Se zpěvačkou Ilonou Csákovou jsme se setkali v Divadle Milénium, kde se chystá na roli hraběnky v muzikálu Kladivo na čarodějnice.

    Jméno: Ilona Csáková
    Datum narození: 1. října 1970
    Znamení: Váhy

Nejdřív bych se chtěl zeptat: Prosakují informace, že máte nového přítele…
O tom vám nic neřeknu, nebo jenom to, že mám nového přítele. Jestli mi to štěstí přejete, tak se na to neptejte (usmívá se).

Přejeme. Dobře, tak se pojďme bavit o něčem jiném. Chystáte se na jednu z titulních rolí v novém muzikálu Divadla Milénium Kladivo na čarodějnice, jaká ta role bude?
Dostala jsem roli hraběnky Angelie Anny Sibyly z Galle rozené Žerotínové z Velkých Losin.

To je panečku titul…
Parádní, že? Je to role silné, razantní a docela spravedlivé šlechtičny, která chce mít na svém panství pořádek. Když se sem přivalí hrůzostrašná inkviziční čistka za Švédska, tak navenek působí jako ta zlá, která pozve brutálního inkvizitora. Ve skutečnosti je to ale role schizofrenní. Na venek působí brutálně, ale uvnitř se kaje a zpytuje svědomí, protože těžce vnitřně nese všechny praktiky mučení a nevinné oběti.

Proč se proti nim nepostaví?
Nemůže, protože se bojí, aby také neskončila na hranici. Myslela to vlastně dobře, pro zachování řádu, klidu a harmonie na svém panství. Když vidí, co se děje, má z toho vnitřní rozervané pocity. Takže taková je role hraběnky.

Nemrzelo vás, jako člověka, který má k magii blízko, že si vás nevybrali na roli čarodějnice?
Ony to nebyly vůbec žádné čarodějnice. To z nich udělala až inkvizice, z postu obohacování se a upevňování vlastního postavení. Když se vás někdo bojí, tak je to nejhorší, ale i nejsilnější post, kdy vládnete lidskými životy.
Takže to nebyly čarodějnice, byli to nevinní lidé, kteří končili na hranicích. Vzdělanci, církevní hodnostáři, bohatí lidé, šlechtici… nemělo to nic společného s žádným okultismem.

Takže od muzikálu nemáme čekat žádné okultní záležitosti, není to příběh magie, ale příběh nešťastných lidí, nebo jak je to?
Teď se to teprve začne zkoušet a jsem sama zvědavá na zpracování a režijní pojetí. Myslím, že se muzikál zlehka těchto věcí dotkne, ale i historicky nemají a nikdy neměly tyhle procesy s okultismem a magií nic společného. Byli to nevinní věřící, na které někdo ukázal, tak šli na hranici. Jestli snad někdy před tím v Evropě, ve Švédku… nevím, zas taková kronikářka nejsem.

Proč mě nikdo nemá rád…

A co vy a magie, o vás se ví, že máte k tajemnu blízko. Přičichla jste někdy sama k magii?
Nikdy jsem neřekla, že jsem k něčemu takovému přičichla, ani jsem se nikdy o nic takového nezajímala.

Ale vaše kartářka Marcela Košanová o vás přece řekla…
To není moje kartářka, ale kamarádka. Párkrát mi vyložila karty, a to je všechno. Pozor, pozor, nepleťte si pojmy s dojmy.

Dobře, ale nemůžete popřít, že říkala, že máte pro podobné věci nadání...
Nadání možná, ale to nemá nic společného s magií. Karty nevykládám, nikdy jsem si s žádnou magií, natož s černou magií, nezahrávala. Zajímá mne esoterika spíš všeobecně.
Nenavštěvovala jsem školu a nejezdila na čarodějnické slety z toho důvodu, abych se učila vykládat karty nebo věštit. Spíš jsem si potřebovala osvětlit a odpovědět na spoustu otázek, které mě zajímaly. Ale s magií jsem nikdy nic společného neměla. Ale pohanské rituály, kdy se vzývají a uctívají bohyně, na tom mi nepřijde nic špatného.

Magie a pohanství má k sobě přece docela blízko, nebo se pletu?
Pohanství je jedno z nejstarších náboženství, kde se uznává mnohobožství a uctívají bohové přírody, přírodní jevy. Na tom pro mě není nic nepřijatelného, ale samozřejmě zase spíš z toho historického hlediska.

Zavři oči, když se červenám…

A co horoskopům a podobným astrologickým věcem, věříte?
Beru je velmi s rezervou, protože dnes už to nemůžete počítat, podle počtu planet naší Sluneční soustavy. Víte, podle Sumerů bylo planet dvanáct, a to my už nemáme. Třeba Pluto nám zrušili, takže když se na to podívám historicky, jsem z toho mírně rozpačitá. Podle kolika planet si tedy máte počítat svůj horoskop? Všechno se posouvá, čím víc toho víme a poznáváme. Zkrátka to beru s rezervou.

V roce 2012 končí mayský kalendář a jsou lidé, kteří očekávají konec světa. Co si o tom myslíte?
To je zajímavé, že se mě na to ptáte, zrovna nedávno jsem o tom mluvila s kamarádkou. V roce 2000 se také očekával konec světa, protože měly zkolabovat všechny počítačové sítě. Myslím, že je to planý poplach. To, že končí aztécký kalendář, ještě neznamená, že končí svět.

Je vám Ilona sympatická? Jakou písničku máte od Ilony nejraději? Půjdete se podívat na Kladivo na čarodějnice?

Reklama