kostka-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Profimedia

Přestože byla tato populární hračka vytvořena roku 1974, na trh se dostala až v roce 1980. O to větší senzaci však vyvolala. Ernö Rubik, její vynálezce, byl již od narození dítětem, které bylo hodnoceno jako všestranně nadané. Svůj podíl na tom rozhodně měly geny jeho rodičů. Otec byl inženýr konstruktér a matka úspěšná básnířka. Sám Rubik později pracoval jako profesor na Akademii aplikovaných umění a designu v Budapešti. Proslul svými netradičními učebními metodami, kdy pro studenty vymýšlel různé hádanky a hlavolamy, které měly otevřít jejich myšlení směrem k novým přístupům v trojrozměrné geometrii.

A právě jako učební pomůcka vznikla i tato legendární kostka. Podle jejího vynálezce měla pomoci studentům architektury ve vnímání prostoru a jeho rozměrů. První kostku, na níž pracoval, vyrobil ze dřeva a gumiček. Dřevo bylo dostupným materiálem, které zvládal sám opracovat a nepotřeboval k tomu sofistikované stroje. Gumičky pak držely celou kostku pohromadě. Studenti hlavolam velice ocenili, a tak se Rubik rozhodl si hlavolam patentovat a zasadit se o jeho masovou výrobu.

Rekordy a soutěže
V současné době již dávno kostka neslouží jen jako hračka či obtížný hlavolam pro ukrácení dlouhé chvíle. V jejím skládání se dokonce pořádají turnaje, kde se stovky účastníků pokoušejí o světový rekord. Ten v momentálně drží vietnamský reprezentant Minh Thai, který si s Rubikovou kostkou poradil za neuvěřitelné 3,47 vteřiny. 

Zdroj: Profimedia, Eferrit, Wikipedie, magazín G