režiséři vychovali a já jim zůstala věrná.

 

Co je podle Vás na dabingu nejdůležitější?

Velice ráda vzpomínám na režisérku Blanku Novákovou, kterou mnoho lidí nemělo rádo. Byla totiž velmi přísná a striktní. Naučila mě v dabingu jednu velice důležitou věc, a to nesnažit se být lepší než herec, kterého dabujete. Hlavní je splynout s postavou.

 

Koho nejčastěji namlouváte?

Stále dostávám role buď chápajících matek nebo mrch. Mrchy jsou vždy vděčnější. Hodně ale také záleží na tom, co daná postava ve filmu prožívá. Jsou však filmy, které se velice špatně dabují. Mezi ně patří např. filmy Woodyho Allena. Řekla bych, že ty jsou prostě nenadabovatelné.

 

Máte herce, které dabujete ráda?

Ano, například herečku Michelle Pfeiffer. Je mi něčím velice sympatická a možná právě proto ji dabuji velice ráda. Dobře se také namlouvá Demi Moore. Tam je to pohoda: věta, klid, věta, klid.

 

Zaznamenala jste na své dabování ohlasy od okolí?

Velice mě překvapilo, že lidé často reagují více na můj hlas než na moji tvář. Nedávno se mi například stalo, že jsem jela s dětmi lyžovat a na benzinové pumpě mě obsluha poznala až ve chvíli, kdy jsem promluvila.

 

O Vánocích raději lyžuji s rodinou v Alpách

 

Jste velice pracovně vytížená. Máte na sebe s manželem čas?

Příliš ne. Oba žijeme pracovně a děti jsou už velké. Přála bych si, aby fungovala v rodině taková chuť čas od času být společně. Takže se snažíme chodit společně na večeře, jezdíme na hory. Každý má svůj život, ale ta vazba je velice silná. Všem bych přála takovou rodinu, která spolu nemusí být každý den, nemusí spolu snídat, večeřet, ale ví o sobě a chce spolu být.

 

Jaká jste máma?

Děti jsou už starší a já si jejich věk užívám. S dvacetiletou dcerou jsme dobré kamarádky, což jsem já nikdy nezažila. Se synem už je ten vztah také o něčem jiném. Můžu už jej považovat skoro za dospělého a o mnohém s ním mluvit. Samozřejmě, že se o oba dva stále asi jako každá máma bojím.

 

A co letošní Vánoce? Bude rodina pohromadě?

To ano. Již osmým rokem totiž rušíme bláznivé vánoční přípravy a odjíždíme na Vánoce lyžovat do rakouských Alp. Užíváme si to, protože během svátků na horách příliš lidí není. Když byly děti malé, Vánoce u nás probíhaly tradičně, teď už berou všichni lyžování jako lepší alternativu.

 

Takže ani nepečete cukroví?

To ne. Až letos poprvé nestihnu napéct svých tradičních dvanáct druhů. Vždy jsem také pekla vánočku pro nás i pro maminku. Ale tento rok nějak nestíhám. Ale zjistila jsem, že v neděli budu mít volný den. Tak se hned do napečení alespoň tří druhů pustím!

 

Reklama