63283e5b07a49obrazek.png

Nová kolekce VARDANDE je inspirována základními zásadami péče o sebe sama a dosažení duševní pohody. Kolekce vznikla na základě partnerství s pěti asijskými sociálními podniky, které pomáhají vytvářet lepší každodenní život tím, že nabízejí dlouhodobé pracovní příležitosti a zdroj obživy lidem z ohrožených skupin.

Slovo VARDANDE znamená ve švédštině pečující. V souladu se svým názvem obsahuje kolekce textilní výrobky, jako třeba kimono, podložky na jógu a deky, ale také koše jako měkké úložné řešení, misky a květináče. Velká část výrobků se vyrábí ručně nebo v udržitelných průmyslových zařízeních sociálních podniků, se kterými IKEA spolupracuje.

„Prostřednictvím kolekce VARDANDE chceme co nejvíce lidem nabídnout možnost odpočívat a nalézt vnitřní sílu. Obsahuje řadu výrobků, které pomáhají vytvářet malé změny s významným dopadem – jak pro ty, kdo si je koupí, tak pro ty, kteří je vyráběli. Kolekce vznikla ve spolupráci se sociálními podniky Classical (Bangladéš), Ramesh Flowers, Doi Tung (Thajsko), Spun (Indie) a SAITEX (Vietnam) - pěti podniky, které se zavázaly vytvářet dlouhodobé příležitosti pro marginalizované skupiny lidí z ohrožených oblastí," říká Lena Sörmon, Business Leader IKEA Social Entrepreneurship.

Většina materiálů pochází z místních zdrojů – například banánová vlákna, hlína a juta –, které využívají naši partneři v oblasti sociálního podnikání. Bavlněné produkty jsou vyrobeny z bavlny z udržitelnějších zdrojů. To znamená, že při pěstování bavlny, kterou IKEA používá, se v porovnání s konvenčním zemědělstvím spotřebuje méně vody, chemických hnojiv a pesticidů a zároveň se zvyšují zisky zemědělců.
Materiál pochází z Bangladéše, Vietnamu, Thajska a Indie, kde mají partnerské sociální podniky IKEA svá sídla. Kolekce VARDANDE je výsledkem touhy vytvářet pracovní a ekonomické příležitosti pro ty, kteří je nejvíce potřebují. Spoluprací s místními sociálními podniky zaměstnávajícími lidi, kteří mají problémy s uplatněním na trhu práce, pomáhá IKEA zlepšit každodenní život mnoha lidí. A díky této spolupráci také může IKEA lidem ve svých obchodních domech po celém světě nabízet ručně vyráběné produkty.

63283e4657b59obrazek.png

  • VARDANDE v překladu znamená pečující – starající se o někoho nebo o něco.
  • Za kolekcí VARDANDE stojí návrhářky IKEA Akanksha Deo a Sarah Fager.
  • Ve většině zemí včetně Česka bude kolekce VARDANDE k dostání od srpna 2022.

63283e63e82c3obrazek.png

Reklama